DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 60608
Pazartesi 13 EYLÜL 2010
Sandıkların tamamı açıldı, işte sonuç Hangi anket şirketinin tahmini tuttu? TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi Dolmuş otobüse arkadan çarptı: 14 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 ölü "Açık kalan mikrofon"da Kılıçdaroğlu krizi Gül ile Erdoğan final maçını izledi Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama Akıllardan çıkmayacak referandum komedisi Rize'de trafik kazası: 4 ölü, 4 yaralı habertaraf.com
 
 
 
En kanlı darbenin 30. yıldönümü
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk Basketbolcu Hidayet Türkoğlu
 
 
 
 
 
Milliyet
Abbas GÜÇLÜ
YÖK kaldırılacakmış! Hani KPSS de kaldırılacaktı?
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Haydi sandık başına
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Uçuk bir öneri daha...
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İyi olan kazansın ama...
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Oyunu kullanmayana fıkra okumak yok
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sabaha karşı gelen münasebetsiz telefon
 
 
Star
Ergun BABAHAN
12 Eylül akşamında hayırcıların çıkarması gereken zorunlu ders
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yasaklı günün düşündürdükleri
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Otuz yıl oldu, toplumca utanmalıyız...
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Castro’nun cibilliyet ve asabiyeti
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
30 yıl önce Mamak Cezaevi'nin 'kafes'inde...
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Tayfun Talipoğlu: Balbay'dan özür diliyorum
 
 
Zaman
Selim İLERİ
Her şey Şarlo!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
14’üncü dev
 
 
 
 
Kadir SARIKAYA
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
 
 
Halk 'oyalaması'

Hüsnü MAHALLİ
[email protected]
 
 
Yaklaşık üç aydır vatandaşlar yarın yapılacak olan halk oylamasıyla oyalanıyor... Yarın sonuç ne olursa olsun partiler önce kendi içlerinde sonra da siyasal alanda farklı tartışmalar yaşayacaktır. 

'Evet' çıkması durumunda AK Parti her zaman olduğu gibi inisiyatif kullanarak yeni anayasa tartışmalarını başlatacak sonra da 10 ay sonra yapılması beklenen seçimlere hazırlanmaya başlayacaktır. 'Evet'li referandumdan sonra milletvekili seçimlerinde de başarı ya da zafer kazanması beklenen bir Erdoğan doğal olarak Temmuz 2012'de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığına aday olacaktır. Böyle bir durumda şimdiki cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, 2002 seçimi sonrasında olduğu gibi tekrar başbakan olabilir. Yani Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda AK Parti'de herhangi bir sorun yaşanmaz ve Türkiye yeni bir anayasa yazmaya başlar.

Bu anayasayla Türkiye, iç ve dış koşullara göre ya ABD'de olduğu gibi başkanlık ya da Fransa'da olduğu gibi yarı başkanlık sistemine geçebilir ya da şimdiki durumla devam edebilir.

Yani bu senaryo geçerli olursa Türkiye iki yıl süreyle hep 'demokrasinin gerekleri' olan seçim ve halk oylamalarıyla oyalanmış olacak.
Belki de Türkiye'yi bölgede diğer ülkelerden farklı kılan ve ilgi odağı haline getiren de budur. Çünkü Türkiye tüm eksi ve olumsuzluklarına rağmen bu coğrafyada tam anlamı ile demokratik olan tek ülkedir.
Türkiye'nin böyle devam edip etmeyeceği ise önümüzdeki iki yılın gelişmelerine bağlıdır.

Ama yarınki referandumda 'hayır' çıkarsa o zaman Türkiye'yi çok farklı gelişmeler bekleyebilir. Çünkü referandumda kaybetmiş bir AK Parti, milletvekili seçimlerinde de zorlanabilir. Zorlanması durumunda da cumhurbaşkanlığı seçiminin bir provası olarak kabul edilen referandumu kaybeden bir Erdoğan, 2012 ya da 2014'te Gül'ün yerine geçmek istemeyebilir. Çünkü muhalefet partileri buna izin vermeyecek ve onu farklı yollarla engelleyeceklerdir.

Tabi bir de önümüzdeki dönemde Türkiye'yi çok ciddi bir şekilde zorlayacak olan Kürt sorunu var.

Yani tüm partiler, yukarda özetlemeye çalıştığım senaryonun birer tarafı olarak halkı oyalarken BDP ve PKK kendi yandaşı Kürtler üzerinde bu senaryoyu kendi istediği yönde etkilemeye çalışmaktadır... İşte bu nedenle BDP'nin referandumu boykot kararı çok önemlidir.

Kararın etkili olup olmadığını görmekse çok daha önemlidir.
Yani BDP Diyarbakır'da seçmenlerin %60'ının sandığa gitmemesini sağlarsa kendi gücünü kanıtlamış olur. BDP bununla hükümet ya da devletle pazarlığında biraz daha güçlü olabileceği hesabını yapmaktadır... Ama kim ne derse desin boykot kararı AK Parti'nin işine yarayacaktır. Çünkü BDP'liler sandığa gidip 'hayır' demiş olsaydı, AK Parti cephesi en az 2 milyon daha fazla oy toplaması gerekirdi. BDP ve PKK böyle bir hesabı hükümet ve devletle pazarlıklarında bir kart olarak kullanmayı amaçlamış olabilir. Bu tespit doğruysa BDP boykot çağırısının ciddi bir şekilde uygulanması için çok fazla baskı yapmayabilir. BDP böylece bölgedeki Kürtlerin daha rahat bir şekilde sandığa gidip 'evet' oyu kullanmasına göz yumabilir.
Özetle vatandaşlar önümüzdeki iki süreyle yukarda özetlemeye çalıştığım gelişmelerle oyalanacaktır. Durum böyle olunca iç konularla meşgul olacak hükümet dış konulara şimdiye kadar olduğu gibi yeterli ilgiyi gösteremeyecektir. Böyle bir durum doğal olarak içte ve dışta bazılarını mutlu edebilir. Çünkü Türkiye'nin ilgi göstermediği ya da sorunları ile ilgilenmediği bir coğrafyada başkaları çok daha rahat davranacak ve bildik tehlikeli oyunlarını oynayacaklardır.

Umarım hükümet bu durumu tespit eder ve zorunlu ya da kasıtlı(!) ihmal ettiği ya da geri plana attığı dış konu ve gelişmelere olan ilgisini hatırlayarak eski konumuna döner. Unutmamak gerekir ki hükümetin dış politikadaki başarıları tüm seçim kampanyalarında hep önemli malzeme olmuştur.

Yoksa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu referandum kampanyasına katılarak bölgede ve dünyada daha güçlü ve saygın bir Türkiye için destek ister miydi?
-

Ramazan Bayramınızı kutlar referandum sonucu ne olursa olsun hepinize sağlık, başarı, esenlik, barış ve mutluluklar dilerim.


 
11 Eylül 2010 - 08:32:19
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
60608  
 
 
Yeni trend internet fotoğrafçılığı...
 
Sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı fotoğraflarla ismini duyuran fotoğraf sanatçısı Onur Bacacı ile fotoğrafçılık sektörünün sorunlarını ve internette hızla önemini arttıran internet fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.
 
 
 
 
  1950’den bugüne kadar 475 kişi rahipler tarafından taciz edilmiş ve bunların 13’ü intihar etmiş.  
 
 
 
  O dünyanın en güzel kadınlarından biri, bankada milyonarca doları ve birbirinden güzel altı tane çocuğu var... Evleri, arabaları, uçağı da cabası.. İlk bakışta dünyanın en mutlu insanı olması gerekirmiş gibi görünüyor... Ama ünlü yıldız Angelina Jolie'nin öyle büyük bir derdi var ki...    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin