DOLAR 1.503 - EURO 1.964 - ALTIN 62.06 - IMKB 60608
Cumartesi 18 EYLÜL 2010
Yazar okulu başlıyor Ücret asgari, tehlike azami İsrail'de 25 saatlik ölüm sessizliği Nurcan Taylan, silkmede dünya rekoru kırdı Taylan, koparmada altın madalyanın sahibi oldu Kore hızlı trenin de hızlısını yaptı Kayseri'de 5 bin 40 paket kaçak sigara ele geçirildi Fırıncılar Birliğinden "zam" açıklaması Rusya 50 adet Boeing satın alıyor Rusya: Türkiye'de demokrasi güçleniyor habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Milletin fendi, statükoyu yendi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yeni başlayanlar için statüko
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Brüksel’de başka, Ankara’da başka konuşma!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
İnisiyatif
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
BDP, Ergenekon’un neresinde?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Üçe bölünme yok, 'akıl tutulması' var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'İmralı' ile 'okyanus ötesi'
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Okul boyutu sandık boykotu kadar önemli
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Baykal’a göre CHP “iki anahtarlı kasa” gibi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz’den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Barışa mayın
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Yoksul "evet"çiler ve yoksullaşmış "hayır"cılar!
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'AK Parti'ye İran parası' iddiasını kim servis etti?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Kan üzerinden pazarlık yapılıyor
 
 
Star
Mehmet ALTAN
ABD Anayasası’nda kaç madde var?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Menderes artık rahat uyuyor
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Çiçek: Mayın görüşmeyi engelledi
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununda kalıcı 'ateşkes' için
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Kılıçdaroğlu'na iş dünyasının CHP'yi tuttuğu yalanı söyleniyor...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu köşe yazarını aranızdan ayıklayın!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Kürt ittihatçılar, derin devlet ve global Ergenekon
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Googoosh
 
 
 
 
Ercan AKSOY
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Referandum gerçeği ve Türkiye

İlhan AKKURT
[email protected]
 
 
12 Eylül “ANAYASA REFERANDUMU”, genelde tuzu kuru entel burjuvaların yaşadığı sahil kentlerinde ağırlıklı hayır oyuna rağmen, Anadolu halk hareketinin evet oylarıyla kabul edildi. Bu referandumun en önemli gerçeği Anadolu insanının, ordu ve yargı üzerine çöreklenmiş olan İttihattçı zihniyete “Yeter söz milletin” demesidir. İttihatcı zihniyet dedik, çünkü yıllardır ülkeyi halka rağmen, kendi oluşturdukları antidemokrat darbe, anayasa ve toplum mühendistlik zorlamalarıyla halkın iradesinin yansıması olan sivil yönetim üzerinde kendi hakimiyetlerini sürdürmüş olmalarıdır.

Batılı emperyalist güçlerin işgaline karşı Anadolu halkı, M. Kemal önderliğinde kurulmuş I.Meclis yönetiminde, canını dişine katarak ülkeyi düşmandan kurtarıp, yeni cumhuriyeti kurmuştur. Ancak yeni kurulan cumhuriyetin yönü işgalçi Batı'ya dönük olması ve Batı'nın zorlamarıyla tepeden devrim yöntemiyle gelen Batı Kültürü, ülke aydınlarında bölünmelere yol açmıştır. Yeni Batılı değerlere karşı çıkan Kurtuluş Savaşı Meclisi fes edilmiş, yerine yeni değerleri savunanlar atanmıştır. Bir çok savaş kahramanı dışlanmış, bir kısmı da ülkeyi terk etmiştir. Bu durum halkla yönetim arasında kopmalara sebep olmuştu.

Yeni yönetim bu ülkeleri kendilerine örnek aldığından, bir an önce çağdaş uygarlığa yükseltmek için, insanımıza her yönüyle Batı yaşam biçimini kabul ettirmeye zorladılar. Çünkü ülkedeki geriliğin sebebi, temeli İslam olan Anadolu Kültürü'ydü. Jön Türkler yaşam, yönetim ve inanç biçimi olarak emperyalist Batı'lı değerleri seçmişlerdi. Yeni yönetim Osmanlı Yönetim biçimini kaldırıp yerine tek partili Cumhuriyeti kurmuştu. Daha sonra Ali Fethi Bey'in Paris büyükelçiliğinden dönüşünde M. Kemal'in’in önerisi ve onayıyla 12 Ağustos 1930'da Serbest Cumhuriyet Fırkası’nı kuruldu. Programında, partinin cumhuriyetçi, milliyetçi ve lâiklik ilkesine bağlı olduğu vurgulanıyor, yabancı sermayenin ülkeye girmesinin özendirilmesi isteniyor, ekonomik yaşamda sürekli devlet müdahalesine karşı çıkılıyordu. Bu parti de Cumhuriyet Halk Fırkasının bir kopyası olmasına rağman, Anadolu Halkı tepki olarak bu partiye yönelince demokrasi başka bir bahara ertelendi. Kimse padişahlık yönetiminin, cumhuriyetten daha üstün olduğunu savunmuyordu, tepki Batı Kültür ve inanç değerlerineydi.

1940'lı yıllarda tam bir ittihatcı anlayışla, yeni cumhuriyet ideolojisi istikametinde zorlamalar ve soğuk savaş tehdinin ekonomik zorlukları, Anadolu Halkını yeni yönetimden iyice soğumasına sebep olmuştu.Yönetim tam bir Faşist devlet anlayışına sahipti. Devlet demek CHP demekti ve Anadolu Halkı büyük baskı altındaydı. Ankara'da senfoni orkestrası ve renkli balolarla hayatımıza Batılı değerler girmişti. Ancak ilim ve teknolojik alanda nedense bir ilerleme olmuyordu. Oysa bizimle ayni dönemde Batıyı yakalamak yarışına yerli kültürünü koruyarak giren Japonya, çoktan Batıyı geçmişti.Bu sebeple yeni Cumhuriyetin tek geliri tamamiyle Anadolu köylüsünün vergileriydi.Tabi Kemalist burjuvanın da. Cumhuriyet ideolojisi önderlerini yetiştirmek amacıyla kurulan Köy Enstitüleri, daha sonraları genelde ateist sol ideolojinin arka bahçesine dönüşmüştü. Yine Batı'nın zorlamalarıyla 1946'da, ilk denemede olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi'nden bir gruba Demokrat Parti kurduruldu. Bu kez yeni parti bazı zorlamalar olsa da seçime girdi. Sonuç Cumhuriyet Halk Partisi için tam bir hezimet olmuştu. Yeni yönetim halkın zaafını iyi kullandı ve halkın değerlerine gösterdiği ilgi ile halkı rkasına almıştı. Aslında bu ekib te cumhuriyet ideolojisine bağlıydı. Ancak asıl ittihatcı burjuvanın büyük bölümü devlet partisinin yanındaydı ve devir bir fikir devriydi, kendileri için önceleri Kemalist ideolojiyi geliştirdiler. Diğerleri güya milletin gerçek temsilcileri ise Demokrat Burjuvaydı. Her ikiside üretime yönelmek yerine halkın cebine yönelmişti. Aslında olay tam bir devlet imkanlarından yararlanmaktı.Ancak Kemailst burjuva kendini devlet olarak görmekteydi ve İttihatçı zihniyetle ordunun arkasına geçerek ülkede darbeler dönemini başlattı. Ordu ve yargı üzerindeki hakimiyetten aldığı güçle, iktidar olmasa bile daima hükümetler üzerinde muktedir oldu.

1960'li yıllarda dünyada emperyalizme karşı Marksist sol ideolojilerin geliştiği yıllardı. Marks'ın ve diğer sol fikirlerin bütün dünyada hedefi ezilen ve sömürülen fakir işçi ve köylü sınıfıydı. Ancak nedense ekonomik zorluklar altında yaşayan Türk Halkı yerine, sol fikirler baskıcı devlet anlayışından yana olan CHP ve onun temsilcileri olan Kemalist Burjuva arasında gelişti. Bir de Anadolu'da inanç ve ırk ayrılığı güden bölgelerde. Önceleri Marks, Lenin ve Mao yandaşı fikirler ile İttihatçı-ihtilalci aksiyondan yana oldular. Anadolu'da ekonomik zorluklar altında yaşayan işçi ve köylü kendi yerli fikirleri savunan sağ partiler etrafında toplandı.Yine en büyük hedeflerinde Anadolu Halkının yaşam ve inanç biçimini değiştirmek vardı. Bir çok vatan evladı boş yere kırdırıldı.Sol ideoloji dünyada çökünce İttihatçı hareket, kendine tekrar yerli bir ideoloji aradı ve Ulusal-Kemalist anlayışa tekrar sarıldı. Daha önceleri orduyu biraz ihmal ettiklerini hatırlayarak tekrar İttihatçı kimliklerine döndüler. Anadolu halkı ise, B. Ecevit başbakanlığında, klasik sağ hükümetiyle devlet tamamen soyulunca AKP etrafında toplandı. Bu ara bir çok yanlışları da olmasına rağmen Özal dönemiyle üretime yönelen ülke, artık halkın sırtından inerek ülke dışındaki zenginliklere yönelmeye başlamıştı ve ittihatçı zihniyetin hakimiyeti sarsılmaya başladı. Demokratik özgürlükler genişletilmeye başladı, üretim, teknoloji ve dış ticareti yavaş yavaş öğrenildi. Kalkınma başladı, milli gelir (her ne kadar dağılım dengesiz de olsa) 2500 Dolarlar'dan 15000 Dolar'a ulaştı. Şimdi gerçek çağdaş uygarlık, demokrasi ve Batı'yı yakalama yoluna girmiştik. Hakimiyet ve stotükonun değişmesine karşı ordu ve yargı güçlerini ittihatçı yöntemlerle harekete geçirmelerinin karşısında hükümet anayasa referandumu kararı aldı ve halk değişimi onayladı. Bu ara Kemalist-Ulusalcı Burjuvanın partisi CHP Anadoluda silinmiş ve Batı kültürünün en dolu bir şekilde yaşandığı zengin burjuvanın yaşadığı semtlerde ve sahillerde yaşadıkları bir kez daha ortaya çıktı.

Bu referandum sonuçları bunu doğrular. Bu sonuçlar ülkede ki gerçek bölünmenin ne olduğunu gösterir. Bölünme doğuda değil batıdadır.Doğudaki huzursuzluğu da bunların aşırı ırkçı uygulamaları ve en önemli bağımız olan inanç bağını koparmaları teşvik etmiştir.Doğudaki terör İnanç yerine pompaladıkları Marksist İdeoloji'nin ürünüdür.


 
14 Eylül 2010 - 00:28:24
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.493
1.503
 
 Euro
1.949 1.964
 
 Sterlin
2.324 2.370
 
 Altın
61.62 62.06
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Altın Portakal Film Festivali daha açılmadan spekülasyonlar başladı. İsmail Hacıoğlu’nun ödül bekleyenler arasında olması, ön jürideki eşi Vildan Atasever’e bağlandı. Atasever, iddialara ateş püskürüyor  
 
 
 
  OSLO- Meleklerle görüştüğünü iddia eden Norveç Prensesi, bu bilgisini paylaşmak için 2 bin 600 dolar alıyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin