DOLAR 1.503 - EURO 1.964 - ALTIN 62.06 - IMKB 60608
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
Yazar okulu başlıyor Ücret asgari, tehlike azami İsrail'de 25 saatlik ölüm sessizliği Nurcan Taylan, silkmede dünya rekoru kırdı Taylan, koparmada altın madalyanın sahibi oldu Kore hızlı trenin de hızlısını yaptı Kayseri'de 5 bin 40 paket kaçak sigara ele geçirildi Fırıncılar Birliğinden "zam" açıklaması Rusya 50 adet Boeing satın alıyor Rusya: Türkiye'de demokrasi güçleniyor habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yeni başlayanlar için statüko
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Brüksel’de başka, Ankara’da başka konuşma!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
İnisiyatif
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
BDP, Ergenekon’un neresinde?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Üçe bölünme yok, 'akıl tutulması' var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'İmralı' ile 'okyanus ötesi'
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Okul boyutu sandık boykotu kadar önemli
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Baykal’a göre CHP “iki anahtarlı kasa” gibi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz’den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Barışa mayın
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Yoksul "evet"çiler ve yoksullaşmış "hayır"cılar!
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'AK Parti'ye İran parası' iddiasını kim servis etti?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Kan üzerinden pazarlık yapılıyor
 
 
Star
Mehmet ALTAN
ABD Anayasası’nda kaç madde var?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Menderes artık rahat uyuyor
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Çiçek: Mayın görüşmeyi engelledi
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununda kalıcı 'ateşkes' için
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Kılıçdaroğlu'na iş dünyasının CHP'yi tuttuğu yalanı söyleniyor...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu köşe yazarını aranızdan ayıklayın!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Kürt ittihatçılar, derin devlet ve global Ergenekon
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Googoosh
 
 
 
 
Ercan AKSOY
 
Mustafa YILDIZ
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Hayır da çıksa MHP kaybedecekti

Yusuf YERLİ
[email protected]
 
 
MHP'nin yönetimi tercihini Hayır cenahında yaparak öyle bir pozisyon aldı ki; Hayır  çıksa da MHP kaybedecekti, Evet çıktı yine kaybeden MHP oldu.

Hayır, çıksa MHP kaybedecekti; çünkü MHP tarihsel misyonunu ve gelecek vizyonunu bir Hayır uğruna reddetmeyi göze almıştı. Bu misyon ve vizyon reddi Hayır çıkması durumunda da MHP de çalkantıların asıl nedeni olmaya devam edecekti.

Evet, çıktı, yine MHP Kaybetti. Çünkü MHP hiç bir maddesine net olarak karşı çıkamayacağı ve hatta en önde savunması gereken maddeleri bile reddetme konumuna düştü. Bu nedenle de tabanın öfkesine maruz kaldı. Herkes şu hükümde birleşti: MHP tavanı ile tabanı bir birine misyon ve vizyon olarak yabancılaşmış durumdadır.

Tavan ile taban arasındaki bu ideolojik kopuş onarılmadan bu partide sular kısa sürede durulmaz durumdadır.

Bahçeli ve ekibinin öteden beri eleştiri konusu olan liderliği büyük bir yara almıştır ve Referandum sürecinde MHP tam bir yarılma yaşamıştır.

Referandum sonuçları  üzerine Bahçeli'nin yaptığı açıklama onun ruh halini yansıtır türden bir açıklama olarak kayda geçmiş durumdadır.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Referandum sonuçlarını öğrendikten sonra yaptığı yazılı  açıklama şöyle:

"Anayasa değişikliklerinin Türk milleti tarafından kabul edilmesiyle Türkiye için hayati risk ve tehlikelerle dolu karanlık bir döneme girilmiştir. Buna rağmen referandum sonuçlarına herkes saygı göstermek durumundadır. En erken tarihte milletvekili genel seçimine gidilerek Türk milletinin hakemliğine başvurulmalıdır."

Bu açıklamayı Türkiye yerine MHP ve erken seçim yerine Olağan üstü kongre, Türk milleti yerine Ülkücü camia kavramlarını koyarak yeniden yazdığımızda, manzarayı yerine koymuş, resmi doğru okumuş  oluruz.

MHP tabanı ve Ülkücü  camia'nın nabzını da ele veren ifadeler şöyle okunmalıdır:

"Anayasa değişikliklerinin Türk milleti tarafından kabul edilmesiyle Milliyetçi Hareket Partisi için hayati risk ve tehlikelerle dolu karanlık bir döneme girilmiştir. Buna rağmen referandum sonuçlarına herkes saygı göstermek durumundadır. En erken tarihte Genel başkan seçimli olağanüstü kongreye gidilerek ülkücü camia'nın hakemliğine başvurulmalıdır."

*****

Kayseri açısından Referandum sonuçlarını okumak gerekirse; Kayseri kendisinden bekleneni yaptı: Rasyonel davrandı. Değişimden yana tercihini kullandı.

Kayseri başta olmak üzere Selçuklu karakterinin ağır bastığı illerde MHP tabanı  ile Ak Parti arasında misyon ve vizyon uyuşmazlığının söz konusu olmadığı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. MHP'li seçmen her türlü mahalle baskısına rağmen CHP yerine Ak Parti ile yol arkadaşı olmayı tercih ediyor; Her ne kadar yöneticileri CHP ile zorla çuvala girdirmeye çalışsa da bu olmuyor. Bundan sonra da olmayacak.

****

MHP'de yeni dizilişler, kopuşlar, dağılışlar, savruluşlar yaşanacak gibi.

-MHP de ilk parçalanma 60'lı  yılların sonu ve 70'li yılların başında Hilal'cilerle Nihal'ciler arasında yaşanmıştı.

-İkinci dağılışı  12 Eylül sonrasında yaşadı bu camia. Entelektüel yönü  güçlü olan bir kısım ülkücü ANAP'a; bir kısım  ülkücü İslamcılığa doğru yelken açmıştı.

-Üçüncü Kopuş  1991 seçimlerinden sonra yaşandı. MHP iyice İslamcı renge bürünmüş olan Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve ekibini tedirgin etmeye ve bünye içinde barınamaz bir konuma icbar etti.

Başbuğ Türkeş'in yaşı Onun uzun süre bu hareketi taşımaya yetmeyecekti. Ondan boşalan koltuğa Muhsin Yazıcıoğlun'dan başka ehil bir Türk büyüğü ülkücü lider adayı yoktu. Bu ise birileri tarafından kabul edilemezdi.

Yazıcıoğlu dışlandı. Arazi temizlendi ve Bahçeli MHP'ye lider yapıldı.

Bahçeli lider olur olmaz Rahşan Ecevit'in aşağılamalarına aldırmadan Ecevit'e payanda olmayı milli bir vazife olarak benimsedi.

Muhafazakâr ve İslamcı  çevrelere yönelik çok ağır sözler sarffetti ve onlarla aralarındaki tüm köprüleri yıktı.

Bu tavır MHP'yi Baraj altında bıraktı.

-Son Referandum dönemecinde Bahçeli yeniden bir tarihi hata daha yaparak CHP, İP ve belli bir mezhebin arka bahçesi konumuna gelmiş bazı kurumların peşine takılarak uçuruma doğru dörtnala at koşturdu.

Bu son kopuş, MHP için tam kopuşun da nedeni olacak gibi gözüküyor. Ülkücü yönetim Hayır derken, Ülkücü yürekler evet için çarpıyordu.

Bu kopuş yürekten gelen bir kopuş, bu kırgınlık esaslı bir gönül kırgınlığı, bu yara gönül yarası. Gönül yarasına merhem yok.

*****

MHP yönetimi bu kopuşun olacağını  bilmiyor muydu?

Bence biliyordu. Ve bu kopuşun gerçekleşmesi için Referanduma anlamsız bir biçimde sahip çıktı.

Sahip çıktı, çünkü  MHP'de geriye kalan milliyetçi mukaddesatçı ülkücüleri bu yönetim bir kambur olarak görüyor ve bu kamburdan kurtulmak istiyor.

Meral Akşener'in Kayseri'de yaptığı konuşmada işaretlerini verdiği Hayır uğruna ülkücülerin yarısından vazgeçmeyi göze aldıkları yönündeki açıklamaları hala kulaklarda yankılanmaktadır.

****

Tüm bu analizleri şu haberle birleştirerek okuyun bakalım, ne diyeceksiniz?

****

İsrail'in MHP Üzerindeki Gizli Planı

İsrail’i bazı faktörlerin MHP üzerinde oyun oynadığını iddia eden Sedat Laçiner, İsrail'in hedefinin dinden arındırılmış bir milliyetçilik yaratmak olduğunu iddia etti.

USAK Genel Koordinatörü  Doç. Dr. Sedat Laçiner, birkaç gün önce katıldığı bir televizyon programında MHP ile ilgili gündeme bomba gibi düşecek bir iddialarda bulundu.

MHP'nin Soğuk Savaş  ve sonrasındaki dönemde rolünü değerlendiren Laçiner, Soğuk Savaş sonrası dönemde İsrail'in MHP'nin içine sızarak şimdiki Türk milliyetçiliği üzerinde büyük oyunların oynandığını söyledi.

"Soğuk savaş bitene kadar MHP'nin içindeki ayrışmalar fazla görülmüyordu. O zamanlar MHP; milliyetçi, muhafazakâr bir siyasi partiydi" diyen Laçiner, Soğuk Savaş sonrası MHP'nin üzerinden içeriden ve dışarıdan büyük oyunlar oynandığını ve bu ülkelerden birisinin de İsrail olduğunu belirtti. 

İsrail'in Hedefi Türkiye'de Dinsiz Milliyetçilik Oluşturmak

Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü:“MHP üzerinde bazı İsrail faktörlerinin oyun oynadığını düşünüyorum. Çünkü İsrail'in soğuk savaş sonrasında önemli hedeflerinden bir tanesi, dinden ayrıştırılmış bir Türk milliyetçiliğidir. Orta Asya Türk Cumhuriyetleriyle de çok fazla ilgilenmektedir. İsrail Türkiye'deki Türkçülük 'le de çok fazla ilgilenmektedir. Bunda sadece İsrail rol almıyor tabi. Bir grup, "Türk milliyetçiliğini dinden ayrıştırmamız lazım".

1990'lı yıllarda Muhsin Yazıcıoğlu'nun MHP'den ayrılmasını MHP'den dindarların atılması  ve dinsiz bir milliyetçilik veya muhafazakârlıktan arındırılmış bir milliyetçilik yaratılma çabaları olarak değerlendiren Sedat Laçiner, "Şu anda MHP üzerinde büyük bir oyun oynanmaktadır" dedi.USAK Genel Koordinatörü Laçiner, "Bahçeli veya MHP yöneticileri farkında mıdır bilmiyorum ama yeni bir Türk milliyetçiliği inşa edilmeye çalışılıyor. Önceden Türk demek Müslüman demek; Müslüman demek Türk demekti. Fakat şimdi bunu ayrıştırmaya çalışıyorlar ve bu da çok tehlikeli. Bu atomu parçalamak gibi bir şeydir. Çünkü Türk kültürünün genlerinde olan bir şeylerle oynuyorsunuz ve bu hem Türkiye'ye hem de MHP'ye zarar verecek bir şeydir." dedi.

 
14 Eylül 2010 - 13:43:02
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.493
1.503
 
 Euro
1.949 1.964
 
 Sterlin
2.324 2.370
 
 Altın
61.62 62.06
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Altın Portakal Film Festivali daha açılmadan spekülasyonlar başladı. İsmail Hacıoğlu’nun ödül bekleyenler arasında olması, ön jürideki eşi Vildan Atasever’e bağlandı. Atasever, iddialara ateş püskürüyor  
 
 
 
  OSLO- Meleklerle görüştüğünü iddia eden Norveç Prensesi, bu bilgisini paylaşmak için 2 bin 600 dolar alıyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin