DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor? Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik 12 Dev Adam yarı finalde Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı Sınav skandalları yeni bir sınav sistemi doğuruyor Somalili korsanlar yine iş başında Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir Osmaniye'de 176 kilo esrar ele geçirildi Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar Marmaray'ın trenlerini TÜVASAŞ üretecek habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Her sahtekârlık mubah mı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hayır çıkarsa ne kafama sıkarım!
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
CHP'nin 'sôl' bacağı
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye tesettür dersleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ya ‘o’ kazanırsa
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
BDP'nin açmazı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sandıkta kendi kendinize kaldığınızda
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
13 Eylül'ü düşünün
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İmamın öldürülüşü ve demokratik özerklik
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Rahipler de 'kent dindarı' mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Muhafazakâr bir partiden değişimin mimarlığını bekliyoruz...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkiye'nin en büyük derdi kriptolar
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Esas size ''yuh!''
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Yargıtay Başkanı sistemi kaşıdı
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Referandum ve ülkücü hareket
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bu kadar 'evet'e hayır
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Gelin biraz kulis yapalım
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Menderes'in ruh hâli ile EVET

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Millet varoluş meselesini, yöntem olarak demokrasi mücadelesi ile özdeştirmiştir. Özgür iradenin tecellisi için bu yolda çetin, zorlu dönemler yaşamışızdır. Tüm darbeler milletin demokratik gelişimini engellemek için yapıldı. Bu memleketin namuslu, demokrat insanlarına akla hayale gelmeyen zulümler reva görüldü. Millet kan ağladı. Adnan Menderes ve arkadaşları  darağaçlarında öldürüldüler. Onu izleyen darbelerde yaşanan ıstıraplar az değildi.  

Ülkesini ve milletini seven hiç bir vicdan yapılan zulümlere razı olamaz. Bu dava milletin namus meselesidir. O nedenle özgürlüklerden, demokrasiden yana tutum belirlemek kişilikli düşünürün de, siyasetçinin de temel karakteri olmalıdır. Menderes darağacına götürülürken son söz olarak ne demişti? “Dirimden korkmayacaksınız. Ama şimdi milletle el ele verecek Adnan Menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Amma buna rağmen merhametim sizlerle beraberdir”  

Rahmetlinin hunharca, vahşice öldürülmesinden 12 gün önce doğmuşum. Kendimi bileli beri bu tevafukta kendim için duygusal anlamlar çıkarmışımdır. Bu ölümü bir türlü içime sindirememiş, o mübarek insanlarla uyanışa geçmiş siyasi bilinci sürdürmeyi asli görevlerimden biri olarak bilmişimdir. Dahası bunu namus meselesi olarak değerlendirdim.  

Düşünce namusu olan hiç  bir insanın bu zulme ilgisiz ve tarafsız kalacağını tasavvur edemiyorum. Zulme rıza göstermek, o zulme ortak olmak gibidir. Bütün bu dönemlerle yüzleşmeliyiz, hesabını sormalıyız. Samimi düşünüre, samimi siyasetçiye yakışanın da bu tavırdır. Bir siyasetçinin darbelerden, açık açık yaşatılmış zulümlerden yana olması en iyimser yaklaşımla, akıl tutulması ile açıklanacak bir durumdur. Hangi sebeple olursa olsun aklı, vicdanı  tutulmuş siyasetçiden memlekete hayır gelmez.

Eski Demokrat Parti Genel Başkanı  Süleyman Soylu, anayasa değişikliğinin yıllardır bu milletin özlemi olduğunu söyledi. Neden 'Evet' oyu vereceğini açıklayan Soylu, "Benim şu vicdanımda ve gönlümde bir yara var. Allah şahittir, o yaranın onarılması için ve bu milletin iradesinin yeniden iktidara taşınması için ve namus borcumu yerine getirebilmek için 'Evet' diyorum." diye konuştu. Soylu’yu tebrik ediyorum. Eğilimlerimiz farklı da olsa bu nokta hepimizin asgari müştereği olmalıdır. Soylu anayasa değişikliğine “Evet” diyecek olmasını namus borcu ile ifade ediyor. Doğrudur. Aynen öyledir.

Acaba yıllar boyu Demokrat Parti’nin ve rahmetli Menderesin hatırasını kemirerek siyaset yapan Demirel’in de aynı kaygılarla  namus borcu var mı? Olsaydı her düdük çaldığında şapkasını alıp sıvışmazdı. Olsaydı bizzat 28 Şubat postmodern darbesinin baş mimarı olmazdı. Bunlar demokrasi şehitlerinin etlerini yiyerek karınlarını doyurdular. Darbecilere hizmet ettiler. Yalan mı?  

Ya Cindoruk’a ne demeli? Yıllarca Demirel’in gölgesi altında demokrasi  kavgası  verdiğini söyleyerek milleti oyalayan, aldatan, aldattığı  aşikâr olan Cindoruk da Süleyman Soylu gibi üzerinde namus borcu hissediyor mu? Lafla hissettiğini ima ediyor olsa bile, O da 28 Şubat’ın, 27 Nisan’ın ateşli destekçisi, şimdilerde Ergenekoncu zihin yapısı  ile borcunu ödüyor olmalıdır. Menderes’e olan borçlarını  darbecilerle kol kola girerek, omuz omuza vererek ödüyorlar. Bunlar borçlarını Adnan Menderes’in kemiklerini sızlatarak ödediler, ödüyorlar. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Cumhuriyeti teslim ettikten sonra geri almak zordur. Şimdi 12 Eylül günü hepimizin eline fırsat geçmiştir, bu fırsatı kullanalım'' diyor.  

Demokrat Parti hükümetine o kanlı darbeyi yapanlar, Menderes ve arkadaşlarını  şehit ederk Cumhuriyeti mi korudular? Cumhuriyet, milletten mi teslim alınacak, millete mi teslim edilecek? Korkunuz bu yüzden mi? Daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk mu Cumhuriyet’in elden çıkması demek olacak? Bu nasıl kafa? Bu kafa kime hizmet ediyor? Cumhuriyet halkın mutluluğu için değilse kimleri mutlu etmek içindir? Cumhuriyeti teslim etmemek için daha ne kadar darbelerin, balyozların tehdidi, tehlikesi ile ölümler ve ıstıraplar yaşamamız gerekiyor?  

Sizin aklınız Cumhuriyeti teslim etmemek için şiddetten, darbeden ve kan akıtmaktan başka bir şeye çalışmaz mı? Diyelim ki çalışmaz. İyi de hiç  olmazsa bu niyetinizi açıkça söyleme namusunu niçin gösteremezsiniz? Niçin hep kaçak, kaypak güreşirsiniz? Niçin dilinizi eğip bükersiniz? Niçin hep niyetlerinizi milletten saklama gereği hissedersiniz? Niçin? Niçin Adnan menderes’in arkasına sığınırsınız? Bir yandan cellatlarla işbirliği yapıyor, diğer yandan cenaze evinde herkesten çok figan ediyorsunuz! Bu namuslu bir davranış değildir. En hafif ifade ile ayıptır. Ayıp nedir biliyor musunuz?  

Onlara Merhum’un sözü ile karşılık vermek istiyorum: “Şimdi milletle el ele verecek Adnan Menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir” İşte bugün o gündür! Millet manevi düzlemde Menderes’le bütünleşmiştir. O’nun ahı sizi yok edecektir. Benim gibi onun hicranı, yarası ile büyüyen kuşak, sizi toplumun dışına itecektir. Hepimiz Menderes olarak karşınıza çıkacağız, çıkıyoruz. Gittiğiniz her yerde Menderes’in son sözleri çıkacak karşınıza. Dünya size dar gelecek. Hafakanlar basacak her yanınızdan. Çünkü siz Menderes’in katilleri ile iş tutarak, ortaklık kurarak büyük bir cürüm işlediniz. Büyük vebal altındasınız. Sizi çıkışsız, sizi nefessiz, soluksuz bırakacak Menderes’in ruhu. Maskeleriniz düştü, daha da düşecek. Altında iğrençlik, sahtelik çıkan gerçek yüzünüz ve kimliğinile, birlikte hareket ettiğiniz zorbalarla, Türkiye’yi engelleyememenin acı ve ıstırabı ile kıvrıldığınız, kıvrandığınız yalnızlığınız ölümden beter olacak.

O nedenle Evet. Bin defa Evet!


 
7 Eylül 2010 - 00:43:11
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Süleyman Demirel oyunun rengini kendine özgü şekilde açıkladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin