DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Pazar 12 EYLÜL 2010
"Seçmen kütüğünden kayıt silindi" iddiası Memur-Sen'in acı kaybı Türkiye 12 dev adamla finalde Süleymancılar da "evet" deme kararı aldı Şota'dan galibiyet selamı Konyaspor: 1 - Bucaspor: 1 Gülhane'de turistlerin üstüne ağaç düştü: 1 ölü TÜBİTAK süper beyinleri geri getirecek Plaj Tenisi'nde tarihi galibiyet 11 Eylül saldırılarında ölenler anıldı habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk Basketbolcu Hidayet Türkoğlu
 
 
 
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yuhalanan Egemen Bağış değil iktidar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Erdoğan kritik eşikte...
 
 
Yeni Şafak
Dücane CÜNDİOĞLU
Tarkovsky mavisi
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Yumurtanı al da git
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Doğan Grubu'nun akıl tutulması
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Yeni anayasa gündeme gelecek mi?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kazananlar- kaybedenler
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
''Başkanlık sisteminin'' ayak sesi
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Tehlike değişmedi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Genelkurmay Başkanı'na Açık Mektup
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Bayram sofraları ve nostaljinin suçu!
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Halk 'oyalaması'
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Bizi bizim gibiler yönetsin
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Sonucu açıklıyorum!
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Rusya- İsrail ilişkisi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Bas mührünü Süleyman!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Sezen Aksu, Adalet Ağaoğlu, Halil Ergün
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Başbakan’dan söz
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Referandumdan sonrası
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Bu paket Silivri hukukunu getirir
 
 
Radikal
Yıldırım TÜRKER
Yeni dil, yeni bayramlık lazım
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
 
 
 
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…

Reha RUHAVİOĞLU
[email protected]
 
 
Şu referandum işine haddinden fazla yüklenmiş bulunanların 13 Eylül 2010 günü nasıl bir sabaha uyanacakları konusunda bir fikirleri var mı?

13 Eylül 1980 sabahı ne denli bir istibdat hayatına, nasıl bir cehenneme uyandıysak 13 Eylül 2010 sabahı o denli bir hürriyete, cennet asa bir ülkeye uyanacağımızı mı düşünüyorlar?

Kenan Evren ve yol arkadaşları önde, bütün 12 Eylülcü, 28 Şubatçı, 27 Nisancı, muhtıracı, e-muhtıracı, kafesçi, balyozcu darbeciler tek sıra halinde demokrasi mahkemelerinde mi yargılanacaklar?

Üyelerinin -oy birliği/oy çokluğu marifetiyle- anayasayı çiğnemesiyle bir utanç abidesine dönüşmüş AYM ve kendi adamlarını kayırma kurtarma operasyon dairesine dönüşmüş HSYK vicdanların özlediği hukuk hizasına mı çekilecek?

Faili meçhul(!)lerin, Hrant’ın ve kanı devlet eliyle dökülmüş bütün mazlumların aileleri AİHM’ye gitmeden AYM‘de hukuka uygun yargılama ile mücadelelerinde muvaffak olacak ve acıları bir nebze olsun hafifleyecek mi?

Fişleme tarih mi olacak, hiçbir kimse veya kurum hiçbir vatandaşı fişleyemeyecek mi?

Memur yoksulluk sınırının altında yaşamayacak, hak ettiği zammı toplu sözleşme ile alabilecek, çünkü grev silahıyla eli güçlü mü olacak?

Hayır dostlar, iş bu kadar basit değil.

11 Eylül ile 13 Eylül arasında bir fark görmemek elbette ki büyük haksızlık olur.

Ama bugüne kadar başarılı olmuş hiçbir darbeci yahut muhtıracının yargılan(a)mayacağını düşünüyorum. Hâlihazırda 12 Eylülcüleri yargılamanın önünde yasal engel var diyelim, ya 28 Şubatçılar?

Bir soru daha; e-muhtıranın müellifi olan zatı yargılamak yerine şeref madalyası ve 1,5 trilyonluk hediye ile emekli eden kimdi peki?

Ahmet Hakan gibi ben de “12 Eylül’e meydan okuyanların, referandumdan yüzde 99 oranında “evet” çıksa dahi Kenan Evren ve yol arkadaşlarının kılına bile dokunamayacaklarından yüzde 99 eminim.” Hal böyle iken 12 Eylül’e bu kadar göndermede bulunulması bana samimi gelmiyor.

YAŞ’ta Hasan Iğsız’ın alternatifinin 28 Şubat’ta Sincan’da tankları yürüten paşa olduğu gerçeğini düşününce AYM için de ümidim sarsılıyor.

Bütün yetkilerin kurul başkanında (Adalet Bakanı) toplandığı ve ihraç dışında hiçbir kararı yargıya açık olmayan bir HSYK yine birilerini mağdur edecek diye endişe ediyorum.

Mevcut hâkim-savcı zihniyeti (milliyetçi- devletçi) düşünüldüğünde, Hrant’ın ve faili devlet olan diğer mazlumların AİHM’den önce AYM’ye başvurması davaları AİHM’ye 4-5 yıl gecikmeli götürmekten başka bir işe yarayabilecek mi diye sormadan edemiyorum.

12 Eylül’de “Fişleme utancını bitirmeye Evet” diyeceğiz. Fişleme hâlihazırda da suç olduğuna göre ve bugüne kadar afişe olmuş onlarca fişleme/andıç olayının hiçbiri cezalandırılmadığına göre bu madde neyi değiştirecek merak ediyorum.

Memura grevsiz toplu sözleşme hakkı vermek memurun ne işine yarayacak? Memur, hükümetin önerisini kabul etmezse hükümetin atadığının önerisini kabul etmeye mecbur olacak.

Peki bütün bunlara rağmen neden evet? AK Parti demokratikleşmenin her alanında gıdım gıdım ilerlemeye alışmış ve bizi de öyle alıştırmış olduğundan anlaşılan daha uzun bir süre “yetmez ama evet” diyeceğiz. Misal; biz memura grev hakkı istiyoruz ama toplu sözleşme veriyor. Arzulanan değişimi gerçekleştirecek bir iktidar alternatifi henüz olmadığından, “eh, yetmez ama evet” diyoruz.

Bu ülkede zihniyet değişmedikçe kanunları değiştirmenin bir anlamı yok. (Misal; TMK mağduru çocuklar için düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre salıverilesi gereken onlarca çocuk hala içerde…)

Vatandaşa karşı devleti koruyan, militarist, milliyetçi, statükocu zihniyeti değiştirmenin yolu tümden yeni bir anayasa yapmak, bunu yaparken de 12 Eylül anayasasının giriş ve ilk üç maddesini değiştirmektir. Gelgelelim 2011 seçimlerini şimdiden yeni anayasaya endekslemiş bulunan AK Parti’nin yukarıda sözü edilen zihniyetin yegâne dayanağı olan bu maddeleri değiştirme iradesi henüz gözükmemektedir.

Yineliyorum benim endişem (“yetmez ama evet” sebebim) şu; 2 Eylül’de “evet” çıkarsa AK Parti, bir referandumdan yeni çıkmış olmanın rehavetiyle tümden bir anayasa yapmayı erteleyebilir ama “hayır” çıkarsa halk istemiyor diye tamamen vazgeçebilir. Bu sebeple ben 12 Eylül’de “evet” deyip sonrası için hükümete baskı yapmak, cesaret vermek gerektiğine inanıyorum.

 
10 Eylül 2010 - 00:04:28
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin