DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.84 - IMKB 63862
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
Bu haber Kılıçdaroğlu'nu çileden çıkardı Mayınlı saldırıyı yapanlar belli oldu Doğu soğuyor, Batı ısınıyor! ABD doları yeniden tasarlanıyor Kocaeli Sanayi Sitesi'nde patlama: 1 ölü, 2 yaralı Polonya Zakayev'i serbest bıraktı THY'nin uçağı playstation yüzünden inmiş! Berdimuhamedov, ABD'ye gidecek "THY uçağında bomba var" ihbarı asılsız çıktı THY uçağında bomba ihbarı habertaraf.com
 
 
 
ETA Ateşkesi Gerçekçi mi?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 17. yılında Nida Tüfekçi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İşte kutsal ittifak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bu söküğü ancak biz dikeriz
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
YARSAV, % 42’nin isteğini % 58’e dayatıyor!..
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Kim bu Akil Adamlar?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Provokasyon tuzağında hükümet-BDP dansı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Asker civelekleri karikatür çizerse
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
2012 yılında neler olacak?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Provokasyon ve BDP'nin rolü
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Dünyanın başkentinde faşizmin ayak sesleri
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Turgut Özal zehirlendi mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Provokatörü muradına erdirmeyin!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Modern Kemalizm ve CHP
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
En büyük utancımız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hükümet keşke BDP ile görüşseydi
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar ve sanat
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kabir başında "o an"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Hakkâri'deki mayın patlaması ve medyanın sorum(suz)luluğu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Ayasofya
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
 
Sami NOGAY
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
 
 
 
Efsane Tiyatrocu

Fevzi İZMİRLİ
 
 
Ülkemizin yetiştirdiği ender sanatkârlardan olan Abdullah Kars’ın, İzmir’in Torbalı ilçesinde yaşadığını biliyor muydunuz? Birçoğumuzun tanıdığını sandığım Abdullah Kars, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Ankara Devlet Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi de almış. Tiyatroya, üniversite yıllarında başlamış. Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden olan bu sanatçımız, şahsına münhasır olarak geliştirdiği tiyatro ve sahne tekniği ile Türkiye’de millî, muhafazakâr ve inanç değerlerine bağlı tiyatro alanında bir çığır açmıştır. Bugünkü muhafazakâr yapılanmanın oluşmasında onun payı büyüktür. O, halkın gönlünde yer etmiş bir sanatkâr, bir gönül insanı, bir halk kahramanı, bir toplum mimarıdır. 

Ankara Devlet Tiyatro’sundaki oyununu izleyen ve çok beğenen Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmasını şöyle anlatıyor: “Üstat, salonu dolduran kalabalığı görünce oyunumu izlemeye karar vermiş. İzledi. Oyunun ardından beni çağırdı. Memleketimi sordu. ‘Maraşlıyım.’ dedim. ‘Zaten böylesi Maraş'tan çıkar.’ dedi ve beni yanına oturttu. Bana ‘Sen abanoz kütüğüsün. Abanoz ağacından (nakkaşenin elinde) mihrap, minber olur. Seni de işlemek için nakkaşe lazım. O nakkaşe de ben olacağım.’ dedi. O gün kendisinden Yunus Emre’yi yazmasını istedim. En kısa sürede yazıp bana teslim edeceğini söyledi. Uzun süre beni aramadı. Tekirdağ’da, Hz. Ömer'in Adaleti’ni oynarken üstattan bir telefon aldım. Üstat, telefonda, Yunus Emre oyununu yazdığını söyledi. ‘Piyesi Neslihan’a okudum, ağlamaktan gözpınarları kurudu. Gel eseri al.’ dedi. O gece benim için bir türlü sabah olmadı. Ertesi sabah erkenden arkadaşlarımla Erenköy’deki köşke gidip eseri aldım.” Üstadın takdirini kazanabilmeyi başaran Abdullah Kars, Necip Fazıl’la (vefat ettiği 1983 yılına kadar) diyaloğunu sürdürmüş, Necip Fazıl’ın yazdığı birçok oyunu da sahnelemiştir.

Tasavvufu Yunus Emre şiirleştirdi, Mevlana, Hacı Bektaş Veli gönüllere nakşetti. Abdullah Kars da dramatize etti, sahneye taşıdı. Toplumumuzun (özellikle günümüzde) en çok ihtiyacı olan “sevgi” duygusunu, hoşgörü anlayışını “sahneden gönüllere” nakış nakış işleyen odur. O, kasabalara varıncaya kadar bütün Türkiye’yi ve Almanya başta olmak üzere bütün Avrupa’yı baştan başa dolaştı. Gittiği her yerde tiyatrolarını sahneledi. Türk halkı, İslami kültürümüzün temel dinamiklerini oluşturan efsane şahsiyetleri; sevgi, barış, hoşgörü sembolü olan Yunus’u; devletin temelini teşkil eden adalet duygusunun sembolü olan Hz. Ömer’i; Müslüman Türk’ün zalime ve zulme başkaldırısının, kahramanlığının sembolü olan Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’i; dünya saltanatını elinin tersiyle iten ve ebedî saadeti tercih eden büyük mutasavvıf İbrahim Ethem’i onun tiyatrolarıyla tanıdı.

Abdullah Kars, ülkemizde bir kültür inkılabı gerçekleştirmiş, tarihî şahsiyetlerin gönüllerde yaşatılmasını sağlamış, millî ve muhafazakâr anlayışın benimsenmesine hizmet etmiş millî bir kahramandır. Yaklaşık iki bin yüz defa Hz. Ömer’in Adaleti’ni sahneleyen ve on dört bin defa sahneye çıkarak bir rekora imza atan bu kutlu sanatçıya göre tiyatro, bir eğitim aracıydı. “İbret Sahnesi” adını verdiği ekibi aslında, tiyatro grubu değil bir hizmet kervanıydı ve sahne ona göre bir halk mektebiydi. Birçok tiyatronun kapısına kilit vurulduğu günümüzde, Abdullah Kars’ın tiyatrolarına gösterilen aşırı ilgi bazı gerçekleri de ortaya koymaktadır. Halkımız, kendi içinden yetişmiş, kendisi gibi düşünen, kendisi gibi yaşayan ve ideallerini sahneye taşıyan sanatkârları bağrına basıyor.

İlerleyen yaşına rağmen sahne performansı, sanat heyecanı hiç eksilmemiş. Geçen yıl, Türkmenistan devlet televizyonunda, Nasrettin Hoca ile ilgili program yapmak üzere davet edilmiş ve Kültür Bakanlığının organizasyonuyla Türkmenistan’a gitmişti.

Erciyes Dağı’nın yaylalarında yetişmiş, Şeyh Şamil’in torunu, Erciyes Dağı gibi yalnız başına bir “zirve” oluşturan, alanında tek olan ve henüz aşılamayan, Anadolu insanımızın, Avrupa’daki gurbetçilerimizin bağrına bastığı bu sanat dehası, millî kültürümüz açısından iyi değerlendirilmesi gereken bir hazinedir. Bir milletin medeniyet düzeyi, sanata ve sanatçıya verdiği değerle ölçülür. Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden olan bu sanatçımız ve eserleri Edebiyat derslerinin müfredat programına da mutlaka alınmalı ve böyle gerçek sanatçılarımızın kadri kıymeti “seng-i musalla”dan önce bilinmelidir.


 
15 Eylül 2010 - 00:15:44
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.40 61.84
 
 IMKB
63862  
 
 
Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye......
 
Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Aziz Nesin'in 'Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır' sözüne karşılık verdi.
 
 
 
 
  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin’in “Kemal’in Gelişi” adlı yeni kitabında, eski CHP Lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
 
 
 
  LONDRA- Fransa'nın first lady'si, ABD'nin first lady'sine sorar: Başkan eşi olmak nasıl bir duygu? Yanıt: Cehennem gibi! Carla Bruni biyografisi böyle diyor, Obama ve Bruni'nin sözcüleriyse yalanlıyor...    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin