DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Cumartesi 4 EYLÜL 2010
Erdoğan'dan yargıdaki ses kaydına sert tepki Süleyman Soylu: Namus borcum için 'evet' Karabağ'da taciz ateşi: İki Azeri askeri öldü Hanefi Avcı sirkatin söyledi DP'den 7 bin kişi istifa etti Kılıçdaroğlu ''ezan''ı da şaşırdı! Kılıçdaroğlu Baykal'ı henüz aramamış Gümüşhane'de feci kaza: 5 ölü Başbakanın huzurunda AK Parti'ye bin kişi katıldı Baydemir: Boykot yüzde 51'in altına inerse... habertaraf.com
 
 
 
Demokrasiyi vesayetten kurtarabilir miyiz?
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Eylül'de gel sevgili
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Erdoğan'ın andığı Musa Anter'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kılıçdaroğlu; ‘aslını inkâr eden haramzade’ mi?
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Diyarbakır’da bir başbakan...
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ahmet sen neden burada değilsin
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
26 bin üyeye ambargo
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
'İki Osman bir Cüneyt
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Neye hayır!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hayır çıkarsa...
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Nemanya Kusturitsa
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Burun lafı Bakan'ı düşürmeli!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
En az Hanefi Avcı’nın kitabı kadar önemli
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
13 Eylül'de Kürtler ne kazanacak?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
TSK'ya gerçek bir modernizasyon gerekiyor...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Diyarbakır ne bekliyordu, Başbakan ne vaat etti?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sart'ların kaderi
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
Kürtlere vaat: Yeni anayasa
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Dinleyenleri de dinliyorlar, hem de İsrail'de...
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fevzi
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Can DÜNDAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Gülay GÖKTÜRK
 
 
 
“Yoksulluğumuz tek sermayemizdir!”

Bülent SÖNMEZ
 
 
“Allah zengin Siz yoksulsunuz” K.Kerim

Yaşıyor olmak, kazanıp kaybediyor olmaktır bir bakıma. Kazancı ve kayıbı beraber yaşıyor insan. Her kazanç aynı zamanda bir kaybı da beraberinde getiriyor. Ama insan bunu idrak edemiyor çokluk. Kazancı ve kaybı sağlıklı değerlendiremiyor çokluk. Bir çok kazanç bilinen şey köklü yitirişleri getirebiliyor. İnsanın kazanç bildikleri düpedüz bir kayıp olabiliyor bazen. Bazen kazandığı şeyler bitiriyor insanı. Ürettiği şeyler, ele geçirdiği mal ve servet, ele geçirdiği şan/şöhret, makam çoğu zaman terbiyesiz kılıyor insanı, müstağni kılıyor. Bir yerlerde kamuoyunu bilinçlendirme gibi bir amaçla yazı yazma nimetine kavuşuyor; saygıyı kaybediyor. İnsanları, ele geçirdiği makama yaslanarak aşağılayıp tahkir ediyor. Dün kendilerini okuyarak bilinçlendiği yazarlara bugün burun kıvırabiliyor. Basit bir makam ele geçiriyor hemen dostlarını da dostluklarının anlamını da değiştiriyor.

Büyük yoksulluklar, büyük bilinen kazançlar sonucu geliyor. İnsan olma halini bozuyor bu çeşit yoksulluğu insanın. Bu yüzden neleri kazanıp neleri kaybettiğinin hesabını iyi yapmalı insan. Yoksulluk muhtaç olma halidir, zenginlik ise muhtaç olmama hali. Bu noktada mutlak bir muhtaç olmama hali mümkün değildir insan için. En varlıklı insanın bile havaya suya, yemeye içmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden “Allah zengin insan yoksuldur”. İnsanın azgınlaşmasının temelinde yoksulluğunu idrak etmeyişi yatmaktadır. İnsan çoğu zaman hayat içerisinde elde ettiği varlıkla yoksulluğunu unutmakta ve yoksulluğunu unutmak varoluş sebebini unutmayı getirmektedir. İnsanın Allaha kafa tutma tavrı da hep bu yoksulluğunu unutma halinin sonucudur. Allah’a muhtaç olmadığını kabul eden insan elbette insanlara karşı da bir tekebbür ve istiğna hali içerisinde olacaktır. Kazandığı mal, makam, şan şöhret kimi kere kulluğu kimi kere dostluk ve sevgiyi kaybetmesini getirecektir. Kendini varlıklı sayanın yoksulluğu ne trajiktir oysa. Yoksulluğunun bilincinde olmayanın yoksulluğu ne acıdır. Müstağnilik insanı bitiren en ölümcül hastalıktır bu yüzden. Kazancakis “Yeniden Çarmıha Geriliş” te yoksul papaza “tek sermayemiz yoksulluğumuzdur” cümlesini söyletir. Evet! en büyük kazanç yoksulluğunun bilincinde olmaktır. Sanat da yoksulluğunun bilincinde olanların işidir. Eksik olanların; eksikliğini farkedenlerin işidir. “Ben tamam oldum; ben kemâle erdim” diyenler yoksulluklarını yitirmiş ve sermayesiz kalmışlardır. Tükenmişlerdir. “Kim yeni terleyen bıyığına sokalına sevdalanmışsa ömür boyu o daireden kurtulamaz”. demiştir bu yüzden şair.

İnsanı müstağnilikten kurtaracak tek kapı yoksulluğunun bilincinde olma kapısıdır. İnsanı keşfetmek yoksulluğunu farketmekle; onu içinde duymakla başlar çünkü. İnsanı da anlamaz müstağni insan, insanı da tanımaz. Sürekli kendisiyle ilgilenir durur. Mensubiyet duygusuna sahip olamaz bu yüzden. Kendisi dışında kimseyi ciddiye almaz.

Esaretler müstağniliğin egemen olduğu toplumlarda daha katmerlidir. Çünkü kimseyi ciddiye almayan bireyci insan toplumsal baskılara karşı topyekün direniş bilinç ve hareketinin önünde de en büyük engel olmaktadır.

Yoksulluğunun bilincinde olmak arıyor olmaktır, soruyor olmaktır. Pazarlıksız olmaktır. Komplekssiz olmaktır. İnsanlara değer vermektir. Yoksulluk bilincini yitirmiş insan için aramak yoktur, sormak yoktur. Köklü ilişkiler yoktur.

Yolumuz yoksulluk yolu olmalıdır. Yolumuz yoksulluğunun bilincinde olanların yolu olmalıdır. Mütekebbir insana karşı durabilmek için, “gölge etme başka ihsan istemez” diyebilmek için. Nâmerde muhtaç olmamak için varoluşsal yoksulluğumuzu farketmemiz gerekmektedir.

***

“Ey kardeş bu yolun işaretlerinin neler olduğunu soruyorsan, sana açık ve net bir şekilde cevap vereceğim.

Sen doğruya bakar ve yanlıştan alakayı kesersin,Yaşayan dünyaya çevirirsin (dönersin/B.S) yüzünü.

Her türlü nâm ve şân arzusunu düşüncenden kovar, sadece ve sadece O’nun kulluğuna râm olursun.

Ruhunu kötülüklerden arındırır ve onu akılla güçlendirirsin. Çok konuşanların meclisinden geçer,sessizliğini koruyanların meclisine gidersin.

Allah’ın eserlerinden yola çıkar, O’nun sıfatlarına ve O’nun sıfatlarından da O’nun bilgisine varırsın. İşte o an, sırlar aleminden geçip yoksulluğun eşiğine ulaşırsın. Sen yoksulluğun dostu olunca da, karanlık ruhun tövbekar olmuş bir gönüle dönüşür.Daha sonra Allah, senin gönlünün yoksulluğunu da çeker alır

ve orada artık yoksulluk kalmayınca

gönülde sadece Allah kalır.”*

***

Çevremde yoksulluğunu yitirmiş insanları gördükçe; birbirlerinin kapısını çalmayan birbirlerinden bir şey istemeyen, birbirlerine selam vermeyen insanları gördükçe bu insanların yitirilmiş hayatlar olduğunu anlıyor; kahroluyorum Ve “Yarabbi yoksulluğunu yitirmiş insanlara acı!” diyorum sadece.

-------------

*İslâmın Güleryüzü, Prof. Eva de Vitray Meyerovitch,İst.1998

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
1 Eylül 2010 - 00:10:28
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Öcalan'a ''Mandela'' modeli mi?...
 
“İstihbaratım sağlam” diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Bölükbaşı, referandum sonrasında AKP’nin “Genel af” çıkaracağını ve Öcalan’a süreç içinde “Mandela modeli” uygulanarak ev hapsi getirileceğini öne sürüyor.
 
 
 
 
  Vatan Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan'ın, 'Gazetemizi sansürcü konumuna düşürdün' diyerek yollarını ayırdıklarını belirttiği yazar...  
 
 
 
  KPSS'de soruların mail yoluyla dağıtıldığı ortaya çıktı. Peki, soruların bazı adaylara sızdırılmasında iddia edildiği gibi cemaat parmağı var mı? AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Çelik ilginç cevap verdi.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app