DOLAR 1.506 - EURO 1.967 - ALTIN 62.00 - IMKB 60608
Cuma 17 EYLÜL 2010
Siverek Platformu'ndan Evren'e suç duyurusu Yüksekova'da patlama: Çok sayıda yaralı var MB'den ihracatçıya önemli uyarı "12-17 Eylül 'Demokrasi Haftası' olsun" Ülker Rusya'da fabrika kuracak 1 Azeri 4 Ermeni askeri hayatını kaybetti Temizöz ile KCK sanığı Erbey davada tartıştı "Baykal'ın fantezileriyle uğraşacak vaktimiz yok" Sanayi Bakanı'ndan esnafa müjde Anlaşmalı boşanan 230 çiftin maaşı iptal edildi habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yeni başlayanlar için statüko
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Brüksel’de başka, Ankara’da başka konuşma!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
İnisiyatif
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
BDP, Ergenekon’un neresinde?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Üçe bölünme yok, 'akıl tutulması' var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'İmralı' ile 'okyanus ötesi'
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Okul boyutu sandık boykotu kadar önemli
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Baykal’a göre CHP “iki anahtarlı kasa” gibi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz’den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Barışa mayın
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Yoksul "evet"çiler ve yoksullaşmış "hayır"cılar!
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'AK Parti'ye İran parası' iddiasını kim servis etti?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Kan üzerinden pazarlık yapılıyor
 
 
Star
Mehmet ALTAN
ABD Anayasası’nda kaç madde var?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Menderes artık rahat uyuyor
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Çiçek: Mayın görüşmeyi engelledi
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununda kalıcı 'ateşkes' için
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Kılıçdaroğlu'na iş dünyasının CHP'yi tuttuğu yalanı söyleniyor...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu köşe yazarını aranızdan ayıklayın!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Kürt ittihatçılar, derin devlet ve global Ergenekon
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Googoosh
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Emine K. ARSLANER
 
Alper GÜRKAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Sistem krizi mi, muhalefet boşluğu mu?

Ayhan BİLGEN
[email protected]
 
 
Sistem, teknik bir yapı olmanın  ötesinde politik bir duruştur. Türkiye’de bir sistem sorunu olduğu açıktır. Ancak bu sorunu çözmeye yönelik girişimlerin doğru yerden başlamaması hem oyalanmaya neden olur,  hem de yeni sorunlarla boğuşmaya zemin oluşturur.

Hala düşman üretmeye devam eden bir siyaset algısı ile yüzleşmeden, sorunu parlamenter sisteme endeksleyerek analiz etmek yanıltıcı sonuçlar çıkarmamıza neden olur. Hele “eyalet olmaz ama başkanlık kaçınılmaz”  yaklaşımı, cin olmadan çarpmayı öğrenmek gibi bir durumu yansıtmaktadır. Kürtlere  “genel seçimlere kadar bekleyin” demenin ötesinde hiçbir somut proje sunmayan politik tutum, seçimin öne çekilmesine neden olacak girişimleri zorlamayı beraberinde getirecektir. Yargı üzerinden gelişecek hamlelerle , Kürt sorununda çatışmalı ortamın yoğunlaşması “aynı odakların komploları”  bağlamında ele alınmaya devam edilirse korkan göze çöp batacaktır.

Başbakanın bu tablodan çok büyük rahatsızlık duyacağını, bu riski önlemek için geri adım atacağını sananlar yanlış hesap yaparlar.

Resmi açıklamalarda referandumun bir güven oylaması gibi değerlendirilmemesi gerektiği ifade edilse de sonuç, siyasal durum değerlendirmesini  zorunlu kılmaktadır.

Hayır oylarının sahil şeridi dışında düşüklüğü, muhalefet boşluğunun yeniden tescillenmesidir. Kürt seçmenin yoğun olduğu iller dışında iktidar partisi psikolojik bir zafer kazanmıştır. Bu psikolojinin gerçekten demokratik  anayasa hazırlanması   konusunda ne denli etkili olacağını yaşayıp göreceğiz. Başbakanın gündeminde “Başkanlık sistemi” gibi radikal adımların bile genel demokratikleşme taleplerinin önünde yer tuttuğu açıktır.

Bu paketin oylanması  ile birlikte askeri vesayetin tarihe karışacağı, üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçileceği iddiaları Türkiye’nin önünde test edilmeyi beklemektedir. Kerhen “evet” diyenlerin şimdi “neyin yeteceğini” ilan etme günüdür. Örneğin Kürtlerin talep ve kararlılıkları, çıtanın nereye konması gerektiğini de belirleyebilecek mi ?

Referandum sonuçlarının beni en çok ilgilendiren tarafı, Türkiye’nin genelinde Kürt dinamiği dışında ciddi bir muhalefet odağının bulunmamasıdır. Evet yada hayır yönünde tercihte bulunarak üçüncü bir cephe inşasına mesafeli duranlar bu rolü oynamaktan kaçacaklarını bir kez daha ilan ettiler. Elbette hem iktidar partisini hem de ana muhalefeti demokrasi zeminine çeken ilişkiler çok önemlidir. Ancak bu “özverili” tutum, değişimin öznesi olmayı da erteleyecektir.

Eğer bu boşluk güçlü ve kuşatıcı  bir siyasal hareket  tarafından doldurulamazsa Türkiye siyasetinin demokratik dönüşümü söz konusu bile olmayacaktır. Boykot tablosu karşısında “Anti BDP” ittifakının çok kolay biçimde oluşacağı görülmektedir. Bu konuda iktidar ve iki muhalefet partisinin, devletin tüm kurumları ile birlikte hareket etmesi ise sadece toplumsal kopuşun derinleşmesine hizmet edecektir.

Referandum öncesindeki tüm tartışmaları  bir tarafa bırakarak,  eşitlikçi-özgürlükçü ve gerçekten yeni anayasa için kolları sıvama vaktidir. Bu yolda yapılması  gereken her şeyi göze almadıkça, sürecin toplumsal dinamiklerce yönetilmesi mümkün olmayacaktır. Artık sadece demokratik anayasa isteyen değil bunu hayata geçirecek halk gücünü ortaya çıkaracak çalışmalara ihtiyaç vardır.

Örgütlenmenin de kurumsallaşmanın da hedefi bu doğrultuda olmalıdır. Bunu göze alamayan girişimlerle enerji tüketmeye devam etmek, uluslararası dengeler ve iktidarların insafına teslim olmaktır.

Toplumsal beklentiyi yanlış adreslere yönlendirip, gökten demokrasi yağması için dua etmekten vazgeçmedikçe  hayal kırıklıkları yaşamaya devam edeceğiz.

Siyasette “ölenle ölünmez”. Türkiye siyasetinde yapısal değil ama aktörler açısından ciddi bir değişim yaşanmaktadır. CHP ve MHP’nin yeni ortama uygun roller oynayıp oynayamayacağını tartışmadan önce, Erdoğan’ın tüm rolleri oynayabilecek potansiyele sahip bir siyaset tarzında kararlılığını ele almalıyız. Başbakan, maharetini göstermenin ilk şartının sahnede kalmaya devam etmek olduğunu çok iyi biliyor. Önümüzdeki dönemde sol aşının yerini, “eski ülkücüler” dayanışması alacaktır. Bu tablo sadece MHP tabanına hitap etmeyi sağlamakla kalmayacak, yeni açılım denemelerine de kolaylaştırıcı katkı yapacaktır.

 
14 Eylül 2010 - 07:56:31
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.952 1.967
 
 Sterlin
2.324 2.370
 
 Altın
61.51 62.00
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Altın Portakal Film Festivali daha açılmadan spekülasyonlar başladı. İsmail Hacıoğlu’nun ödül bekleyenler arasında olması, ön jürideki eşi Vildan Atasever’e bağlandı. Atasever, iddialara ateş püskürüyor  
 
 
 
  OSLO- Meleklerle görüştüğünü iddia eden Norveç Prensesi, bu bilgisini paylaşmak için 2 bin 600 dolar alıyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin