DOLAR 1.501 - EURO 1.959 - ALTIN 61.84 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
Mayınlı saldırıyı yapanlar belli oldu Doğu soğuyor, Batı ısınıyor! ABD doları yeniden tasarlanıyor Kocaeli Sanayi Sitesi'nde patlama: 1 ölü, 2 yaralı Polonya Zakayev'i serbest bıraktı THY'nin uçağı playstation yüzünden inmiş! Berdimuhamedov, ABD'ye gidecek "THY uçağında bomba var" ihbarı asılsız çıktı THY uçağında bomba ihbarı Baykal ile Sav'ın "koltuk sevdalı" kavgası habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
İşini bilmeyen çavuşlar...

Kadir SARIKAYA
[email protected]
 
 
Eski devirlerde ''goygoyculuk'' adıyla meşhur bir meslek vardı. Efendim bu goygoycular, ölünün ardından düzenlenen cenaze törenlerinde, tabutu taşıyan ve onu takip eden kafilenin hemen arkalarından yürür, ağıt yakarlar, dizlerini döverler, üst başlarını paramparça ederler ve bunun karşılığında cenaze sahiplerinden para alırlardı. Hızını alamayıp mezarın başında da ağlayan goygoyculara da tanık olmuştur tarih. Tabi cenaze sahipleri onlara daha fazla mı para veriyordu bilinmez, şu gün bildiğimiz bir şey varsa, o da ''goygoyculuk'' mesleğinin bitmediği, aksine devam ettiği, fakat günümüzde biraz şekil değiştirdiğidir. Şimdi o goygoycular artık cenaze alaylarını takip etmeyi bırakmış, bazı gazetelerde, birtakım köşeler tutarak mesleklerinde ne kadar usta olduklarını ve ne kadar ileriye gittiklerini kanıtlamışlardır.

Malum, referandumun sonucu status-quo'cuları can evinden yaraladı. Neticeler ayyuka çıkmaya başlar başlamaz kendisini eve kapatan, iki gündür evinden dışarı çıkmaya korkanları da Allah kurtarsın. Neticede dışarda kendilerini yüzde 60'lık bir ''evetçi'' güruhu bekliyor. Mazallah, sokağa adım atma gafletini gösterirlerse -hart- diye ısırır ''cahil evetçiler'' bu jakoben bozuntularını...

Mevzuyu makarna gibi karıştırmayalım da şu çağdaş goygoyculardan dem vuralım biraz. Aylarca Kılıçdaroğlu'nun çığırtkanlığını yapıp, yangından mal kaçırır gibi ''hayır propagandası'' yapan bazı nevi şahsına münhasır tipler, şimdi de çıkmış, yüzde 42 oranıyla ''hayır'' denilen bir referandumun sonucunun sağlıklı olmayacağını söylüyorlar. Tabi bu şaşkolozlara ''Kardeşim, yüzde 42'nin karşısında kapı gibi duran yüzde 58'e ne diyeceksin?'' diye sorsanız, kem küm ederler, ağızlarını bıçak açmaz, cevap verme küstahlığını gösterenler de ''Onların hepsi cahil, kime, neye oy verdiklerini bile bilmiyorlar'' diyerek saçmalamakta sınır tanımadıklarını göstermekten çekinmezler.

Neymiş? Halkın büyük çoğunluğunun üzerinde uzlaşmadığı anayasaların ömrü uzun olmuyormuş. Ne yapılması lâzım? Her hanenin tek tek dolaşılıp, her ferde yeni anayasanın neler içereceğini mi anlatmalı? 82 Anayasası'nı kör göze parmak sokar gibi kabul ettirmeye çalışanlar bunu yaptı mı? Formalite icabı bir referandumla işi oldu bittiye getirip babalar gibi dayattılar anayasayı! Devir durmuyor kardeşim, zaman ilerliyor, o zamanın halkıyla bu zamanın halkı bir değil. Zaman her şeyi götürüyor ama, bir böyle düşünen armutları olgunlaştıramıyor... ( Peyami Safa'ya selâm olsun!..)

Söylenecek söz çok, fakat bu referandumun en hazin tarafı Kılıçdaroğlu' nun millet önünde düştüğü acizlik olmuştur. Aylardır miting meydanlarında kasırga gibi esen Gandi Kemal'in, meğer çay bardağında kopan bir fırtına olduğunu ''goygoycular'' da anladı, ama kendilerine itiraf edemiyorlar. Çünkü bunlarda ''özeleştiri'' haysiyeti, hatayı kabul etme ''meziyeti'' ve yanlışlardan ders çıkarma ''mahareti'' yok. Nato mermer, nato kafa derler ya, o hesap!

Gandi namıyla maruf Kemal efendi hiç kimseye suç bulmasın. ''Yandaş'' dedikleri basın, referandumdan önce, Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamayabileceğini söyledi, kendisi defalarca uyarıldı. Fakat yakınları kendisini ''sen milletvekilisin yiğidim, her yerde oy kullanabilirsin'' diyerek teskin edince, bizim Gandi rahatladı, yelkenleri suya indirdi, acı gerçekle referandum günü yüzleşeceğini nereden bilebilirdi? Suçu Kemal efendiye de bulmuyorum, bulamam. Asıl suç, Kılıçdaroğlu'nun kellesinin üstünde nurdan bir hare görüp, ona toz konduramayan, gerçekleri göremeyecek kadar kararmış gözlerle onu destekleyen şaşkınlardadır.

İktidara talip olmak başka şey, iktidar olacağı zehabına kapılıp kepaze olmak başka şeydir. İşini bilmeyen çavuşların neyi avuçlayacağı da izahtan varestedir...


 
15 Eylül 2010 - 00:30:11
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.491
1.501
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.40 61.84
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin