DOLAR 1.506 - EURO 1.937 - ALTIN 61.18 - IMKB 60608
Salı 14 EYLÜL 2010
Yunan medyası: Türkiye daha güçlü İngiltere Dışişleri Bakanı: AB yolunda önemli adım Dursun Güneş serbest bırakıldı Bursaspor'a UEFA'dan 360 kişilik takip Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı Yargı, İspir'de HES kurulmasına onay verdi Adanaspor'da ''Menteşe ''dönemi... Emniyet raporu "katliam" dedi Borsa, ilk seansı 62193 puandan tamamladı Gün ortasında Dolar 1,502 TL, Euro 1,929 TL. habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Aliya RAHTE
 
Zülfü LİVANELİ
 
Yılmaz ÖZDİL
 
 
 
Şimdiki Zaman

Esen MIESSEN
[email protected]
 
 
Alıştığınız şeyler var mı?

Nelere alışabiliyoruz? İyi bir şey mi alışmak? Ne zaman"ben buna alıştım" diyoruz? Severek alıştığımız şeyler var mı? Yoksa bize zor gelen şeylere mi alışmaya çalışıyoruz? Bir şeye alışmak engel mi, yoksa çözüm mü?

Biraz Değişim Yönetimi'nden konuşalm mı bugün? İdari Bilimler'le Sosyal Psikoloji'nin yine birbirine çok yaklaştığı bir konu. Tanımlamalara göre değişim yönetimi bir organizasyonda yeni bir yapılanmaya geçebilmek için atılması gerekli olan bütün adımlar. Beklentilerle yaşanılan arasındaki fark ve çelişki idarecilere yeni bir zaman için yeni adımlar gerek sinyalini veriyor. Genelde böyle başlıyor değişimler. Aslında günlük hayatımızda da biraz işe yarayabilir değil mi?

Ne oluyor böyle bir şirkette çalışan kişiler olarak bizlere? Sevsekte sevmesek te alıştıklarımızdan oluruz korkusu ... İnsan olarak çok doğal bir durum diyor psikoloji buna. Peki ne yapacağız, alıştıklarımızdan ne olursa olsun vazgeçmek te istemiyoruz tabii, ama değişmeden de olmuyor mu diyelim? Ne yapalım, nasıl yapalım? Yeni bir organizasyon ... Temelden değişim ... Eskiden dışardan gelen danışmanların (change agents) bu yeni organizasyonu şirketlere daha kolay yerleştirebileceği düşünülüyordu. Son zamanlarda şirket ve kurum yöneticilerinden değişim yöneticisi özellikleri bekleniyor.

Bir organizasyonda değişim yönetimi bir araştırma konusu olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde yirminci yüz yılın otuzlu yıllarında  F. J. Roethlisberger ve Elton Mayo'nun ilk defa olarak yaptıkları performans araştırmalarıyla başlamış. Bu araştırmalarda bir şirkette çalışanların performansını artırabilmek için, çalışanlara gösterilen dikkatin çok önemli olduğu ortaya çıkmış. Daha iyi şartlarda çalışmaktan bile önde gelen bir etken olmuş bu. Yani bizi saydıkları zaman ortam kötü olsa bile daha iyi çalışıyormuşuz.  Psikolojimiz? İş psikolojisi ... İşletme psikilojisi ... Ne dediniz? Doğru mu?

Leadership denilen liderlik özelliği .... böyle bir yetenek bekleniyor yöneticilerden. Değişimin gerekli olduğuna kendisinin inanması, bu değişimden etkilenecek kişilere bu inancı aktarabilmesi ... Modern bir değişimin temeli... Değişim yönetimi çoğunluk veya azınlık ne istiyor'u dikkate almıyor. Pek demokratik bir model değil. Bir beğenme, bir beğendirme modeli. Bir değişimin başarılı olabilmesi için ilgili olan bütün tarafların (Stakeholders) bu yeni yapılanmada rol oynaması gerektiği inancında. Bütün tarafların ortak işbirliğiyle hazırlanacak güçlü yeni bir yapılanma. Herkesin kendini kazanan olarak görebileceği yeni bir organizasyon. Çok hassaslık isteyen bir yaklaşım. Zor mu?

Avrupa'da, on yedinci yüzyılda, her kaybedenin yeniden savaşma başlattığı için otuz yıl süren savaş Westfalia anlaşmasıyla sonuçlanmış. Çeşitli gurupların çeşitli şehirlerde bu görüşmelere katılması, karşı karşıya gelmek istemeyenlerin aracıyla birbirleriyle uzaktan konuşmaları falan falan derken beş yıl sürmüş bu görüşmeler. Sadece kim kimin yanında oturmak istemiyor konusunu çözebilmek ve oturma protokolünün düzenlenebilmesi bir yıl sürmüş. Bunlara rağmen bir ortak sonuca varılabilmesi ve böylece barış anlaşması kavramının başlatılması büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Geçen yazımızı hatırlıyorsanız o yokuşta en modern bir teknikle parkedilen tekne iki ay sonra dün kaldırılıp beş metre altındaki tekne park yerine konuldu. İki ay bir kaç birim bu konuyla ilgilendi, bütün taraflar konuyu duydu, dinledi. Hiç bir hareketlenme yok, tekrar baştan başlamak gerekir mi, uykuya dalmış olanları uyandıralım mı diye düşünürken ve teknenin t' sini demeye başlarken, bu taşla park modeline yirmi yıldır alışılmış olsa da, tekne birdenbire on dakika içinde daha güvenli durabileceği kışlık yeni yerini buldu. Pek bilimsel yanı yok ama buna da biraz değişim yönetimi diyelim mi? Bir başlangıç enerjisi isteyen, böyle dalga şeklinde olanları da bile var yeni yapılanmaların ...  Başka bir çeşidi. Bir süre olmuyor gibi görünse de hareket halinde olanı. Alev gibi.

Bir şeye alışmış olmak, zamanın beklememesi, bu da zaman alıyor ...
Sayıldığımız zaman daha verimli olabilmemiz, güvenle geleceğe bakabilmek ...
Dünün planlarıyla yarını gerçekleştirmek mi?
Şimdiki zamanda yaşamak mı?
Ne desek?

Esen Miessen / Aphrodisias- Tisan

 
13 Eylül 2010 - 01:29:59
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.922 1.937
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.74 61.18
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin