DOLAR 1.528 - EURO 1.938 - ALTIN 60.14 - IMKB 59443
Pazartesi 23 AĞUSTOS 2010
Bank Asya 1. Lig'de haftanın görünümü Gülen:Yapanlar için değil, yapılan iş için evet deriz Trabzonspor:3 - Fenerbahçe:2 MAÇ SONUCU World Cup 9'da Lübnan Kanada'yı devirdi 13 Eylül demokrasi bayramı olsun Hakkari'de öldürülen imam toprağa verildi Canaydın'ın ismi ölümsüzleştirildi Erdoğan: Yunus Emre de Ahmed Hani de birdir Sakarya'da orman yangını Ergenekon davasında tanıklar dinleniyor habertaraf.com
 
 
 
Afganistan’da insani yardım paradigması
 
 
 
 
Zafer HASAN
Hanefi Avcı'nınki meydan okumadır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sir William Wallace öldü, İskoçlar hâlâ özgür değil!
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hanefi Avcı olayı ve derin çelişkisi
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Erbakan Hoca’ya tapınanlar çetesi
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Âh!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Fetva örnekleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kırmızı kitapta köklü değişim
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
"İmanın tadı"*
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
PKK'yla görüşmek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Hocaya sadakat" terörü
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Kuşkulu savaş
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
"Oxytosin" üretimini artırmanın yollarını aramalıyız...
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Şehit Uzman Onbaşı Emrah Yalım
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bu kitap çok tartışılacak
 
 
Radikal
Nuray MERT
Demokrasimizin seviyesi ve geleceği
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Numan Kurtulmuş meşruiyetini yitirmişse kim meşru?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bir emniyet müdürünün anlattıkları
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Avcı’ya hodri meydan
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Pankart el değiştirdi
 
 
Yeni Şafak
Teodora DONİ
"Yeryüzü bana mescit kılındı"
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Hüseyin ACARLAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Kürtleri doğru anlamak

Mümtaz'er TÜRKÖNE
[email protected]
 
 
Kürtleri ciddiye almak ve doğru anlamak lâzım. Kürtlerin, özellikle Güneydoğu'da yaşayan Kürtlerin Türkiye'nin geri kalanında yaşayanlardan bariz farkları var.

Bugüne kadar devlete hep mesafeli oldukları için kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışmışlar. Eğer sorunlarınızı devlete havale etmek yerine kendiniz çözüyorsanız size "sivil toplum" adı veriliyor. Kürtler üstelik politize bir toplum. Hem sivillik hem de yüksek bir politik bilinç örgütlü ve özgüveni olan bir toplum ortaya çıkartıyor. Kürtler örgütlü bir halk; tepkileri canlı ve sağlıklı. Türkiye'nin geri kalanının bu anlamda Kürtlerden öğrenecekleri çok şey var.

PKK'nın ilan ettiği son ateşkesi kavramakta zorlananlar, Kürtlerin örgütlü ve sivil bir toplum olduğunu dikkate almadan hiçbir şeyi anlayamazlar. Öcalan, güya ateşkes emrini verdiği son avukat görüşmesinde şunları söylüyor: "Referanduma yönelik Diyarbakır'da birkaç gün önce bazı sivil toplum kurumlarının açıklamalarını dinledim. Tabii bunlar devletle anlaşmışlar. 'Eğer PKK tasfiye olursa inisiyatifi size veririz' diye onları ikna etmişler. Bu konuda birileri kendileriyle anlaşmış" diyor ve bu ifadelere imalı bir "Tabii biz buna engel oluyoruz; onların bu planları tutmuyor." cümlesi ekliyor.

Öcalan'ın hedef tahtasına yerleştirdiği STK'lar, 31 Mayıs İskenderun saldırısından hemen sonra bir araya gelip PKK'ya "ateşkes çağrısı yapan" Diyarbakır'daki 99 sivil toplum kuruluşu. Sayı daha sonra arttı ve bütün bölgeye yayıldı; ateşkesten sonra bu STK'lar, yine Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu'nun ağzından önceki gün "Referandum'a evet" açıklaması ve çağrısı yaptılar. Türkiye'nin yakıcı sorunu olan Kürt sorunu konusunda ahkâm kesenler bu "evet çağrısı"nın PKK'nın "boykotu pazarlığa açma" taktiği karşısında ne anlama geldiğine dair fikir yürütecek durumda değillerse susmayı tercih etsinler. MHP Genel Başkanı, AK Parti'yi Öcalan'la pazarlık yapmakla ve PKK ile anlaşmakla suçluyor. Öcalan ise bölgedeki sivil toplum kuruluşlarını "devletle anlaşmak"la itham ediyor. Bu durumda devletle anlaşan kim? PKK mı? PKK'ya rağmen STK'lar mı? Kimin dediği doğru? Bahçeli'ninki mi, yoksa Öcalan'ınki mi? Aslında kimsenin devletle anlaştığı yok; herkes kendi hesabını görüyor. Güneydoğu'da bugüne kadar görülmemiş çok farklı bir gelişme yaşanıyor. Sivil toplum tam da varlık sebebine uygun olarak kendi kaderine sahip çıkıyor.

Demokratik Toplum Kongresi, PKK'nın legal uzantılarından, belki BDP'den daha önemli bir örgüt. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un eşbaşkanlığını önceki hafta devraldığı DTK ilk iş olarak PKK'ya yönelik bir ateşkes çağrısında bulundu. Diyarbakır'da STK'ların geliştirdiği inisiyatif içinde rol alan bir dostum, DTK'nın "ateşkes çağrısı"nı doğrudan Kandil'in sipariş ettiğini söyledi. STK'ların "orta şiddetli savaş"ın daha başında iken yaptıkları "ateşkes çağrısı" bu siparişe ilham vermiş olmalı. Şöyle bir oyun oynanıyor: PKK ateşkes ilan etmek istiyor. Sipariş vererek çağrı yaptırıyor ve sonunda bu çağrıya uyarak "eylemsizlik" kararı vermiş oluyor. Kısaca son ateşkes Kandil'de kararlaştırıldı, sahne ona göre hazırlandı. "Referandum boykotu"nun kaldırılması için başlatılan pazarlığın zevahiri kurtarmak dışında hiçbir anlamı yok. Savaşı başlatan Öcalan değildi; ateşkese karar veren de o değil. Ateşkes, Öcalan'la görüşmeden önce ilan edildiğinde, tam üç haftadır İmralı ile avukatlar görüşemiyordu. Öcalan'ın güya ateşkese onay verdiği 15 Ağustos'tan önceki en son görüşme tarihi 23 Temmuz.

PKK ile "derin" bir pazarlığın yürütüldüğü belli. Ahmet Türk'ün "BM gözetiminde silahların bırakılması" önerisi, "Habur kazası" ile inkıtaya uğrayan sürecin yeniden başlatıldığını gösteriyor. PKK tasfiye ediliyor, hem de kendi rızasıyla. Öcalan'ın tartışmaya açılan "demokratik özerklik" önerisi, geri planda olanlara dair bir fikir veriyor. "Demokratik özerklik" bağımsız ordusu, diplomasisi, meclisi ve yürütme organı olan -federalizm bile çok hafif kalır- düpedüz bağımsız bir devlet öngörüyor. Bu kadar uçuk bir öneri, ancak tasfiyeyi örtmek için vitrine çıkartılabilir.

Referandum pazarlığı, demokratik özerklik önerisi ve keskin söylemlerin tamamı bu derin dönüşümü örtmek için. Asıl soru: Bu sonuç kimin eseri? Bu sonuç STK'ların önderliğinde Kürtlerin eseri. Yoksa bu pazarlıkların hiçbiri mümkün olmazdı. Kürtler üzerlerindeki iki taraflı -devlet ve PKK'dan gelen- şiddet baskısını aşıp özgür iradelerini cesaretle ortaya koyuyorlar. STK'ların "referanduma evet"i bu anlama geliyor. Kürt toplumu ve siyaseti çoğullaşıyor. Başta MHP olmak üzere bütün diğer taraflara ise en başta "Kürtleri doğru anlamak" görevi düşüyor.

 
22 Ağustos 2010 - 10:49:54
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.518
1.528
 
 Euro
1.923 1.938
 
 Sterlin
2.340 2.380
 
 Altın
59.75 60.14
 
 IMKB
59443  
 
 
Kevser Terzioğlu ile 40 dakika...
 
Üsküdar’ın ince kıvrımlı sokaklarının, büyüleyici havasını teneffüs ederek, yürümenin fakat aslında gezmek için yürümeyi tercih ettiğim o kısa Üsküdar’a kavuşma heyecanının ardından, Üsküdar belediyesi basın danışmanı olan fakat aynı zamanda da birçok faideli işlere imza atan Kevser Terzioğlu hanımefendi ile buluşacağımız mekâna geliyorum…
 
 
 
 
  Yılların efsane cep oyunu 'Snake' geri döndü; ancak oyunun 'casusluk yaptığı' iddiası ortalığı karıştırdı.  
 
 
 
  KOPENHAG- Eyjafjallajokull yanardağı fizik kanunlarını da alt üst etmiş.    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin