DOLAR 1.505 - EURO 1.938 - ALTIN 61.40 - IMKB 60608
Salı 14 EYLÜL 2010
Yunan medyası: Türkiye daha güçlü İngiltere Dışişleri Bakanı: AB yolunda önemli adım Dursun Güneş serbest bırakıldı Bursaspor'a UEFA'dan 360 kişilik takip Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı Yargı, İspir'de HES kurulmasına onay verdi Adanaspor'da ''Menteşe ''dönemi... Emniyet raporu "katliam" dedi Borsa, ilk seansı 62193 puandan tamamladı Gün ortasında Dolar 1,502 TL, Euro 1,929 TL. habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Zülfü LİVANELİ
 
Cengiz ÇANDAR
 
Aliya RAHTE
 
Yılmaz ÖZDİL
 
 
 
Castro’nun cibilliyet ve asabiyeti

Mustafa ÖZCAN
 
 
Bazı şeyler tesadüf gözükse bile tesadüf değildir. Castro'nun durumu da böyledir. Son dönemlerde siyasetin berzahında yaşadıktan sonra yeniden aktif hayata geri dönmesiyle birlikte art arda ses bombaları patlatması bir oldu. Önce, Bin Ladin'in CIA ajanı olduğunu ileri sürdü.  Kaide'yi yapısı veya yöntemi gereği suçlayabilirsiniz. Bu yönleriyle mahiyeti tartışmalı bir örgüttür. Son sıralarda örgütten ziyade marka olarak anılıyor. Keza Kaide'nin bazı yönleriyle sızmalarla malul olduğu da söylenebilir. Lakin gizlilik nedeniyle bunların hacmini bilebilmek de pek mümkün değildir. Bu açıdan karinelere bakarak Castro gibi Bin Ladin için de CIA ajanı da diyebilirsiniz. Lakin bu gerçeğe tekabül etmeyebilir de. Sebebine gelince, Zarkavi'nin öldüğüne dair Batı basınında onlarca yazı ve makale çıktıktan sonra bir bombalama sonucu Irak'ta geçekten de öldürüldü veya kan kaybetmesi sağlanarak muhakkak bir ölüme terk edildi. Castro, Bin Ladin'i CIA veya ABD işbirliği üzerinden suçluyor. Yani eylemlerinden ziyade sağ gösterip sol vurmasını sorguluyor. Lakin mesele İsrail'e gelince, ABD veya emperyalizmin ileri karakolu olduğunu unutuyor. Bin Ladin'i ABD ile işbirliği üzerinden eleştiren ve suçlayan Castro aksine inanılmayacak bir biçimde Ahmedinejad'ı da İsrail düşmanlığıyla itham ediyor. Nejad, nasırına basmış gibi tepkiler veriyor. Nejad kime vuruyor tepki nereden geliyor? Neden acaba? Küba´nın demirbaş lideri Fidel Castro, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad´ı "Yahudi düşmanı" olarak nitelendirdi.  Amerikalı gazeteci Jeoffrey Goldberg´e konuşan Castro´dan, 1962´deki füze krizi ile ilgili olarak da yıllar sonra itiraf geldi. Geriye dönüp baktığında meselenin bu kadar kutuplaşmaya ve gerginliğe değmeyeceğini düşünüyor. Castro'nun sözlerinde asıl dikkat çekici bölüm ise şurası: "Yahudiler dünyanın her yerinden kovuldu, İsa´nın katili olarak yaftalandılar" Bu iki vurgu çok önemli. Castro ayrıca İran´ın İsrail´in varlığının devamı konusunda neden sürekli bir kaygı içerisinde olduğunu anlamaya çalışması gerektiğini de söyledi.

Bu sözlerin arkasında Castro'nun sicili ve şeceresi gizli. İlk defa Fidel'in (aksine Infidel de denebilir)  bir İstanbul Yahudisi olduğunu yarım ağızla dönmeliğini itiraf eden Leyla Umar'ın röportaj ve yazılarında öğrenmiştim.  Kimilerine göre, Leyla Umar, Soğuk Savaş sonrası Küba'nın yalnız Robinson'u olarak anılan Castro'yu adanın Robinson'u, kendisi de Cuma'sı olarak düşlemiş olabilir. Lakin Castro'nun asabiyeti ve şeceresi açıkça cibilliyetini ortaya koyuyor. Kızı Alina Fernandez'in yayınladığı anılarına göre, Küba lideri Fidel Castro, İspanya'dan İstanbul'a oradan da Küba'ya göç eden bir Yahudi gencin torunu. Alina'nın hatıratında "Soy Ağacım" adlı ilk bölümde Castro'nun atalarından birinin bir zamanlar İspanya'dan İstanbul'a göç etmiş, ardından da İstanbul'dan o tarihlerde İspanya'nın bir sömürgesi olan Küba'ya gitmiş sergüzeşt bir Yahudi olduğu yazılı. Buna göre, Castro'nun soyadında hala yaşayan "Ruz" kelimesi, atalarının soyadında bulunan "Cruz" gibi bir kelimenin bir harfinin düşmesiyle oluşmuştur. O tarihte diyaneti ne olursa olsun Osmanlı kökenli olan birisi 'Türk' olarak anılırdı. Bu gelenek Carlos Menem gibilerine El Türko denilmesine kadar devam etmiştir. Dolayısıyla Küba'yı yıllardır demir yumrukla yöneten Castro Yahudi asıllı bir El Türko. Alina'nın anlatımına göre, İngiltere'den, İspanya'dan ve Osmanlı başkentinden üç maceraperest delikanlı, hemen hemen aynı günlerde yollara düştüler. Birbirlerinden habersiz olarak ayrı limanlardan bindikleri gemiler onları Küba topraklarında, başkent Havana'da buluşturdu.

İstanbul'dan hareket eden Yahudi genci, Kastilya dilindeki adı olan Fransisco'yu kullanıyordu. İspanyol olan Angel Castro, Küba'da devam eden savaşlar ve karışıklıklardan yılarak memleketine geri dönecekti. İngiliz ise denizcilik mühendisi çıktı ve evlenip çoluk çocuğa karıştı. Fransisco Ruz ise sık sık İstanbul'daki hayatını özlüyor, hayallere dalıp gidiyordu. Francisco Ruz, sonunda Domingo adlı Kübalı bir kadınla evlenmiş ve üç kızı olmuştu. İşte Küba'yı  50/51 yıldır yöneten Fidel Castro, İstanbullu Fransisco ile Kübalı Domingo'nun Lina adını verdikleri kızlarının soyundan gelmektedir.

Leyla Umar, Türk halkı nasıl Mustafa Kemal'i bir devrimci olarak seviyorsa Küba halkının da aynı şekilde  Fidel'i sevdiklerini ileri sürüyor.


 
12 Eylül 2010 - 08:20:54
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.923 1.938
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.85 61.40
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin