DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Perşembe 16 EYLÜL 2010
İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Beşiktaş - CSKA Sofya (CANLI) Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz Merkez Bankası, faizleri 25 puan indirdi Borsa, 63732 puandan tamamladı Dolar günü 1,497 TL, Euro 1,96 TL'den kapattı Hamsi tezgaha çıktı habertaraf.com
 
 
 
Toplum, önündeki barajı aştı
 
 
 
 
Necdet Saraç
AKP iktidarda tekleşti!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ahmet KEKEÇ
 
Kazım ARSLAN
 
 
 
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?

Fehmi KORU
[email protected]
 
 
Tek tek insanları pekâlâ aldatabilirsiniz; en akıllı insanların bile aldatılmaya açık saf bir tarafları vardır çünkü. Toplumların aldatılması ise tek tek insanların aldatılmasından çok daha zordur; insanlık tarihinde buna örnek teşkil edebilecek olay kolay bulunamaz.

Olağanüstü çetin şartlarda yürütülen bir kampanyaya sahne olan anayasa değişikliği paketiyle ilgili halkoylaması, "Toplumları aldatmak bireyleri aldatmaktan çok daha zordur" kuralının son örneği... Kampanya sırasında muhalefet cephesinin dillendirdiği iddiaları gözünüzün önüne getirin, gazetelerde köşe yazısı, televizyon kanallarında yorum olarak sunulanları da unutmayın; böyle bir kakafonik ortamda insanların sandığa gidince 'Hayır' oyu kullanması beklenirdi.

Nitekim o beklenti belli çevrelere egemendi de; sandıklar açılıp halkın iradesi rakamlara dönüşünce çıkan tablo büyük bir hayal kırıklığı yaşattı onlara...

Toplum, anayasa paketindeki maddelerin muhalefetin de karşı çıkmadığı çoğunun kendi yararına olduğunu biliyordu; itiraz edilen iki maddenin ise 27 Mayıs (1960) askeri müdahalesi sonrasında oluşan ve etkisini günümüze kadar sürdüren 'vesayetçi sisteme' darbe indirme amacı taşıdığını da hissediyordu.

CHP'nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sandıktan böyle bir sonuç çıktığı için çakmadı ilk liderlik sınavında; sandıktan 'Hayır' çıkmasını sağlamak amacıyla kıyasıya bir mücadele yürüttüğü için çaktı...

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yakın çevresinin neyi temsil ettikleri konusunda her zaman kuşkuluydu Ülkücü camia; parti tabanı da itaat kültürü sebebiyle karşı çıkmıyordu; anayasa paketi konusunda CHP'yle ortak cephede buluşulması bardağı taşıran damla oldu.

Artık farklı bir siyaset tablosu var karşımızda. Özellikle Ak Parti'yi ve liderlerini üzerinde teemmüle sevk etmesi gereken bir tablo bu...

Elbette sandıktan çıkan yüzde 58'lik oy oranının bütünü Ak Parti'ye veya Başbakan Tayyip Erdoğan'ın şahsına verilmedi; o oyun içerisinde hiç de ihmal edilmeyecek bir oran anayasa değişikliğini 'hayırlı' bir fırsat sayan Ak Partili olmayan kesimlerindir. Ancak yüzde 58, o kesimlerin hassasiyetlerini daha fazla dikkate aldığı taktirde, Ak Parti'nin kendisinin yapabileceği oy oranıdır aynı zamanda.

Ak Parti, kuruluş felsefesi itibariyle, toplumun en geniş kesiminin rahatlıkla kendisini içinde bulmak isteyeceği bir siyasi partidir.

Bir ara 'merkez parti' ekseninde yürütülen tartışmalarda da gündeme getirmiştim; Ak Parti, toplumun ortak değerlerinden en fazlasına hitap etmeyi önceleyen bir bakışla kurulmuştu. Kamuoyuna "Sizi en fazla temsil eden, en önem verdiğiniz değerler nelerdir?" sorusunu yönelttiğinizde alacağınız cevaplar bellidir: Fikir ve ifade özgürlüğü... Din ve vicdan özgürlüğü... Cumhuriyet... Demokrasi... Dindarlık... Lâiklik... Toplumun en az yüzde 70'nin paylaştığı bu değerlerin hepsine birden sahip çıkan bir partidir Ak Parti...

Doğal olarak, böyle bir partinin potansiyel oy oranı yüzde 70'tir. 22 Temmuz (2007) seçiminde Ak Parti'nin yüzde 47 oranını yakalaması büyük bir sürpriz değildi; bugünün yüzde 58 oranı da Ak Parti için rahatlıkla 'konsolide' edilebilecek, kendisinin haline dönüştürülebilecek bir oya tekabül ediyor.

Kampanyada 'korku' unsurunu fazlasıyla kullananların unuttuğu gerçeği de hatırlatalım: Pompaladıkları korku efektlerine kananların sayısı her yeni tercih kullanımında azalıyor ve yöntem etkisini giderek kaybediyor.

Türk siyasi tarihi toplumuyla barışık kadroların başarı öyküleriyle dolu. Topluma ve insanların biraradayken yanlış yapmadıklarına inananlar kazanıyor.

 
14 Eylül 2010 - 10:11:20
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin