DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Cuma 17 EYLÜL 2010
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak? Lahmacundan elbise, kısmet olmaz herkese Türkiye ve İran arasında anlaşmalar imzalandı Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Kartal 90. dakikada maçı kopardı Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 

 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Emine K. ARSLANER
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Alper GÜRKAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Derin Ak Parti’de zafer gecesi

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Yaz ortasında AK Parti’nin kamuoyu araştırmalarını yapan Pollmark şirketi yüzde 57 “Evet”i işaret eden seçim tahminlerini yazınca Milliyet okurundan bol tepki almış, birkaç hafta sonra bir başka araştırmacı Adil Gür’ün Evet-Hayır oylarını “başa baş” gösteren analizinden söz edince övgü almıştım. Doğrusu ben de Gür gibi sonucun yakın olacağını sanıyordum.
Oysa Pollmark’ın tahmini doğru, Adil Gür’ünkü yanlış çıktı.
Referandum sonuçları açıklanmaya başlayınca, oturup uzun uzun düşündüm. Ben mi körleşmiştim konforlu hayatımın koridorlarında, okurlar mı keskinleşmişti? Nasıl oldu da anketler kafamı bu kadar karıştırdı?
Dün akşam, “%57 Evet” tahminiyle turnayı gözünden vuran Pollmark kurucusu Ertan Aydın’ı aradım. Pollmark, tam anlamıyla “derin AKP.” Erdoğan’a en kritik anlarda stratejik destek veren kurum... Harvardlı Aydın, 9 Temmuz’da Milliyet’e “Muhalefetin bu referandumu Erdoğan için bir güvenoyuna dönüştürmesi riskli bir strateji çünkü AK Parti bunu lehine çevirip bir ‘Erdoğan koalisyonu’ oluşabilir. Erdoğan’a bakış % 58 olumlu” demişti. Haklı çıktı.
Dün de ağzı kulaklarındaydı: “Referandum Ak Parti lehine işledi. 2011 seçimlerine eli rahat gidiyor. Akıllıca bir kampanya yürütür, farklılıklara tolerans gösteren bir üslup kullanırsa, Evet’çileri kendi seçmenine dönüştürebilir.”
AK Parti’nin bu süreçte sıkı çalıştığı, pahalı ve dinamik bir kampanya yürüttüğü ortada. Ama hükümete karşı yükselen bir tepki dalgası da var . Nasıl bu kadar yüksek oy çıkar? “Çünkü AK Parti belki de tarihindeki en haklı davasını savundu. 2007 Cumhurbaşkanlığı sürecinde bile seçmen nazarında bu kadar haklı değildi. Paketin içeriği berraktı. Anlattıkça destek arttı.”
Dayanamayıp, CHP’yi soruyorum. Allah için Kemal Kılıçdaroğlu çok çabaladı. Ama partisi tam anlamıyla “döküldü.” Bir yanda ellerinde iPad’ler, Blackberry’ler, genç reklamcılarla dev bir AKP makinesi, diğer yanda hâlâ “taşra siyaseti” yapan, 70 üzeri Polütbüro’nun kontrolünde bir CHP. O CHP ki, genel başkanına seçmen kaydı yaptırmayı bile unutmuş!
Aydın analizimi doğruluyor: “Kılıçdaroğlu çalıştı. Ama teşkilatlar çalışmadı. Genel Başkan Don Kişot gibi kaldı. Ama strateji yanlıştı. CHP çok şey söyledi ama ortaya bir bulamaç çıktı. Kılıçdaroğlu genel aftan ürün fiyatlarına kadar yüzlerce konuya girdi ama hepsine ucundan dokundurdu. Kafa karıştırdı. Seçim sürecinde 3-5 maddeye indirgeyebileceğiniz net mesajlar yoktu.”
“Ya MHP?” diye soruyorum. “MHP siyasi intiharla başladı” diyor kazanan tarafın temsilcisi. “Seçmeni inanmadığı bir davaya sürükledi. Bu süreç içinde baraj altında kalabilir.”
İşte dün AK Parti iç kabinesinde yapılan değerlendirmeler böyleydi. 

CHP, MHP’de taşlar oynasın
Referandumun ortaya koyduğu 3 gerçek var. Birincisi, ister beğenin ister beğenmeyin, Tayyip Erdoğan her şeye rağmen Türkiye’nin en popüler siyasetçisi olmaya devam ediyor. Bu olası bir “başkanlık sistemi” tartışması için anlam taşıyan bir sonuç.
İkincisi CHP’deki lider değişimin, maalesef teşkilata, partiye yansımadığı... Kemal Kılıçdaroğlu iyi bir kampanya yürüttü. Ancak bütün CHP’li dostlarımın da kabul ettiği gibi, parti dökülüyor. Teşkilatlar motive değil. Dinamik Türkiye’yi kucaklayamıyorlar. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere herkes partinin neden liderin gerisinde kaldığını, genel seçimlere kadar hangi taşların oynaması gerektiğini düşünmek zorunda.
Üçüncüsü ise MHP’nin ciddi anlamda revizyona gitmesi gerektiği. Bu referandumda MHP tabanı Evet’e kaydı. Şaşırmadım. Milliyetçi hislerin en yukarıda olduğu bu dönemde bile MHP, gerçek bir alternatif sunamıyor. Parti referanduma asılmadı, dinamik değil; genel başkanın yazılı açıklamaları dışında doğru dürüst iletişim stratejisi yok. Genel seçime böyle giderse baraja takılma riski var.

Seçmenden açılıma onay
Boykot Doğu’da tuttu. Boykot etmeyenler de Evet dedi. Güneydoğu seçmeni, “Evet” ve boykot oylarıyla açık bir mesaj verdi. “Statükoculuk oyununda yokuz” mesajı... Demokratik bir devlet, bu mesajı duymak zorunda. Aksi takdirde ortada ciddi bir temsil sorunu var demektir.
Peki ne yapılabilir? Tabii baraj meselesini 2011’i beklemeden konuşmak lazım.
Ayrıca referandum sonuçları, açık bir biçimde hükümete “açılıma devam” mesajıdır. Güneydoğu’dan Evet ve boykot oylarının anlamı budur. Türkiye’nin kalanı ise, AKP’yi “açılım” nedeniyle cezalandırmamıştır. MHP tabanı bile, Devlet Bahçeli’nin “PKK’yla pazarlık var” propagandasına rağmen Evet’e kaymıştır. Demek ki, Kürdüyle Türküyle seçmen, “açılıma devam” diyor.

 
13 Eylül 2010 - 10:46:11
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin