DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.84 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
Mayınlı saldırıyı yapanlar belli oldu Doğu soğuyor, Batı ısınıyor! ABD doları yeniden tasarlanıyor Kocaeli Sanayi Sitesi'nde patlama: 1 ölü, 2 yaralı Polonya Zakayev'i serbest bıraktı THY'nin uçağı playstation yüzünden inmiş! Berdimuhamedov, ABD'ye gidecek "THY uçağında bomba var" ihbarı asılsız çıktı THY uçağında bomba ihbarı Baykal ile Sav'ın "koltuk sevdalı" kavgası habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Sanal kimliğiniz ne kadar önemli?

Hakan TOPUZOĞLU
[email protected]
 
 
Eğer, internette kendinizi tanımlamadıysanız, bu işi sizin yerinize başkaları yapmaya kalkabilir ve bu da çok daha kötü sonuçları yanında getirebilir. İlk olarak, bu sebepten dolayı internette herkesten önce kendinizi iyi tanımlamanız gerektiği gerçeğini vurgulamakta fayda var demek mümkün.

Öte yandan; nasıl ki iş görüşmesine giderken günlük kıyafetlerle gitmiyorsak, milyonlarca işverenin yer aldığı internet ortamında da her şeyi kendi haline bırakmayı düşünmemeliyiz. İlk izlenimlerin kalıcı olduğu gerçeğine dayanarak, sizi merak eden birinin Google veya diğer arama motorları üzerinden arama yaptığında karşısına sizinle ilgili daha fazla bilgi çıkması, sizi daha yakından tanımasına imkan verdiğinizi görmesi, araştırma yapan kişi üzerinde önemli bir etki oluşturacaktır.

İş arıyor olun ya da işveren olun, herkesin internette iyi bir şöhrete ihtiyacı var. Son zamanlarda oldukça popüler olan açık artırma sitelerinde, ticaret platformlarında ve hatta köşeyazıları ve haberler için bile sanal ortamda oy verilmesindeki sebep de sanal imajı oluşturmaya yönelik çalışmalar olarak değerlendirilebilir.

Önemli olan, internette ne hiç bilinmeyen, ne de çok bilinen birisi olmak. Facebook ve benzeri ortamlarda her türlü anını fotoğraflarla paylaşan genç kullanıcıların yaptığı işin kendilerine bir fayda olmadığını herkes bilir. Bu yapılanan başkalarına da faydası yoktur. Son zamanlarda dizilere bile konu olan, yüzbinlerce kişi bu videoyu tıkladı, bu haberi tıkladı gibi değerlerin sonuç olarak hiçbir işe yaramadığını bilmeyen yoktur.


İnternetteki imajınızı oluşturmadan önce, hakkınızda neler olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Sosyal ağlarda, topluluklarda, forumlarda ve internetin farklı alanlarında kişisel ve profesyonel bilgilerinizin olduğunu siz bile unuttunuz belki. Arama yapınca, “aaaaa ne zaman söylemişim bunu, ne zaman yazmışım bu yazıyı” diyor olmanız gayet doğaldır. O yüzden, biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

Arama motorlarına girerek, isminizi çift tırnak içinde yazarsanız, sizinle ilgili sonuçların gelmesini sağlamış olursunuz. Örnek: “hakan topuzoğlu” Bu işlemi sadece Google ile değil, aynı zamanda Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarıyla da yapmanızı öneririm. Google’ın yeni ve çok güzel uygulaması olan Alerts sayesinde, arama sonuçlarından e-mail ile haberdar olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, önce isminizi aratmak daha sonra ise www.google.com/alerts adresine e-posta adresinizi girmek.

İşi sadece kişi aramak olan siteler de vardır. 123people.com, yasni.com, whoozy.com, spock.com, webmii.com, pipl.com gibi. Bu sitelere de göz atmanız oldukça yararlı olacaktır.

Mevcut arama sonuçlarına göz attıktan sonra, sanal alemdeki imajınızı düzenlemek için kendi kendinize şu soruların cevabını vermeyi ihmal etmeyin.

İnternetteki profilimde hangi özelliğimi öne çıkarmalıyım? Eğitim mi, hobi amaçlı uğraştığım müzik uğraşısı mı?

Hangi sosyal ağlara üye olsam, bana daha faydalı olur? İş dünyasına yönelik çalışma yapacaksanız ve çevre edinmek istiyorsanız, bu konuda Xing.com u öneririz. Amacınız ilkokul arkadaşlarınızı bulup, onlarla geyik sohbeti yapmak ise facebook bu konuda iyi bir çözüm olabilir.

Sanal alemde kendi ismimle mi yer almalıyım, takma bir isim mi kullanmalıyım? Eğer, bir yerde çalışırken başka iş arıyorsanız ve yeni bir çevre edinmeye çalışıyorsanız, kendi isminizi kullanmanız bir takım sıkıntıları yanında getirebilir. Ancak, karşıdaki insana güven vermek istiyorsanız daima kendiniz olmalısınız. Sanal alemde de başarılı olmanın 2 kuralı var. Dürüst olmak, samimi olmak. Tabii ki, bunların değerini bilen insanlarla karşılaşmanız şartıyla…

Uzun ayrıntılı yazılara mı yer versem insanları daha çok etkilerim, kısa ve öz yazılarıma mı? Bu sorunun cevabı ise çoğunuzun tahmin ettiği üzere, internette yüzbinlerce site olduğunu ve milyarlarca insanın kendini anlatmaya çalıştığı bir ortam olduğunu düşünerek, çok uzun yazıların etki bıraktığı ama okunmadığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Oooo, adama bak çok iyi yazılar yazmış, helal olsun, süper, mükemmel, harika şeklinde yorumlar yapılsa da o süper yazıları sonuna kadar okuma sabrını çoğu kişi gösteremediği için bir işe yaramadığı görülmüştür.

Kendinizi tanıtan yazılarda da, bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Ben 3,5 yaşındayken dayım bana gitar vermiş ve ben çalmaya başlamışım. Herkes hayranlıkla dinlemiş ve bu sırada da benim çok yetenekli olduğum anlaşılmış. Derkeeennnn…. Şeklinde bir yazıyı işi olmayan insanlar okuyabilir ama asıl sizin için iş kapılarını açacak insanlar aynı sabrı göstermeyecektir.

Bu bilgiler ışığında profilinizi oluşturduktan sonra ücretsiz olan myON-ID.com, naymz.com adresine bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. İşe yaradığını gördükten sonra myimagecontrol.com gibi ücretli sitelere de kaydınızı yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Türkiye’de de bu tarz site örneklerine rastlamak mümkün. İsimsizsiniz.com, turklider.org gibi . Bu siteleri de ziyaret etmeniz yararınıza olacaktır.

Özetle; profilinizi doğru oluşturduktan sonra doğru yerlerde yayınlamanız halinde, hiç beklemediğiniz iş fırsatlarına ulaşabilir, normalde daha fazla emek vererek edineceğiniz çevreye kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Profilinizin doğru şekilde yayınlandığı, kişisel web siteniz de aynı işi yapabilir ama her gün yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir platformda yer almak, daha hızlı sonuç getirecektir.


 
15 Eylül 2010 - 00:21:16
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.40 61.84
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin