DOLAR 1.506 - EURO 1.937 - ALTIN 61.18 - IMKB 60608
Salı 14 EYLÜL 2010
Yunan medyası: Türkiye daha güçlü İngiltere Dışişleri Bakanı: AB yolunda önemli adım Dursun Güneş serbest bırakıldı Bursaspor'a UEFA'dan 360 kişilik takip Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı Yargı, İspir'de HES kurulmasına onay verdi Adanaspor'da ''Menteşe ''dönemi... Emniyet raporu "katliam" dedi Borsa, ilk seansı 62193 puandan tamamladı Gün ortasında Dolar 1,502 TL, Euro 1,929 TL. habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Aliya RAHTE
 
Zülfü LİVANELİ
 
Yılmaz ÖZDİL
 
 
 
Şimdi çamura yatacaklar!

İsmail NERİMANOĞLU
[email protected]
 
 
Otuz yıldır karşı çıkılan anayasaya 1 günde sahip çıkılması  ne kadar anlamlıysa MHP’nin Kürtler üzerinden ve PKK’nın da Türkler üzerinden milliyetçilik yapmaları da bir o kadar mānidar.

Kadim muhalif CHP ve MHP’nin hangi anayasada birleştiğini bilen var mı bilemiyorum ama meydanlarda “Hayırlı” propaganda yaptılar. İfade yerindeyse PKK’ya da çanak tuttular!

Bir referandum heyecanı geride kaldı. Sanırım muhalefetin çıkan tablonun neticesinde çamura yatma zamanı…

İtirazlar, yorumlar, yoğun telefon trafiği vs. vs. Netice gelinen yol bir arpa boyu yol. “Yolun durumu nedir?” derseniz; vahim, derim.

Ak Parti demokrasi imtihanından başarı ile geçti! Samimiyetini göreceğiz. Tabii burada muhalefete düşen görev muhalif olmak değil yapıcı ve Türkiye’nin âli menfaatlerini gözeten bir anayasada pay sahibi olmak.

Önümüzde genel seçim var. Bu genel seçimlerde çıkacak olan her netice muhalefetin de menfaatine olacaktır. Muhalefetten bir siyasi partinin iktidarı demek kucağına teslim edilen anaysa değişikliği yetkisi demektir. Bu durum muhtemel bir koalisyon içinde geçerli bir vaziyet… Lâkin Türk siyasetinde muhalefetin göremeyeceği ve yorumlayamayacağı bir durum ile karşı karşıyayız. Muhalefet “evet” için halka anayasa değişikliğini anlatsaydı çok daha farklı bir tablo ortaya çıkacaktı. Ama olmadı. Muhalefet ezile ezile böyle bir yükün altına girdi.

Oldu ya CHP ya da MHP tek başına iktidar oldu veya CHP-MHP koalisyonu gerçekleşti. N’olacak? Anayasa değişikliği için “Hayır’da hayır”  arayanlar sizce anayasayı hangi yüzle değiştirmek isteyeceklerdir? Ben söyleyeyim: Siyasete karışan politikanın ikiyüzlülüğü ile ortaoyunu oynayacaklar.

Zaten komedi burada başlayacak. Ama mevcut şartlar itibarıyla ufukta Ak Parti iktidarı gözüküyor. Fakat seçime çok var. Siyasetin toplum mühendisleri ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlarda rol alan/lar/ın senaryolarını ve icraatlarını takip etmekte faide var.

Asıl film şimdi başlıyor. Yeni Türkiye’de rol almak isteyecekler senaryolarında B planını değil de C ve sonraki plânları devreye sokacaklardır.

PKK dağda ve BDP’nin TBMM’deki tutumunu iyi takip edip analiz etmek lâzım. MHP’nin daha hassas olması gerekmektedir ki; bir ülkede tehlikeli milliyetçilik kendi içindeki etnik yapı üzerinden yapılandır. Bunu da MHP yapmaktadır. PKK’nın oyununa gelmemelidir. Ayrıca PKK’nın TBMM’ndeki uzantısına da daha sağduyulu yaklaşmalıdır. Yoksa referandumda kullandıkları “Hayır” oylarının nerelere hizmet ettiğinin farkına varmaları geç olabilir.

Ak Parti, BBP ve Saadet Partisi’nin desteklediği anayasa değişikliğine MHP “Kürtçülük” üzerinden propaganda yaparak tehlikeli bir viraja girmiştir. Bunun da dönüşü keskin olacaktır.

Osmanlının mirasından dem vurup Osmanlı Bayrağını parti bayrağı yapmak bütünleştirici olmuyor. Bunu hayata da geçirmek lâzım...

Bir millet neye karşı milliyetçi bir hareket başlatır? Bunu iyi tespit etmek gerekir. MHP’nin kuruluş yıllarındaki “milli hareket” algısıyla bugünkü “milli hareket” algısı aynı ise sorun yok. Ya varsa? İşte o zaman çağı yakalayamayan “milliyetçi hareket” zamanla zayıflayacaktır.

PKK Türkiye’nin kurtuluş savaşındaki kazanımlarının uzantısını oynuyor. Ona verilen bir rol var. Çünkü Türkiye’nin kurulduğu yıllarda “Kürtçü hareket” bu kadar bütüncül değildi. 70-80 yılda oluşturulan bu bütüncül harekete MHP dikkat etmeli. Kişisel ve partisel ihtiraslara yenilerek PKK ve destekçilerine prim vermemeli. Yoksa PKK’nın üstlendiği rolün içinde MHP’nin Türkiye üzerindeki rolü tartışılır. Yoksa PKK’ya suflörlük mü yapıyor, algısı ortaya çıkabilir.

12 Eylül 2010 Türkiye için bir miat. Bu miadı iyi analiz etmek gerekmektedir. Dünya yeni bir algıya doğru gidiyor. Globalleşen hayat tarzı eski savaş algılarını geride bırakmak üzere. Dünyada işgal etmenin bile mantalitesi değişmek üzere. Artık bir ülkeyi kendi sınırlarınızda göstermek zorunda değilsiniz. Demokrasi götüre bilirisiniz, insani yardım, teknoloji ve daha buradan sıralayamadığım birçok gereksinimleri götürerek yeni idari alanlar geliştirebilirsiniz.

CHP, MHP ve diğer muhaliflerin partizanca yaklaşmayarak daha yaşanabilir bir Türkiye için el ele vermesi gerekmektedir.

Zaman çamura yatma zamanı değil. Daha sıcak daha yaşanabilir Türkiye inşaa etmek zamanıdır.

Meydanlardan Başörtüsünü çözme sözü verip sonra bundan geri çekilme devri değil. Sol – sağ ya da dindar insanların veya kendini bir milletten görüp ayrı telden çalmak kimseye fayda vermez. Çünkü dünya buna müsaade etmeyecek. Etmeyeceği gibi de yeni bir ülke algısı dünyayı sarmak üzere. Türkiye 12 Eylül 2010 tarihi itibarıyla bu fırsatı yakalamıştır.

 
13 Eylül 2010 - 01:24:16
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.922 1.937
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.74 61.18
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin