DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor? Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik 12 Dev Adam yarı finalde Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı Sınav skandalları yeni bir sınav sistemi doğuruyor Somalili korsanlar yine iş başında Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir Osmaniye'de 176 kilo esrar ele geçirildi Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar Marmaray'ın trenlerini TÜVASAŞ üretecek habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Her sahtekârlık mubah mı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hayır çıkarsa ne kafama sıkarım!
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
CHP'nin 'sôl' bacağı
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye tesettür dersleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ya ‘o’ kazanırsa
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
BDP'nin açmazı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sandıkta kendi kendinize kaldığınızda
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
13 Eylül'ü düşünün
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İmamın öldürülüşü ve demokratik özerklik
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Rahipler de 'kent dindarı' mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Muhafazakâr bir partiden değişimin mimarlığını bekliyoruz...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkiye'nin en büyük derdi kriptolar
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Esas size ''yuh!''
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Yargıtay Başkanı sistemi kaşıdı
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Referandum ve ülkücü hareket
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bu kadar 'evet'e hayır
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Gelin biraz kulis yapalım
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Referandum'un Daltonları

Mümtaz'er TÜRKÖNE
[email protected]
 
 
Ramiz Ongun, 41 yıllık MHP tarihinin yaşayan en büyük efsanesi. MHP içinde ve dışında ülkücü sıfatı taşıyan veya makam işgal eden hiç kimse kıdemce onun üzerinde değildir.

Onun hayatı MHP tarihinin eksiksiz her fasılasını kapsar. Kişiliği, liderlik potansiyeli, kitleleri etkileme ve peşinden sürükleme yetenekleri tartışılmaz. Tanıyan her kişi ahlâkını ve seciyesini teslim eder. Siyasî tartışmaların, parti rekabetinin dışında ve üstünde olan ülkücü kimliği, kemale ermiş haliyle tek başına onun şahsında tecessüm eder.

Tanımayanlar için Ramiz Ongun'a dair kısa bilgiler:

Ülkü Ocakları'nın ilk kurucu genel başkanı. Ülkücü Hareket'in ilk gençlik lideri. 1969 yılında, gazeteci Beyhan Cenkçi, Dev Genç Federasyonu Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ile Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ramiz Ongun'u (bir de Sosyal Demokrat gençlik liderini) bir araya getirip tartıştırıyor. Kızılay'daki Gazeteciler Cemiyeti binasında gerçekleşen bu tartışma, o dönemin çok önemli olaylarından biri. İçeride tartışma devam ederken dışarıda iki taraf büyük bir kalabalık halinde tetikte bekliyor. Sonra bu tartışma Bayram gazetesinde üç gün boyunca olduğu gibi tefrika ediliyor. Daha oluk oluk kan dökülmeden, her şeyin başlangıcında bu tartışma, iki tarafın saf ve samimi duygularını ve biraz da ezberlerini olanca berraklığı ile yansıtıyor.

Bayram gazetesindeki bu tartışmanın gördüğü büyük ilgi, TRT'yi harekete geçiriyor. Henüz televizyon yayınlarının başında olan TRT, aynı üçlüyü yan yana getirip büyük ilgi çeken bir program yapıyor. Ramiz Ongun çok başarılı bir performans sergiliyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, programı izliyor ve Ülkücü gençlik liderini çok beğeniyor. Köşk'e davet edip taltif ediyor. Cumhurbaşkanı ile Ramiz Ongun arasında çok özel bir dostluk gelişiyor. 12 Mart darbesinden sonra rahmetli Türkeş'in çok özel bir rica ile Ramiz Ongun'u Cumhurbaşkanı'na gönderdiğini, kendisinden dinlemiştim.

Ramiz Ongun, ilerleyen yaşına rağmen hâlâ bir gençlik lideri. Her an kitleleri peşine takıp sürükleyecek cerbezeye ve ikna gücüne sahip. Kürsüye çıktığı zaman kâğıttan okumuyor. Başarılı bir hatip olarak fikrini ve zikrini hem aklıyla hem de gönlüyle ortaya koyuyor, muhataplarını sarıp sarmalıyor. Belki de Ülkücülüğün en saf ve duru halini temsil eden doğuştan lider özellikleri yüzünden, MHP'nin bugününden uzakta duruyor.

Ramiz Ongun, geçtiğimiz gün yazılı bir açıklama yaparak referandumda "evet" oyu kullanacağını açıkladı. Bu açıklama şu anlama geliyor: Ülkücüler referanduma "evet" desteği veriyorlar; MHP'nin bugünkü yönetimi ise "hayır" kampanyası yürütüyor. Ülkücü liderler "evet" diyor; MHP'li yönetici kadro ise "hayır" diyor.

Ramiz Ongun'un AK Partili olmadığını söylemeye gerek yok. Referandumun bir parti meselesi olarak ele alınmasına karşı çıkıyor. "Rahmetli Türkeş'in karşı çıktığı Anayasa'ya bizim Daltonlar niye sahip çıkıyor?" diye soruyor. Pakete karşı gerekçe üretemediği halde hayır kampanyası yürüten MHP'yi, Ramiz Ongun'un Dalton kardeşlerden hangisine benzettiği ortada. Kadir Gecesi referandum fetvası veren MHP Genel Başkan Yardımcısı'nı bu benzetme tam yerine yerleştiriyor. Hani "referandumu gerçekleştirenlerin abdestinin kabul edilmeyeceği" fetvasını veren MHP'li yönetici var ya!

Ülkücüler "evet", MHP'li yöneticiler "hayır" diyorlar. İdam edilen ülkücüler üzerinden politika yapan MHP, idamdan kıl payı kurtulan ve ömrünün 10-11 yılını 12 Eylül komploları yüzünden zindanlarda geçiren ülkücülere ağır hakaretlerde bulunuyor. Referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklayan Ülkücülere yönelik MHP'den gelen ağır sözleri eleştiren Ramiz Ongun, "11 yıl hapis yatmış insanlara hakaret ediyor. Buna hakkı yok. Şehitlere sahip çık, gazilere hakaret et. Ne vicdansızlıktır, Devlet Bey'e yakışır mı? Çok ciddi bir çelişki..." karşılığını veriyor.

"Anayasa'yı değiştirmek kahramanlık olacak" sözü, Ramiz Ongun'un koyduğu son nokta.

Galiba, referandum kampanyasının en akılda kalıcı benzetmesi Ramiz Ongun'un "bizim Daltonlar" benzetmesi olacak. 13 Eylül sabahı, "sahi biz neden 'hayır' demiştik?" diye soranları Red Kid okur gibi gözünüzün önünde canlandırmayı deneyin.


 
7 Eylül 2010 - 08:34:34
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Süleyman Demirel oyunun rengini kendine özgü şekilde açıkladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin