DOLAR 1.527 - EURO 1.945 - ALTIN 60.85 - IMKB 59443
Cuma 27 AĞUSTOS 2010
Eski Juventuslu yıldız Bursaspor ile anlaştı Bakanlıktan Danıştay Başkanına cevap Rize'de ölü sayısı 12'ye yükseldi Af diyen Kılıçdaroğlu bu sorunun cevabını versin Öcalan tehditler savurdu Bahçeli ile Başbuğ bir saat görüştü Beşiktaş'ın rakipleri belli oldu Savcı TİB'den iki torbayla ayrıldı Kılıçdaroğlu ile Anadol taban tabana zıt düştü Gazprom'dan iki kat zam haberine düzeltme habertaraf.com
 
 
 
Rusya'nın önceliği uyuşturu ile mücadele
 
 
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Kayseri Tamam mı?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Hanefi Avcı kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
'Genel af' söylemi rüzgârı terse çevirebilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Hanefi Avcı’nın 7 küçük günahı
 
 
Bugün
Aykut IŞIKLAR
Fazıl Say, Başbakan'ın liderlik karizmasını anlatırken gözleri parlıyordu
 
 
Hürriyet
Eyüp CAN
‘The Cemaat’
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Başbuğ: Teğmen gibi hissediyorum
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Yeni bir insan tipolojisi
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Avcı'nın kitabı
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Sakalını berberde kestirenlere dikkat
 
 
Radikal
Hasan Celal GÜZEL
'Evet' çıkacak ama...
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Recim yoktur
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bir yandan sel, diğer yandan ABD vuruyor
 
 
Radikal
İsmet BERKAN
Erdoğan gizli bir Ergenekoncu mu?
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Hanefi Bey
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Bir meydan dolusu yürekli (!) AKP'li, nasıl Kılıçdaroğlu'nu destekledi?
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
'Hayır deyin genel affın yolu açılsın'
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hanefi Avcı ile 90 dakika
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Gizli 'evetçi' parti lideri kim?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Esrarengiz şahıs kim?
 
 
Hürriyet
Sedat ERGİN
Başbuğ’un imzası olan belge
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Sezen Aksu: Kılıçdaroğlu'nun telefonu çok nazikti!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Simon
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Alper GÜRKAN
 
Eyüp CAN
 
Gülay GÖKTÜRK
 
 
 
Hanefi Avcı neden yazdı?

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Birkaç yıl önce devlet içinde dost bildiğim biri, telefonlarımın dinlendiğini söyledi. Şaşırmadım, ama tiksindim. O zamana kadar “hepimiz dinleniyoruz” geyiğini hafife almıştım.

Biraz kurcalayınca “önleyici dinleme” kararını kimin istediğini, altında (hangi telefonu dinlettiğinin farkında bile olmadan) hangi emniyet müdürünün imzası olduğunu öğrendim.

Hükümette çalışan, demokratlığından şüphe etmediğim birilerine gittim: “Telefonlarım dinleniyor.” Odadaki herkes sanki dünyanın en komik fıkrasını anlatmışım gibi güldü. “Bizimkiler de dinleniyor.”

Doğru ya, koskoca bakanların, generallerin telefonlarının dinlendiği ülkede ben zavallı bir gazeteci olarak ne demeye olay yapıyordum. Zaten kabahati olmayan telefonlarının dinlenmesinden rahatsız olur muydu?

Milliyet gazetesinde çalışıyorum. Bu gazetenin santralı, İMEİ denilen barkod tarzı bir numara üzerinden uyduruk bir kararla uzunca bir süre dinlenmiş. Haber birkaç ay önce ortaya çıktığında pek kimse dert etmedi. Normal demokrasilerde, gazete santrallarının dinlenmesi skandal olurdu. Ama bizde bu işler, “demokrasinin doğum sancıları.” Zaten kabahati olmayan, statükoyu savunmayan bir gazete, dinlenmekten rahatsız olur mu?

119 bin kişinin “resmi” olarak dinlendiği Telekulak Cumhuriyetimizde, 69 hâkim, sayısız gazeteci, ordu mensubu, iktidar ya da muhalefet milletvekilleri, siyasiler, sanatçılar şu ya da bu şekilde dinlendikleri bilinciyle yaşıyor.

“Gümrükten girişi yapılmış” ancak henüz kullanım yönetmeliği olmayan “seyyar” dinleme araçlarıyla yapılan illegal dinlemeler ise, gırla. Bu dinlemeler, sık sık internet sitelerinde siyasi infaz, itibarsızlaştırma ya da sindirme amacıyla kullanılıyor.

Ama bütün bunlar, Türkiye’nin ileri demokrasiye geçebilmesi için şart. İleri demokrasi önündeki engeller bir bir kalkıyor.

Vatandaş telefonunun dinlendiğinden o kadar emin ki, ilk kez bu yıl anket çalışması yapan şirketler “seçmen kararını söylerse zarar görebileceği korkusuyla anketçileri yanıltıyor” diye tahminlerinde geniş hata payı bırakıyor.

Ama seçmen 12 Eylül’de hayırlısıyla “Evet” dediğinde, artık kimsenin korkacak bir şeyi kalmayacak, şu HSYK sorunu ortadan kalkacak, vesayet rejimi son bulacak ve kişi başına yıllık gelir kısa zamanda 10 bin TL’ye çıkacak. Kürt sorunu da çözülecek.

İnandınız mı? Hayır, maalesef ben de artık inanmakta zorluk çekiyorum.

Gerçek şu ki, dünyanın hiçbir yerinde, ama hiçbir yerinde, anti-demokratik yöntemlerle kurulmuş bir demokrasi yok. Mevcut hükümet, demokratikleşme açısından Cumhuriyet tarihinin en önemli adımlarını attı. AB uyum paketleri, Kürt açılımı, azınlık hakları, ekonominin liberalleşmesi konusunda yapılanları yadsımak mümkün değil. Anayasa paketi de birçok makul unsur içeriyor.

Ancak şu da bir gerçek ki, 2007’den bu yana yalan yanlış iddianameler, telefon dinlemeler, medyaya baskı, internet yasakları ve kişi hak ve hürriyetlerini tehlikeye sokan “ceberut devlet” görüntüsünün bir kez daha hortlaması, bir liberal olarak beni endişelendiriyor. Türkiye’de berbat, değişmesi gereken, anti-demokratik bir yapı vardı. Onu değiştireyim derken eski sistemin reflekslerini aynen sahiplenen yeni bir anlayış belirdi.

Ve işin kötüsü, biz bütün bunları kıyıdan akan bir nehre bakar gibi izledik.

İşte Hanefi Avcı bu kitabı bu yüzden yazdı. Çünkü hepimiz, bir zamanlar leş gibi kokan Haliç’te yaşayıp günlük hayatında o iğrenç kokuyu fark etmeyen zavallı robotlara dönüşüyoruz. Birilerinin dur demesi lazım.

Hanefi Avcı’yı, Ankara’dan tanırım. Demokrat ruhlu, entelektüel birikimi olan, sürekli sistemi ve kendini sorgulayan biridir. KOM daire başkanlığından, komployla uzaklaştırılmıştı. O dönem üst üste imzasız mektuplar ve komplolarla, emniyet teşkilatı yeniden şekillendirildi. Aynı şekilde yakın dostları Sabri Uzun ve Emin Arslan da benzer kumpaslarla koltuklarından uzaklaştırıldılar. Tabii ki onurlu biri buna itiraz edecek, altındaki nedenleri sorgulayacaktır.

Peki yaşananlar bir cemaat komplosu mu? Bu noktada Avcı’dan biraz farklı düşünüyorum. Gülen cemaati, Türkiye’nin üçüncü gücü. Fazlasıyla yayılmış bir yapı. Evet, Emniyet’te, özellikle Kaçakçılık ve İstihbarat dairelerinde ciddi ağırlıkları var. Ancak ben cemaate atfedilen bu komploların, bir emir-komuta zinciri içinde, hiyerarşik bir yapıdan çıkan direktiflerle olduğunu sanmıyorum. Tahminim Fethullah Hoca’nın bu operasyonlardan haberi bile olmuyor; daha sonra belki birileri kendi versiyonlarını Hoca’ya naklediyor.

Yaşanan olay, kendince dava ya da demokratikleşme adına engelleri kaldırdığına inanan, son yıllarda özgüven patlaması yaşayan, gizlilik zırhı arkasına saklanan, adı sanı duyulmamış, orta kademe genç polis, savcı, müfettişlerin birbiriyle dayanışma içinde girdikleri siyasi bir savaştır. Bir demokrasi mücadelesi değil, bilek güreşidir.

O yüzden meseleye cemaat boyutundan değil, illegal uygulamalar açısından bakmak lazım. Oturup bir düşünmek lazım...

 
26 Ağustos 2010 - 09:28:52
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.517
1.527
 
 Euro
1.930 1.945
 
 Sterlin
2.338 2.384
 
 Altın
60.41 60.85
 
 IMKB
59443  
 
 
'Başörtüsünde samimi olsun oyum ona'...
 
CHP liderinin vaatkar bir dil kullandığını belirten Zaman gazetesi yazarı Bulaç, ekledi: Kendisini çok başarılı buluyorum. Bu tavrını sürdürürse İslami kesim ona yaklaşır. Başörtüsü konusunda somut, samimi, ikna edici bir adım atarsa, söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na
 
 
 
 
  Danıştay cinayetinden bir hafta önce Alparslan Arslan'a cin çıkarma seansı uygulandığı iddia edildi  
 
 
 
  Memleketinden kalkıp, ev hizmetlerinde çalışmak üzere Suudi Arabistan'a giden Sri Lankalı bir kadın, ülkesine vücudunda toplam 24 metal çiviyle döndü.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app