DOLAR 1.484 - EURO 1.997 - ALTIN 62.17 - IMKB 63862
Cumartesi 25 EYLÜL 2010
Hamas ve El Fetih bir araya geldi Gaziosmanpaşa taş ocaklarında göçük: 1 ölü Ahmedinejad Obama ile yüzleşip tartışmaya hazır Gaziantepspor'a bir maç tarafsız saha cezası  UAEK'den İsrail denetimine ret Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede Anadol konuştu: CHP, BDP ile görüşecek mi? habertaraf.com
 
 
 
'Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı'
 
 
 
 
Nihat ALTAY
"Torunum ve bahçeyle ilgileneceğim"
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Zeki Müren'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Telefonun ucundaki skandal
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Namuslu olacaksak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Daha iyi bir fikriniz var mı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’a ateş edildiği gün hemen yanındaydım!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Solculukları depreşince
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Toskana'dan Tophane'ye
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Şükür görüştürene!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bakkal Cafer galerici Cansu'ya niye saldırdı?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz'den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tophane
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gazeteciler susun, jitem konuşuyor!
 
 
Star
Mehmet ALTAN
‘Cami yakılır mesela...’
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Barış, siyasi malzeme yapılmasın
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'İyi Kürt' 'kötü Kürt'
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Tophane olayı, türbanlı hayatlar ve Kürt açılımı...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu yazıyı AKP'liler sakın okumasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
İki konu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bienal
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Statüko’nun hezimeti

Taha KURUTLU
[email protected]
 
 
Evet, milli irade sandıkta “Evet” diyerek yeni bir anayasaya olan özlemini ortaya koydu. Aslında sonucun “EVET” çıkacağı bence aşikârdı. Zira millet, kendi menfaatine olan ve ilk defa kendisine sorulan bir anayasa değişikliğine “Hayır” oyu vermenin mantıksız ve kifayetsiz bir davranış olacağını biliyordu. Hakeza sonuç %58’e %42 gibi açık ara bir farkla “EVET” çıktı. Millet statükoya “Buraya kadar” dedi. Referandum bitti ancak bizim bu referandumdan çıkaracağımız dersler var.

Öncelikle Sayın Bahçeli bence derhal istifa etmeli. Başta memleketi Osmaniye olmak üzere “Kale” olarak gördüğü birçok yerde sandıktan “EVET” çıktı. Yani MHP tabanının neredeyse yarısı genel başkanlarını dinlemeyerek milli iradeye olan inançlarını sandığa yansıttılar. Zira Sayın Bahçeli tabanından, inanmadıkları bir davaya onay vermesini bekledi ki bu siyaseten intihar anlamına geliyordu. 12 Eylül sürecinde en büyük yarayı almış bir camiaya “Hayır” dedirtmeye çalışmak zaten deveye hendek atlattırmak gibi bir şeydi. Lakin öyle görünüyor ki Sayın Bahçeli istifa etmeyecek. Sonuçlar açıklandıktan sonra yaptığı açıklamada rejimin tehlikeye gireceğini söyleyip her zamanki yenilen pehlivan psikolojisi ile erken seçim istedi. Ayrıca daha aydınlık ve sivil bir Türkiye için küçükte olsa atılan bu adımı, Türkiye’nin karanlığa doğru sürükleneceğine yordu.

BDP genel başkanı ise sonuçlar açıklandıktan sonra son derece trajikomik bir açıklama yaptı. Demirtaş:“Boykottan başarı ile çıkıldı. Tüm engellemelere rağmen boykotta istediğimizin de üstüne çıkıldı.” dedi. Demirtaş ya ezbere konuşuyor ya da tam bir yüzsüzlük örneği sergiliyor. Hakkâri, Şırnak ve Diyarbakır dışında diğer illerde BDP hüsrana uğradı. Bekledikleri boykotu bulamadıkları gibi sandıklardan büyük oranda “Evet” çıktı. Doğu illerindeki düşük katılıma dikkat çekilebilir ancak herkesin malumudur ki genel seçimlerde de doğu illeri maalesef Türkiye siyasetinden kopuk bir tablo çizmektedir. Yani doğu illerinde çeşitli sebeplerden ötürü her zaman demokrasiye katılım düşük olmuştur. Ancak referandumda yine de azımsanmayacak bir katılım olmuş ve Urfa, Elazığ, Siirt, Bingöl, Adıyaman, Bitlis başta olmak üzere sandıktan ezici bir “EVET” çıkmıştır. Kürt halkı BDP’yi dinlemeyerek demokratik açılım konusundaki beklentilerini tekrar hükümete hatırlatmıştır. Yani Kürt halkı sekteye uğrayan ya da uğratılan açılıma karşı olan desteğini gündeme getirmiştir. BDP halkı demokrasiden soğutma kumarında kaybetmiştir.

CHP’nin durumu maalesef tam bir dram… Onlarca ilde “Hayır” mitingi yapan Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamamış olması uzun süre geyik konusu olacak gibi. Daha ilk günden kendi görüşünden olan köşe yazarlarının “neticede daha oyunu kullanmaktan aciz, zavallı bir adam” tanımlamasına maruz kaldı. CHP kendi tabanını “Hayıra” yönlendirmeyi başardı ancak sandıktan çıkan “Evet” CHP için büyük bir yenilgidir. CHP’nin bu süreçte yaptığı en büyük yanlış kendi elleriyle referandum sürecini Ak partinin güvenoyu seçimi havasına bürümesi oldu. Meydanlarda sürekli olarak “Tayyip Erdoğan anayasasına Hayır” argümanının kullanılması meseleyi AKP-CHP kavgasına dönüştürdü. Çok yanlış yerlerden vurarak direk hükümete karşı bir propaganda yürüttü. Meselenin kayısı veya fındık fiyatı olmadığını meselenin siyasallaşmış yargı, darbe hayali kuran asker, vatandaşa çifte standart olduğunu anlamazlıktan geldi.  Ancak CHP bunu kendi elleriyle yaptı. O yüzden CHP seçmeninin de bilinçli olarak “Hayır” dediğine inanmıyorum. Mesele “CHP’li olmak Ak partiye karşı olmak” bazında değerlendirildiğinden partililerde haliyle genel başkanları ne derse onu yerine getirdiler.

Bu süreçte “Hayırcıların hatası” meseleyi kendi elleriyle süreci genel seçim havasına sokmaları oldu. Bu işe destek veren Saadet partisi, Büyük Birlik Partisi, Bağımsız ülkücüler, ikna edilemeyen ülkücüler, STK’ları görmezden gelmeleri bunun en açık örneği. Sonucu hala Ak parti’nin bir zaferi olarak görmeleri meseleyi hala anlamadıklarını gösteriyor. Ak parti ise keşke maddeleri tek tek oylasaydı. Eminim yine sandıktan “EVET” çıkacaktı. Böylelikle süreç gerginlik, çatışma ve kamplaşma ekseninde büyük oranda kurtarılmış olurdu. İnsanlar partilerine oy verir gibi değil hakikaten anayasa oylar gibi seçimlerini yaparlardı.

Anayasa değişikliği bu ülke için hayırlı olsun. Daha özgür bir Türkiye için, kralların değil kuralların hâkim olduğu bir Türkiye için ileri bir demokrasi ve etkin milli irade için küçükte olsa önemli bir mesafe aşılmış oldu. Bundan sonra hükümet derhal daha kapsayıcı daha özgürlükçü, “Hayır” oyu veren vatandaşlarında görüşlerinin, fikirlerinin alındığı yeni bir anayasa yapmalıdır. Nitekim başbakan bunun sinyallerini vermiştir. Muhalefet ise masadan kaçma yolunu, milleti demokrasiden soğutma yolunu bırakıp daha ılımlı, uzlaşmacı bir siyaset izlemelidir. Aksi takdirde tarihlerine bir hezimet daha eklemiş olurlar.


 
13 Eylül 2010 - 11:38:32
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.474
1.484
 
 Euro
1.982 1.997
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
61.62 62.17
 
 IMKB
63862  
 
 
Basın İlan Kurumu küllerinden doğuyor...
 
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Marketing Türkiye dergisine konuk oldu.
 
 
 
 
  Avustralyalı lise öğrencisi Pearce Delphin (17) binlerce twitter kullanıcısını ve Beyaz Saray’ı dahi etkileyen twitter virüsünü kendisinin yaydığını itiraf etti.  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin