DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 60608
Pazartesi 13 EYLÜL 2010
Sandıkların tamamı açıldı, işte sonuç Hangi anket şirketinin tahmini tuttu? TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi Dolmuş otobüse arkadan çarptı: 14 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 ölü "Açık kalan mikrofon"da Kılıçdaroğlu krizi Gül ile Erdoğan final maçını izledi Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama Akıllardan çıkmayacak referandum komedisi Rize'de trafik kazası: 4 ölü, 4 yaralı habertaraf.com
 
 
 
En kanlı darbenin 30. yıldönümü
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk Basketbolcu Hidayet Türkoğlu
 
 
 
 
 
Milliyet
Abbas GÜÇLÜ
YÖK kaldırılacakmış! Hani KPSS de kaldırılacaktı?
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Haydi sandık başına
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Uçuk bir öneri daha...
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İyi olan kazansın ama...
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Oyunu kullanmayana fıkra okumak yok
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sabaha karşı gelen münasebetsiz telefon
 
 
Star
Ergun BABAHAN
12 Eylül akşamında hayırcıların çıkarması gereken zorunlu ders
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yasaklı günün düşündürdükleri
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Otuz yıl oldu, toplumca utanmalıyız...
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Castro’nun cibilliyet ve asabiyeti
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
30 yıl önce Mamak Cezaevi'nin 'kafes'inde...
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Tayfun Talipoğlu: Balbay'dan özür diliyorum
 
 
Zaman
Selim İLERİ
Her şey Şarlo!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
14’üncü dev
 
 
 
 
Kadir SARIKAYA
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
 
 
Yeni anayasa gündeme gelecek mi?

Fikret BİLA
[email protected]
 
 
Parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin hepsi yeni bir anayasa yapılmasından yana tutum açıkladılar. Yarın yapılacak anayasa değişikliği referandumundan sonra yeni anayasa gündeme gelecek mi?
Liderleri dinlerseniz, kısa süre içinde Türkiye yeni bir anayasa yapmak zorunda... Ancak, bu beyanların anayasa değişikliği kampanyasıyla sınırlı olup olmadığı konusunda ciddi kuşkular var. Parlamentoda grubu bulunan partilerin, anayasadaki öncelikleri ve zamanlamaları birbirinden çok farklı...

İktidarın önceliği

Yeni anayasa konusunda, en çok istekli görünen iktidar partisi AKP idi. Bilim adamlarından kurulu bir heyete, yeni anayasa hazırlattı. Ancak, bunu parlamentoya getirmedi. Taslak rafa kaldırıldı. İçinden sadece türbanı serbest bırakacak iki madde seçildi ve Meclis’ten geçirildi. Ancak, Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. 
Bu girişim gösterdi ki, iktidarın öncelikli tercihi türbanı serbest bırakmaktı. Daha sonra AK Parti, yarın oylayacağımız anayasa değişikliğini gündeme getirdi. Bu değişikliğin özünü ise siyasi partilerin kapatılmasının hemen hemen imkânsız hale getirilmesi, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısının değiştirilmesi oluşturuyordu. Partilerin kapatılmasıyla ilgili madde Meclis’te yeterli oyu alamadı ve düştü. Bugün oylanacak anayasa değişikliğinin iktidar için önem ve öncelik taşıyan iki maddesi ise Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddelerdir.
Sonuç olarak AKP’nin anayasa değişiklik talebi türbanın serbest bırakılması, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’dır.

CHP’nin tutumu
CHP’nin ise anayasa konusunda yukarıda saydığım maddeler ile ilgili acil bir değişiklik talebi yok. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Referandumdan ‘hayır’ çıkarsa oturur hep beraber konuşuruz, daha özgürlükçü daha çağdaş bir anayasa yaparız” dedi.
12 Eylül anayasasından bu güne kadar yapılan değişiklikler nedeniyle CHP, mevcut anayasayı tam bir darbe anayasası olarak görmüyor. Ancak yeni, çağdaş, daha anlaşılır, daha demokratik, daha özgür bir anayasa yapılmasından yana... Ancak önceliklerinin AKP ile örtüştüğü söylenemez.

MHP’nin tutumu
MHP’nin de acil bir anayasa değişikliği talebi gündeme gelmemişti. AKP’nin türban düzenlemesini destekledi. Ancak, AKP’nin diğer öncelikleri konusunda destek vermedi. MHP, şimdiden bir kurul oluşturulmasını ve bu kurulun çalışmalarının seçimden sonra oluşacak yeni parlamentoda ele alınmasının daha uygun olacağını düşünüyor.

BDP’nin talebi
BDP’nin acil anayasa değişikliği talebi var. Bu talepler de AKP’nin öncelikleriyle örtüşen talepler değil. BDP, Türkiye’yi fiilen federasyona dönüştürecek, Türk sözcüğü ve Türk milleti kavramının yer almayacağı bir anayasa istiyor. Referandum kampanyası boyunca da BDP’nin özerklik talebini gündemde tutması ve gündemde tutmaya devam edeceğini söylemesi, bunun göstergesi.
BDP’nin taleplerini parlamentoda grubu bulunan diğer siyasi partilerin kabul etmesi, yok denecek kadar az bir olasılık. Bu talepler kabul görmedikçe de İmralı-PKK-BDP çizgisinin tutumu değişmeyecektir.
AKP, CHP ve MHP’nin de öncelikle zamanlama açısından uzlaşmaları kolay görünmüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden sonrayı işaret ederek yeni anayasa umudunu, bu referandumla da bağlantılı olarak canlı tutmaya çalışıyor. Ortaya çıkan tablo, yeni anayasa konusunda siyasi uzlaşmanın yakın olmadığını gösteriyor, toplumsal uzlaşma ise çok daha zor...


 
11 Eylül 2010 - 09:07:56
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
60608  
 
 
Yeni trend internet fotoğrafçılığı...
 
Sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı fotoğraflarla ismini duyuran fotoğraf sanatçısı Onur Bacacı ile fotoğrafçılık sektörünün sorunlarını ve internette hızla önemini arttıran internet fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.
 
 
 
 
  1950’den bugüne kadar 475 kişi rahipler tarafından taciz edilmiş ve bunların 13’ü intihar etmiş.  
 
 
 
  O dünyanın en güzel kadınlarından biri, bankada milyonarca doları ve birbirinden güzel altı tane çocuğu var... Evleri, arabaları, uçağı da cabası.. İlk bakışta dünyanın en mutlu insanı olması gerekirmiş gibi görünüyor... Ama ünlü yıldız Angelina Jolie'nin öyle büyük bir derdi var ki...    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin