DOLAR 1.500 - EURO 1.923 - ALTIN 60.30 - IMKB 60608
Pazartesi 13 EYLÜL 2010
Kılıçdaroğlu 8 Ağustos'ta uyarılmış Türkiye, ekonomik rekabette 61. sırada İşte İstanbul'da kesin sonuç Sandıkların tamamı açıldı, işte sonuç Hangi anket şirketinin tahmini tuttu? TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi Dolmuş otobüse arkadan çarptı: 14 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 ölü "Açık kalan mikrofon"da Kılıçdaroğlu krizi Gül ile Erdoğan final maçını izledi habertaraf.com
 
 
 
En kanlı darbenin 30. yıldönümü
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk Basketbolcu Hidayet Türkoğlu
 
 
 
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Şimdi iş Adalet Bakanı’na kalıyor
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Sandığın sonucu: Muhatap Öcalan
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Kadir SARIKAYA
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
 
 
Rusya- İsrail ilişkisi

Mahir KAYNAK
[email protected]
 
 
Referandum ülkenin tüm gündemini doldurduğu için dışarıyla ilgilenmiyoruz. Tüm siyasi partiler, medya bu konuyu önemserken başka bir konuyu tartışmanın ilgi çekmeyeceğini biliyorum ama dışımızdaki gelişmelerin ülkemizi büyük ölçüde etkileyeceğini düşündüğüm için bu yazıyı yazıyorum. 

Kısa bir süre önce Rusya ile İsrail savunma bakanları bir işbirliği anlaşması imzaladılar. Bu anlaşmanın ilgi çeken yanı İsrail’in askeri teknoloji alanında Rusya’yı destekleyeceğini söylemesiydi. Askeri Teknoloji açısından son derece gelişmiş olduğunu düşündüğümüz, uzay teknolojisinde ABD ile başabaş hatta biraz önünde olduğu söylenen Rusya, İsrail gibi küçük ve sadece bölgesel savunma sorunları olan bir ülkeden ne alabilirdi?

Ayrıca bugüne kadar İran’ın en önemli destekçisi sayılan Rusya neden İran’ın baş düşmanı olan İsrail ile böyle bir ilişki içine giriyordu?

Bir çok çelişki içeren bu yakınlaşma gerçekte Ortadoğu’daki muhtemel gelişmeler için bazı ipuçları veriyordu. Eğer İsrail İran’a saldırırsa bu Rusya’yı İran karşıtı cephede gösterecekti. Rusya İran’a saldıran gücün askeri müttefiki konumuna gelecekti..

Bu arada başka bir gelişme tabloyu tamamladı. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ABD’den rekor düzeyde silah alımı anlaşması yaptılar. Bu silahlar İsrail’e mi yoksa İran’a karşı mı kullanılmak amacıyla alındı.Yani bölgede ayak sesleri duyulan ve bizi çok yakından ilgikendirecek hatta tarafı haline getirmesi söz konusu olan çatışmada taraflar nasıl şekillecekti?

Bütünü değerlendirdiğimizde şu sonuçlara varabiliriz: Taraflar din temelinde ya da mezhep farklılıklarına dayalı olarak tanımlanmayacak. Ayrıca İsrail’in İran’a saldırması engellenecek. Çünkü bu durum bölgedeki Müslüman halkın İran’ın yanında yer almasına neden olacak. Farklılık soy temeline dayalı olacak ve Bir Arap-Fars çatışması söz konusu olacak. Zaten Irak-İran savaşında Şiilik bir ittifak sebebi olmamış ve Arap Şiilerle İran’lılar senelerce çatışmıştı.

Bu durum Irak’taki iktidar sorununun çözülmesine de yardım edecek. Arap ülkeleri İran’ın Irak içindeki etkinliğine karşı çıkacak ve Irak’ın İran kontrolüne girmesi engellenecek. Suriye İran’a değil Araplara yakın duracak.

İsrail bu projeden kendisinin İran’a müdahalesinden daha karlı çıkacak. Çünkü Araplar artık İran’la yan yana gelemeyecek, gelenlerin tüm destekleri yok olacak ve Filistin sorunun çözülmesi kolaylaşacak. Bu konjonktürün Irak’taki Kürtlerle Arapların ayrışmasıyla sonuçlanması kaçınılmaz görünüyor. Zaten aradaki duygusal sorunlar, Arapların Kürtleri hain ve işbirlikçi saymaları bu ayrışmayı keskinleştirecek.

Bu analizim beğenilmezse farklı bir senaryonun yazılması ve bunun tüm bölgeyi kapsaması gerekir ve bu senaryoda Rusya-İsrail yakınlaşması ve Arapların elli milyar dolarlık silah alımının kime yönelik olduğu açıklanmalıdır.

Referandumun kamuoyunu tamamen işgal ettiği bugünlerde dışarıyla ilgilenmem bunun sonuçlarının çok daha önemli olacağını düşünmemden kaynaklanıyor ve böyle bir dönemde, hangi nedenle olursa olsun, kamplara ayrılmayı doğru bulmuyorum. Umarım bayram bizi yakınlaştırır.


 
11 Eylül 2010 - 10:00:41
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.490
1.500
 
 Euro
1.908 1.923
 
 Sterlin
2.280 2.325
 
 Altın
59.75 60.30
 
 IMKB
60608  
 
 
Yeni trend internet fotoğrafçılığı...
 
Sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı fotoğraflarla ismini duyuran fotoğraf sanatçısı Onur Bacacı ile fotoğrafçılık sektörünün sorunlarını ve internette hızla önemini arttıran internet fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.
 
 
 
 
  1950’den bugüne kadar 475 kişi rahipler tarafından taciz edilmiş ve bunların 13’ü intihar etmiş.  
 
 
 
  O dünyanın en güzel kadınlarından biri, bankada milyonarca doları ve birbirinden güzel altı tane çocuğu var... Evleri, arabaları, uçağı da cabası.. İlk bakışta dünyanın en mutlu insanı olması gerekirmiş gibi görünüyor... Ama ünlü yıldız Angelina Jolie'nin öyle büyük bir derdi var ki...    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin