DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cuma 10 EYLÜL 2010
Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş Erdoğan: 2011'den sonra tümden sivil anayasa Bursaspor - Eskişehirspor CANLI Başbakan'ın komşusu villasını gösterdi Keşan'da trafik kazası: 1'i ağır 2 yaralı Bahçeli: Eski diyenlere inat var olacağız Esenyurt'ta miting gerginliği "12 Dev Adam, 70 milyon dev adam'a dönüştü" habertaraf.com
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
NilgüN ŞAHSİ
 
Alper GÜRKAN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ergin BOROBEY
 
Ertuğrul ÖZKÖK
 
 
 
'Bizim çocukların' darbesinin hesabını 'bizim çocuklar' sorabilir mi?

Oray EĞİN
[email protected]
 
 
Bir '12 Eylül'le hesaplaşma' yalanıdır gidiyor. Şaşırıyorum, 'evet' diyeceğini açıklayan koskoca profesörler bile üniversitede iktisat dersi vermelerine karşılık 12 Eylül'ün aslında iktisadi olarak değerlendirilmesi gerektiğini kavrayamıyor. Ya da kavramak işlerine gelmiyor.
12 Eylül'le hesaplaşacağını söyleyen siyasi parti ise Kenan Evren'in yolunu açtığı Siyasal İslam'ın devamı, evrim geçirilmiş hali.
Yaratılan havaya bakılırsa 12 Eylül'le hesaplaşmak çoğu ölmüş birkaç askerle beraber bugün 94 yaşında olan Kenan Evren'i yargılamaktan ibaret.
Bu ezberi bozmanın zamanı geldi.
O askerler de, Kenan Evren de sadece birer piyondur. Dahası, 12 Eylül bir askeri darbe değil düpedüz bir  neo-liberal darbedir.
CIA ajanı Paul Henze'nin tarihe geçen 'Bizim çocuklar başardı' lafı da 12 Eylül'ün neye hizmet ettiğinin sağlaması. Toplumun 12 Eylül'e hazırlanması için önce her türlü zemin hazırlandı, her türlü şok yaşatıldı.
1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda toplanan 1 Mayıs göstericilerine farklı noktalardan ateş açıldı, ama Intercontinental Oteli'ne bir gece önce check-in yaptıran Amerikalıların kim olduğu bir türlü ortaya çıkmadı...
Amerika Birleşik Devletleri, IMF boyunduruğuna girmeyi reddeden ve haşhaş ekimini serbest bırakan Ecevit hükümetini devirmek ve cezalandırmak için ambargo uygulamaya başladı, ardından da büyük bir ekonomik sıkıntı yaşandı.
Ve sonrasında 24 Ocak kararları, 12 Eylül Darbesi, Özal'lı yıllara geçiş ve 'Köprüyü de satarım' tartışmaları esnasında Türkiye'nin o gün bugündür dilinden düşürmediği 'özelleştirme' kelimesini öğrenmesi...
12 Eylül, Türkiye'de bir askeri darbenin değil bir rejim değişikliğinin adıdır. Askeri darbe neo-liberalizme geçişin aracısı olmuş, Kenan Evren ve arkadaşları da 'Bizim çocuklar' yani CIA tarafından kullanılmıştır.
Siyasal İslam da Amerika'nın komünizm canavarıyla mücadele etme çabasının sonucu olarak Türkiye'de kendisine yer buldu.
12 Eylül'ün getirdiği ekonomik rejim bugün de hala devam ediyor. Üstelik de 12 Eylül'ün ürünü bir hareketin doğurduğu bir parti tarafından.
AKP hükümeti özelleştirmeyi o kadar çok sevdi ki artık neredeyse satacak bir şey kalmadı. Devletin bütün gelirleri yok ediliyor.
Yeni Anasaya değişikliğiyle beraber satışların, ihalalerin iptalini engelleyebilecek 'kamu yararı' esası da değiştiriliyor. Diyelim ki yandaşlara usulsüzce değerinden düşük fiyata satılmış bir devlet malı olursa yargı 'Kamuoyu zarar gördü, bunun ederi daha fazla' diye iptal edemeyecek yeni Anayasa paketi geçerse...
Kendisine sosyalist diyenler bunu nasıl görmez?
Dünyayı iktisadi olarak değerlendirmeyen hangi bakış açısına sosyalist denebilir.
Bazı sosyalistler sadece Kenan Evren'in yargılanması adına yeni Anayasa'ya destek çıkıyor. Evren'in yargılanması sadece kozmetik bir uygulama oysa. Gözleri öyle körleşmiş, 12 Eylül'le rövanş isteği aydın duruşlarını ve nesnel değerlendirme yetilerini nasıl ellerinden alındıysa farkında bile değiller. Kullanılıyorlar. 12 Eylül'ün getirdiği neo-liberal rejimin devamı, önünde hiçbir engel kalmadan vahşi kapitalizmin bütün kaleleri ele geçirmesi için.
Ben 12 Eylül darbesiyle sonuna kadar hesaplaşılması gerektiğine inanıyorum. Ancak ortada ciddi herhangi bir hesaplaşma, yüzleşme girişimi yokken insanların acılarının, travmalarının üzerinden siyaset yapmak da bana adil gelmiyor.
Yeni Anayasa'nın 12 Eylül'le bir hesaplaşma olmayacağına sadece ben değil, 12 Eylül'ün gerçek mağdurları da inanmıyor.
Gizli bir ajanda için 12 Eylül mağdurlarının kullanılmasını, bu insanların başka bir tezgaha alet edilmesini kabullenemiyorum.
YÖK'üyle, neo-liberal ekonomisiyle, özelleştirmeleriyle, Amerika'nın bölgedeki çıkarlarıyla bugünkü rejimin bekçileri, bugünkü rejimi değiştirmek isteyenler 12 Eylül'ün üzerine oturuyor, 12 Eylül'ü yaşatmaya devam ediyorlar.
12 Eylül'e verilecek asıl tepki 'Hayır' oyudur.

Bu adam şimdi 'Evet' diyor
Tarih: 12 Eylül 1981... Darbenin yıldönümü... Milliyet gazetesinin başyazısı...
- 'En büyük güvencemiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin demokrasiyi vazgeçilmez bir felsefe olarak kabul etmiş olmasıdır. 12 Eylül'ün biçimi bize bu güvenceyi vermektedir. 12 Eylül bir askeri rejim olmaktan çok bir devlet yönetimi sergilemektedir. Müdahaleyi, bir cunta değil, 'emir ve komuta zinciri içinde emirle' tüm Silahlı Kuvvetler yapmıştır. Devletin bütün kadroları buna katılmıştır. Halk bunu geniş biçimde desteklemiştir. 12 Eylül iktidarının kaynağı bir grup değil, devletten ve halktan almaktadır. Bu yüzdendir ki, arkalarında milyonlarca kişinin oyunu taşıyan siyasi parti kadroları ve liderleri, dönemin gereği olan bazı kısıtlayıcı kurallara, direnmeden uymuşlardır.'
Bu da 15 Ekim 1981'den:
- '12 Eylül yönetiminin siyasal başarısının sebepleri sayılamayacak kadar çoktur. Ama yine de birkaç tanesini sıralayalım. Halk 12 Eylül öncesi kargaşadan bıkmıştı. (...) Yargıya güven duygusu sarsılmış, ülke bütünlüğü tehlikeye düşmüş ve örtülü bir iç savaşın çanları çalmaya başlamıştır. 12 Eylül, Türkiye Cumhuriyeti'ni istikrara kavuşturduğu için halktan destek aldı.'
Mehmet Barlas'ı iyi tanımayanlara hatırlatmak istedim.

Konserin asıl galibi
Pazartesi akşamının en iyi canlı performansı, derseniz... Ne U2 ne Zülfü... Kesinlikle Snow Patrol... 'Open Your Eyes' ve 'Chasing Cars' şarkıları epey ünlü ama turnenin ön grubu olarak son kez İstanbul'da sahneye çıkan Snow Patrol gelip-geçici değiliz demek ister gibi çaldı adeta...
'Chasing Cars' gecenin en iyi canlı performansıydı.
2006 yılında bu şarkı 10 dakikada bir Amerikan radyolarında çalınıyordu. Tam dört sene sonra yeniden bu şarkıyı hatırlayıp, durmaksızın dinlemek... Paha biçilmez...


KAZANANLAR-KAYBEDENLER
Referandum sanatçıları

- MÜJDAT GEZEN: Sağlam duruşu, net anlatımları, ikna edici üslubu ve konusuna hakimliğiyle gerçek bir aydın olduğunu gösterdi, referandum tartışmalarında gerçek bir galip olarak ayrıldı.
- ZEYNEP TANBAY: Politikaya dair tek bildiğinin sevgilisi Ufuk Uras'tan Cihangir kahvesinde duyduğu yüzeysel sözler olduğunu kanıtladı. Meğer çok sığ biriymiş. Ne yazık ki konusuna hakim olamayışıyla 'hayır' cephesinden iyi bir dayak yedi.
- SEZEN AKSU: Kim derdi ki 'Minik Serçe'nin tek bir cümlesi bütün maskelerinin dökülmesine neden oldu... Tek bir 'Evet'le kemik dinleyicisi bile 'Ya zaten sesi çok kötüymüş, zaten çok detone' demeye başladı... Böyle zalimdir izleyici... Ben bunu önceden söyleyince bana küfrederler, şimdi kendileri kızınca 'Ne güzel söylemişsin' diye tebrik ederler...Oysa ben Sezen Aksu'ya tavrımı ilk günden beri belli ettim. Onu bağrına basanlar ise şimdi İzmir'de adının verildiği sokağın değiştirilmesi için kampanya başlattılar.
- MUSTAFA ALTIOKLAR: Kesinlikle televizyonlardaki 'Hayır' cephesi sözcülüğü, tartışma yeteneği, üslubu, entelektüelliği yönetmenliğinden çok daha iyi.
- HALİL ERGÜN: Sırf hesapçılığı ve korkuları yüzünden, 'Bu iktidar biraz daha devam ederse benim de gerçek kimliğimi ortaya çıkarırlar, beni deşifre ederler, o zaman da 'Aile babası' rolünü inandırıcı olmayacağım gerekçesiyle bana iş vermezler ve artık para kazanamam' diye aklından geçirerek 'Evet' dediğine eminim. 'Aile babası' rollerinde inandırıcı olup olmadığını bilemem ama artık kimseyi 'Solcuyum' diye kandıramaz.
- LALE MANSUR: Balerindi, kaybetti. Kaybetmeye mahkum Yavuz Özkan filmlerinde yer aldı, kaybetti. Tiyatroyu denedi, kaybetti. 'Siyaset Meydanı'na çıktı, kaybetti. Sırf ağabeyi Şanar Yurdatapan'dan duyup aktivist olmak, sırf Ahmet Altan okumak yetmiyor işte.
- BONO: Kamuoyuna karşı AKP'yi ilk övme girişiminde yuhalandı, bu sefer kahkahayı basamadı ama.

 
9 Eylül 2010 - 08:02:36
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin