DOLAR 1.575 - EURO 1.935 - ALTIN 61.84 - IMKB 55234
Salı 15 HAZİRAN 2010
Thy uçağı Kırgızistan'a gitti Japonya:1 - Kamerun:0 Çok sayıda Türk tahliye edildi Kırgız-Özbek sınırında büyük dram Vederson Bursaspor'da İKT, Kırgızistan'a heyet gönderiyor Isparta'da okula yıldırım düştü Borsa değer kazandı Dolar günü 1.5740 TL'den kapattı ''Siz kardeşsiniz, evlenemezsiniz'' habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah sonumuzu hayreyleye!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bütün sosyalistler İnönü’de toplandı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Gel de vurma birader!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
İHH ve AK Parti
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davutoğlu: ‘Bir gün Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız’
 
 
Vatan
Can ATAKLI
İktidarın “Yeni Osmanlıcılık” hayali
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
Vuvuzela
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Allah'tan korkmayıp kendi gölgesinden korkanlar
 
 
Milliyet
Hasan PULUR
Burka’nın fazileti!!!
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Sözcüklerin politikası
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
"Muhalif olmak"la "Düşman olmak" aynı şeyler değildir...
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
İçerdeki eksen kayması
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Raportörden bomba öneri
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Kürt sorunu ve ortak akıl
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Cihat kafasıyla uluslararası sorunlar çözülemez
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aydın MENDERES
 
Kevser TOPKAR
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Türkiye yalnızlaşıyor mu?

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a yönelik alınan yaptırım kararına ‘hayır’ oyu veren Türkiye yalnızlaşmış mı oldu? Muhalefete, özellikle de Deniz Bölükbaşı’na göre “Türkiye Batı’dan kopmuştur.” Bir durun ya bismillah. 

Şimdiye kadar Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu bir sürü karardan pek çoğu kâğıt üstünde kalmadı mı? İsterseniz İsrail’den başlayalım. “1947- 48’den beri Arap-İsrail sorunuyla ilgili olarak alınan kararlar: 181, 194, 242, 338, 452, 1322, 1397, 3236 sayılı kararlar...” Güvenlik Konseyi bunların hangisini uyguladı ya da İsrail bunların hangisine uydu? Hiçbirine! Ee, şimdi İran’a bu uygulanabilecek mi? Uygulansa ne olur? Adam ne diyor “Kullanılmış mendil gibi çöpe atılır.”

Daha önce Güvenlik Konseyi’nden İran’a yaptırım kararı çıkmadı mı? Çıktı dediğinizi duyar gibiyim. 2006 Aralık’ından bu yana Güvenlik Konseyi’nden oy birliğiyle 3 yaptırım paketi çıktı. Bu 3 paketten hangisini İran’a uygulayabildiler? Hiçbirini. İran’ın nükleer çalışmalarını aksatan bir yaptırım oldu mu? Olmadı. Aksine adam ‘takas’ imzaladı.

Nükleer programı yüzünden İran’ı suçlayan ülkeler, nükleer silahları üreterek insanlar üzerinde denemediler mi? Denediler. Şimdi neyden bahsediyorlar bunlar? Bush zamanı ve Obama’nın başkan olduğu zamanlardaki konuşmalara bakalım.

2006, 2007, 2008’de Bush zamanında İran’ın üzerinde çeşitli yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Obama gelince ne dedi “İran’a dost elini uzatıyorum.” Peki, uzatılan o dost eline ne oldu? Henüz kavuş(a)madı. Ya da kavuşturulmadı. 2009 Eylül ayında New York’ta BM toplantısında İran’ın uranyum zenginleştirmesi faaliyetleri içerisinde olduğu söylenmedi mi? Söylendi. Yani, bu daha önceden biliniyordu. Şimdi ne yapılmaya çalışılıyor?

İsrail’in şiddetli tutumu karşısında ABD’nin de zor durumda kaldığını düşünürsek, ABD’nin özellikle de Obama yönetiminin İran’a karşı esneme politikası sadece bazı diyaloglardan öteye gidememiştir. ABD yönetimi İsrail’in ağır yükünü çekemez hale gelmiştir. Türkiye, İran, Lübnan, Suriye yakınlaşması ABD’yi de İsrail’i de tedirgin ediyor.

BM Güvenlik Kurulu’nda çekimser oy kullanarak Türkiye’nin diplomatik gelişmelerini baltalaması bekleniyordu. Bu diplomatik gayretleri kimileri zafer olarak okuyabilir. Ancak bu onları yanıltır. Bunun için henüz erken. Eğer zafer olacaksa, İran’la yapılan bu ‘takas’ anlaşmasını diğer ülkelerin de kabul etmesi gerekir. BM Güvenlik Konseyi’nde alınan karar, bunun bir zafer olmadığını gösteriyor aslında. Buradan çıkan sonuç şudur: “Siz gayretli bir iş yaptınız; fakat bunu biz kabul etmediğimiz takdirde, bu zafer olamayacaktır.” Yani diplomatik bir girişimdir.

Bu süreçte tabii çarklar hızlı dönmeye başlayınca kayış attı ve denetlemelerin yapılması konusunda İran, buna yanaşmadı. Nisan ayında ABD ile Rusya arasında nükleer silahlanmanın azaltılmasına yönelik anlaşma imzalanmıştı. 17 Mayıs’taki takas anlaşmasından sonra, BM’de İran’a karşı ‘güvensizlik’ mesajları verildi.

İran’ın diğer ülkeleri oyaladığı her zaman düşünüldü ve düşünülüyor. BM’de, İran’ın diğer ülkeleri oyaladığı gibi Türkiye ve Brezilya’yı da oyalayacağı endişesi var. İran’a güvenilmediği için bu anlaşmalar kabul görmüyor. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesidir. (31 Aralık 2010’da bitiyor) Bu süre zarfında çıkan kararlara uymak zorundadır.

Başbakan Erdoğan “Hamas terörist bir örgüt değildir” diyerek adeta İsrail’i çıldırttığı gibi, ABD’yi de tedirgin etti. İsrail şahinlerinin barıştan yana olmadığını herkes biliyor. Bu da Türkiye’nin atacağı adımların engellenebileceği demektir.

BM Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu yaptırım kararıyla olası bir İsrail-İran savaşı önlenmeye çalışılmıştır. Dengeler bundan sonra daha da değişecektir. ABD’ye rest çekebilen, komşularıyla ‘sıfır problem’ politikası uygulayan, sınırları kaldıran bir Türkiye karşısında ABD-İsrail iş birliği ne kadar devam edecek bakalım?

On yaşındaki Zeynep’i tanımaktan mutlu oldum


Araştırma ve Kültür Vakfı’nın dün organize ettiği ‘Geleneksel Aile Pikniği’ne davetliydim. Pikniğe katıldım ve orada 10 yaşındaki, ilköğretim 4.sınıf öğrencisi Zeynep’in sözlerine hayran kaldım. Dün “Hadi çocuklar! Şimdi hayal zamanı” başlıklı yazımı kaleme alırken, çocukların hayal kurmalarının önündeki engellerden bahsetmiştim.

Zeynep’le de bu konuyu konuştuk. Zeynep’ten “SBS’yi hiç endişe etmeye gerek yok, olursa olur olmazsa olmaz. Çocukları bu kadar sıkmaya ne gerek var?” cevabını aldım. Evlerindeki TV’nin kapalı olduğunu ve interneti de ailesinin almış olduğu ortak kararlar doğrultusunda, ödev ve araştırma yapmak için kullandığını söyledi.

“Ailemden ilerideki meslekler açısından hiçbir yönlendirme görmüyorum” diyen Zeynep, ileride politikacı olarak, “ülkem için faydalı işler yapmak isterim” diyor. ‘Politika denince ne anlıyorsun?’ yönündeki soruma: “Kendimi geliştirip, ülkem adına yararlı kararlar almak, ülkemi daha ileriye taşımak gibi…”diyor. Bazen, Başbakan’ın aldığı bazı kararlara itiraz ediyor ve “ben olsam şöyle yapardım” diyormuş.

İşte, hayal dünyasının önündeki engellerin kalkmış olduğu bir çocuk. Dün yazdım, bugün gördüm. Seni ve bütün çocukları seviyoruz Zeynep…


 
13 Haziran 2010 - 00:02:49
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.562
1.575
 
 Euro
1.917 1.935
 
 Sterlin
2.298 2.340
 
 Altın
61.23 61.84
 
 IMKB
55234  
 
 
'Fethullah Gülen, İHH'yı değil hükümeti uyardı'...
 
Taraf'tan Neşe Düzel, Prof. Dr. Doğu Ergil'e Mavi Marmara saldırısı sonrası gelişen iç ve dış olayları sordu. İlginç cevaplar veren Ergil bir soruyu “Fethullah Gülen, İHH’yı değil, hükümeti uyardı. Gülen yaşadığı yerde birçok kişiyle temas ediyor. Daha gemi yola çıktığında, çevresine 'bu, kötü sonuçlar doğurur' demiş. Gülen hareketi Türkiye’nin en büyük ihraç ürünü oldu. Cemaat uluslararasılaştı. Din, giderek kültürelleşiyor. Gülen, moderniteye uyum sağlamayan din r
 
 
 
 
  Çin ile birlikte YouTube sitesine erişimi yasaklayan Türkiye'de internet erişimi engellenen sayfa sayısı 6 bini geçti. Ayda ortalama 200 site de yasaklanıyor. Yasakçı zihniyet, bir-iki videoyu beğenmediği için halkın bilgiye ulaşma ve haber alma hakkını hiçe sayarak binlerce internet sitesine erişimi engelledi.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin