DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cuma 10 EYLÜL 2010
Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş Erdoğan: 2011'den sonra tümden sivil anayasa Bursaspor - Eskişehirspor CANLI Başbakan'ın komşusu villasını gösterdi Keşan'da trafik kazası: 1'i ağır 2 yaralı Bahçeli: Eski diyenlere inat var olacağız Esenyurt'ta miting gerginliği "12 Dev Adam, 70 milyon dev adam'a dönüştü" habertaraf.com
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
NilgüN ŞAHSİ
 
Alper GÜRKAN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ergin BOROBEY
 
Ertuğrul ÖZKÖK
 
 
 
Erdoğan, 'darbeci', Çandar 'deli' diyor

Murat YETKİN
[email protected]
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül haklı çıktı. Şubat ayında Sinop’ta yargı reformu ve referandum sorulduğunda bu işlerin gerekli olduğuna inandığını, ancak ‘yeni kutuplaşmalara fırsat vermeden, konuları politize etmeden, partizanca kutuplaşma vesilesi yapmadan’ çözmek gerektiğine inandığını, referandum üzerine yorum yapmaktan kaçınarak söyledi.

Gerçekten de ankara siyaset kulisini yakından izleyenler Gül’ün, Anayasa değişikliklerini referanduma sunmanın iyi bir fikir olmadığına inandığını biliyordu.

Şimdi bir de önceki akşam Başbakan Tayyip Erdoğan’nın NTV’de söylediğine bakalım: “Darbe anayasasına oy veren darbecidir.”

Allah’tan sorucular arasında bulunan Ruşen Çakır ‘Nüfusun yüzde 45’inin darbeci olduğu bir ülkede’ Başbakan olmanın nasıl bir duygu olduğunu gazeteci refleksiyle sordu. Gerçi ters bir bakış dışında cevap alamadı, ama hiç değilse sordu.

Bu yüzde 45 tahmini de, yine Başbakan’dan kaynaklanıyor. Başbakan Erdoğan’ın güvendiği araştırmacılar, ‘evet’ oylarını yüzde 55 tahmin ettiği için Ruşen Çakır soruyu öyle sordu.

Tabii Başbakan kendi istediği yönde oy kullanmayanları darbeci ilan ederse, toplumun aynası olan medyada da bunun yankı bulması kaçınılmaz.

Örneğin dün, Star Genel Yayın Müdürü Mustafa Karaalioğlu, “13 Eylül sabahı darbecilerin tebessüm ettiği bir güne uyanmak” başlıklı yazısında “köşelerinde seviyenin iyiden iyiye düşmesinden” şikayetçi. Sorunu, evetçilerin seslerini yeterince duyuramamaları.

Açıkça ‘evet’ demedikleri için bir daha ‘Huzura’ kabul edilmemekle tehdit edilen TOBB yönetimi ya da ‘Evet’ ilan etmediği için hükümete yakın Hak-İş tarafından ‘konsomatris’ benzetmesi yapılan TÜSİAD ya da ‘hayır ilan ettiği için sistemden aforoz edilmeye çalışılan DİSK ya da Anadolu ve Rumeli’de ‘hayır’ pankartları zorla indirilen muhalefet partileri ya da şimdi ‘evet’ demediği için yok sayılan Kürt girişimindeki aydın arkadaşları Karaalioğlu’nun radar ekranına girmiyor belli ki. (Karaalioğlu ile bir noktada buluşuyoruz: hayır verenlerin, hepsi olmasa da ezici çoğunluğu anayasa paketini değil, Başbakan Erdoğan ve AK parti iktidarına itirazlarını dile getirmiş olacak bence de.)

Gazete köşelerine döneceğiz, Radikal’e de dokunup çuvaldızı kendimize batıracağız. Ama önce anlam vermekte zorlandığım bir konuyu daha müsaadenizle paylaşmak istiyorum. Dışişleri Bakanı Davutoğlu geçenlerde ‘Referandumda hayır çıkarsa bunu Avrupa’ya nasıl anlatacağı’ sorusunu paylaştı kamuoyuyla. Davutoğlu’nun Başbakan’ın güvendiği anketlere tam güvenemediği kuşkusunu bir yana bırakalım, demek ki bakanın, halkın tercihi her ne olursa olsun bunu Avrupalılara anlatıp anlatamama sorunu olduğunu anlıyoruz.

Bana kalırsa referandumdan evet çıkması ne kadar meşru ise, hayır çıkması da o kadar meşrudur ve Dışişleri Bakanımız sorulduğunda ‘Halkın tercihi’ diyebilmelidir; hükümetlerin seçmenlerinin tercihlerinden utanmak gibi bir sorunu olmamalı. Fransız ve Hollandalı bakanlar, seçmenleri AB Anayasası’nı reddettiğine açıklamakta bir sıkıntıya düşmediler örneğin.

Burada bir bakana gazeteci milleti olarak haksızlık ettiğimize inanıyorum. Ben -yadırgamış olsam da- yazmadım ama yazan meslektaşlarım oldu ve Avrupa Birliği işleri bakanımız Egemen Bağış’ı, ‘hayır’ vereceklerin aklına şaştığını söylediği için kınadılar.

Bugünün Türkiye’sinde sonuna dek serbestlik içinde kullanabildiğimiz özgürlüklerden olan ‘evet deme özgürlüğümüz’ çerçevesinde Cengiz Çandar’ın dün Radikal’deki yazısı ise Bağış’ın söylediklerindeki yetersizliği gösteren parlak bir örnek oldu. 12 Eylül’de oy vereceğimiz değişiklikleri sıralayan Çandar, yazısını şöyle bitirmiş: “Bunlara ‘EVET’ dememek için, ya ‘vicdansız’ ya da ‘Tayyip’e takık’ bir halde ‘ruh sağlığını yitirmiş’ biri veya kafası fosilleşmeye başlamış bir ‘bağnaz’ olmalıyım. Allah’a şükürler olsun ki hiçbiri değilim!”

Bu çıtayı yükselten bir yaklaşım. Çünkü yalnızca ‘hayır’ diyecekler değil, ‘evet demeyecekler’, örneğin sandığa gitmeyecekler de Çandar tarafından dört kategoride toplanıyor: 1- Vicdansızlar, 2- ‘Tayyip’e takıklar’, 3- Ruh sağlığını yitirmişler, 4- Kafası fosilleşmeye başlamış bağnazlar. İktidardakiler gibi düşünmeyenlerin ya da yaşamayanların darbeci ve akıl hastası olarak damgalandığı, hatta toplama kamplarına bile gönderildiği dönemleri insanlık yakın geçmişte yaşadı. “Allah’a şükürler olsun” ki bizler 21’inci yüzyılın başında Türkiyemizdeki tam demokratik düzende bu gibi despotik saçmalıklardan uzak, tercihlerimizi dile getirmek ve getirirsek darbeci, akıl hastası olarak damgalanmak endişesinden uzak, huzur içinde yaşıyoruz.

13 Eylül sabahı mı? Yüzde 55 ‘evet’ çıkacağına inanan Başbakanımız, herhalde nüfusun geri kalanını oluşturan darbe yanlılarını ikna etmenin bir yolunu bulacaktır. Bayramınız kutlu olsun, şimdi hayırlı olsun demeyelim, onu da başka yere çekerler.

 
9 Eylül 2010 - 09:52:50
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin