DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor? Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik 12 Dev Adam yarı finalde Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı Sınav skandalları yeni bir sınav sistemi doğuruyor Somalili korsanlar yine iş başında Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir Osmaniye'de 176 kilo esrar ele geçirildi Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar Marmaray'ın trenlerini TÜVASAŞ üretecek habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Her sahtekârlık mubah mı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hayır çıkarsa ne kafama sıkarım!
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
CHP'nin 'sôl' bacağı
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye tesettür dersleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ya ‘o’ kazanırsa
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
BDP'nin açmazı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sandıkta kendi kendinize kaldığınızda
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
13 Eylül'ü düşünün
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İmamın öldürülüşü ve demokratik özerklik
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Rahipler de 'kent dindarı' mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Muhafazakâr bir partiden değişimin mimarlığını bekliyoruz...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkiye'nin en büyük derdi kriptolar
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Esas size ''yuh!''
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Yargıtay Başkanı sistemi kaşıdı
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Referandum ve ülkücü hareket
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bu kadar 'evet'e hayır
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Gelin biraz kulis yapalım
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Erdoğan ve Türkiye

Hüsnü MAHALLİ
[email protected]
 
 
Program dışı dünkü yazımda Washington'daki Barış Konferansı'na değinmiştim. Bildik bazı meslektaşlarımızın bu konuyla ve özellikle Türkiye'nin durumuyla ilgili yazılarını hayretler içinde okudum.

Değer verdiğim ve saygı duyduğum Tufan Türenç'in de Erdoğan'ın konferansa çağırılmamasıyla ilgili dünkü değerlendirmesini görünce dayanmayıp bu konuya yeniden değinmek istedim.

Öncelikle ve hemen söyleyeyim Erdoğan'ın Washington'a çağırılmaması onun ve Türkiye'nin açısından bir olumsuzluk değil olumluluktur. Sayın Türenç ve diğerleri Washington'dan gelen fotoğraflara bakarlarsa orada beş silahşoru andıran bir görüntü görmüşlerdir... Bu silahşorlar bırakın barışı gerçekleştirmeyi kendi ülkelerinde bile itibar görmeyen kişilerdir.

Obama, Netanyahu ve Abbas'ın dışında Mübarek ve Kral Abdullah figüranlık yapsın diye oraya çağırılmıştır. Öyle olmasaydı Rusya, Fransa ve İngiltere gibi 'önemli' ülkelerin liderleri koşa koşa bu toplantıya katılırlardı. İzleyebildiğim kadarıyla bu ülke medyasında hiç kimse 'Neden bizim liderlerimiz çağırılmadı' ya da 'Ortadoğu'da yokuz artık' demedi.

Anlaşılan bizdeki köşe yazarlarının bazıları konuyu tam olarak anlamadan bazıları da kasıtlı olarak toplantıya çağırılmamanın Erdoğan için bir eksi olduğunu düşünüyor ve bunu iç politikada bir malzeme olarak kullanıyor.

İki hatırlatılma.

1991 yılından bu yana Türkiye'nin de çağırılmadığı tüm barış konferanslarından hiçbir sonuç alınmamıştır. O zamanlar Erdoğan'ın başbakan olmadığı tüm o konferansların başarısız olmasının tek nedeni dün anlattığım gibi İsrail'dir.

Gelelim Türkiye'nin çağırıldığı ve çok daha geniş katılımlı 27 Kasım 2007 tarihli Annapolis Konferansı'na. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın katıldığı bu konferanstan da bir sonuç alınmamıştır.

Özetle çağırılıp çağırılmamak ne Erdoğan ne de Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası rol ve ağırlığı açısından bir kriterdir.

Bu konuyla ilgili yazı yazanlar ille de kendi ülkeleri Türkiye'yi küçümsemek istiyorsa o zaman söylenecek hiçbir şey kalmıyor.

Çünkü Erdoğan'ın Mübarek ve Kral Abdullah gibi kişilerle aynı karanlık karede bulunması Türkiye'nin bölgesel imajı açısından çok olumsuzdur. Bırakın bölgede dünyada bile aklı ve vicdanı olan hiç kimse, bu konferanstan sonuç alınacağına inanamamaktır ve bu görüntünün bir Amerikan-İsrail düzmecesi olduğunu bilmektedir. Nitekim ABD'nin bölgedeki en sadık ve mutlak müttefiki Suudi Kral Abdullah bile böyle bir görüntünün içinde olmayı kendine yedirememiştir.

Gelelim Erdoğan'ın çağırılmamasını Türkiye'nin son dönem bölgesel politikasına bağlayanlara.

Daha net olarak anti-İsrail politikasına...

Anlaşılan bu köşe yazarları, Türkiye'nin konferansa çağırılmamasına değil, Erdoğan'ın İsrail karşıtı politikalarına üzülüyorlar.

Peki Erdoğan neden İsrail karşıtı politika izliyor?

İsrail'i tanımayan Pakistan'ın dışişleri bakanını bile 2005'te İsrailli bakanla Ankara'da buluşturan Erdoğan 2008 Gazze saldırısına kadar İsrail'le ilişkilerini en üst düzeyde ve olumlu bir şekilde sürdürerek bu ülkeyle Suriye arasında barışın gerçekleştirilmesi yönünde çok başarılı ve önemli adımlar attı. Ancak 23 Aralık 2008'de Ankara'ya geldikten 5 gün sonra Gazze'ye saldırarak Erdoğan'ı aldatan Olmert ülkesinin barış ve Türkiye düşmanı olduğunu kanıtladı.

Erdoğan'ın Davos'ta Peres'e 'one minute' demesi bu aldatılmaya ve İsrail'in Türkiye'ye karşı çeşitli provokasyonlarına bir tepkiydi.

31 Mayıs'taki yardım gemilerine yönelik saldırı ise İsrail'in nasıl Türkiye'den nefret ettiğinin çok daha somut kanıtıdır. Çünkü İsrailli askerler baskın yaptıkları gemilerde bilerek ve seçerek yalnızca Türk vatandaşlarını öldürdüler.

Bu konularda söylenecek çok şey var ve zamanı gelince söylenir... Ancak Erdoğan'ı eleştirmek için Washington toplantısını fırsat olarak kullanmaya kalkışanlar tüm bu gerçekleri ya bilmiyor ya da bilmesine rağmen bilinçli ve kasıtlı olarak kendi okuyucularından saklamaya çalışıyor.

Özetle; Washington toplantısının hiçbir ciddiyeti yoktur ve böylesi maskaralık bir görüntüde bulunması durumunda Erdoğan ve Türkiye çok şey kaybederdi.

Belki de o zaman bildik köşe yazarları çok sevinirdi.

Hiç kimse heveslenmesin.

Türkiye, bölgenin en önemli ülkesidir ve Türkiye'yi dışlayacak herhangi bir hesap arkasında kim olursa olsun tutmaz ve tutmayacaktır. Daha açık bir ifadeyle bölgede (İsrail-Suriye-Filistin-Lübnan, Irak, İran, Afganistan) barış ve istikrar Türkiye'siz asla olamaz ve olamayacaktır.

Türkiyeli köşe yazarları aslında bundan gurur duymalıdır.

Çünkü Erdoğan bugün var ama bu arkadaşların beklenti ve hesaplarında yarın olmayabilir. Ama Türkiye her şeye ve onu sevmeyen herkese rağmen bu coğrafyanın tepesinde hep var olacaktır.


 
7 Eylül 2010 - 10:58:41
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Süleyman Demirel oyunun rengini kendine özgü şekilde açıkladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin