DOLAR 1.575 - EURO 1.935 - ALTIN 61.84 - IMKB 55234
Salı 15 HAZİRAN 2010
Thy uçağı Kırgızistan'a gitti Japonya:1 - Kamerun:0 Çok sayıda Türk tahliye edildi Kırgız-Özbek sınırında büyük dram Vederson Bursaspor'da İKT, Kırgızistan'a heyet gönderiyor Isparta'da okula yıldırım düştü Borsa değer kazandı Dolar günü 1.5740 TL'den kapattı ''Siz kardeşsiniz, evlenemezsiniz'' habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah sonumuzu hayreyleye!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bütün sosyalistler İnönü’de toplandı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Gel de vurma birader!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
İHH ve AK Parti
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davutoğlu: ‘Bir gün Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız’
 
 
Vatan
Can ATAKLI
İktidarın “Yeni Osmanlıcılık” hayali
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
Vuvuzela
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Allah'tan korkmayıp kendi gölgesinden korkanlar
 
 
Milliyet
Hasan PULUR
Burka’nın fazileti!!!
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Sözcüklerin politikası
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
"Muhalif olmak"la "Düşman olmak" aynı şeyler değildir...
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
İçerdeki eksen kayması
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Raportörden bomba öneri
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Kürt sorunu ve ortak akıl
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Cihat kafasıyla uluslararası sorunlar çözülemez
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aydın MENDERES
 
Kevser TOPKAR
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
İran olmak yürek ister, ya Türkiye olmak... (1)

Ercan AKSOY
[email protected]
 
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünya için büyük bir tehdit olarak gördüğü İran’a uygulanması planlanan yaptırım paketini kabul etti. Paket, BM’nin 15 üye ülkesinden 12’sinin oyuyla geçti. Lübnan oylamada çekimser kalırken onurlu bir davranış sergileyen Türkiye ve Brezilya hayır oyu kullanarak sömürge düzeninin aktörlerinin kirli tezgâhlarına alet olmadıklarını gösterdiler. 

Basiretsiz Milletler Güvenlik Konseyi diye de tabir edilebilecek konseyden çıkan yaptırım kararıyla İran'ın nükleer programını yürüten İran Atom Enerjisi Kurumuna bağlı İsfahan Nükleer Teknoloji Merkezi Başkanı Cevad Rahiki ve toplam 40 kuruluşa uluslararası alanda mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi öngörülüyor. Üstelik bu kararda, deniz ya da limanlarda şüphe uyandıran kargoların incelenmesine ilişkin bir bölüm de bulunuyor. Eğer deniz taşıtlarının yasak mal taşıdığı yönünde “makûl” şüpheler oluşursa, bu taşıtlar incelenebilecek. Türkiye Brezilya ile birlikte oylamada hayır oyu kullanmış olsa da BM’nin aldığı bu kararı uygulamak zorunda. Yani önümüzdeki dönemde İran’la olan ilişkilerimizi bu yaptırım kararları önemli düzeyde etkileyecek.

Birleşmiş Milletler’in 5’i daimi olmak üzere toplam 15 üyesi bulunuyor. Daimi üyeler ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’den oluşuyor. BM’den böyle bir karar çıkmasında elbette ki dünyayı ve özellikle Ortadoğu’yu kendi zevk ve çıkarlarına göre şekillendirmek isteyen ve Irak’tan sonra yeni düşman olarak kendisine İran’ı belirleyen ABD’nin etkisi çok büyük. İran düşmanlığının gerekçesini hem kendi kamuoyuna hem de BM’ye Ahmedinejad’ın nükleer silah çalışmaları olarak gösteren ABD’nin, “Dünya haritası üzerinde kendi ülkenizin ve İran’ın yerini göstererek birbirinize tehdit oluşturma olasılığınızı açıklayabilir misiniz?” sorusuna verilecek cevabı yok. Fast food-life-love-death temalı bir hayat süren ve dünyadan izole bir şekilde hayatını sürdüren “Amerikan kamuoyu” ise devletinin büyüklerine ne yazık ki İran’la neden uğraşıyoruz diye hiç sormuyor. Bunun iki nedeni var, toplumun büyük bir kısmı ABD’nin politikasını desteklerken savaşçı tutum yanlısı olmayanların sesi çeşitli lobi faaliyetlerinden dolayı yeterince duyulamıyor. Başka bir kesim ise İran’ın dünya üzerinde kendilerinden oldukça uzak bir yerde bulunduğunu dahi bilmiyor, tıpkı Türkiye’yi bilmedikleri gibi. Dolayısıyla da tahminimce İran’ı da tehlikeli bir komşu olarak gördükleri için bu kesim bilinçsizce bir hükümet yanlılığının içerisinde buluyor kendisini.

Dünya üzerinde sömürü düzenine hizmet eden kişi, kuruluş ve ülkeler son hız çalışmalarına devam ediyor bu arada. Tek bir merkezden dünyanın tamamına, İran’ın büyük bir siyasi kargaşa içinde olduğu, halkın isyan noktasına geldiği ve ülkedeki rejimin bir an önce değişerek yeni, demokratik bir hükümetin başa gelmesi gerektiğiyle ilgili fikirler pompalanıyor. Meir Javedanfar'in Guardian’da yayımlanan yazısında “Ahmedinejad'ın kazandığı tartışmalı seçimler İran İslam Cumhuriyeti’ni devirmedi. Topallamasına rağmen ayakta duruyor. Cumhuriyetçi ayağın beli bükülmüş durumdayken, İslami ayak dimdik duruyor. Ancak birçok insan hala İslami ayağın tüm rejimi ne kadar ayakta tutabileceğini sorguluyor.” şeklindeki sözleri esasında İran’la ilgili yaşanan sıkıntının gerçek nedenini bizlere gösteriyor. Bu sır değil elbette, çünkü ülkenin adında da bariz bir şekilde görünüyor: İran İslam Cumhuriyeti…


 
13 Haziran 2010 - 00:01:21
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.562
1.575
 
 Euro
1.917 1.935
 
 Sterlin
2.298 2.340
 
 Altın
61.23 61.84
 
 IMKB
55234  
 
 
'Fethullah Gülen, İHH'yı değil hükümeti uyardı'...
 
Taraf'tan Neşe Düzel, Prof. Dr. Doğu Ergil'e Mavi Marmara saldırısı sonrası gelişen iç ve dış olayları sordu. İlginç cevaplar veren Ergil bir soruyu “Fethullah Gülen, İHH’yı değil, hükümeti uyardı. Gülen yaşadığı yerde birçok kişiyle temas ediyor. Daha gemi yola çıktığında, çevresine 'bu, kötü sonuçlar doğurur' demiş. Gülen hareketi Türkiye’nin en büyük ihraç ürünü oldu. Cemaat uluslararasılaştı. Din, giderek kültürelleşiyor. Gülen, moderniteye uyum sağlamayan din r
 
 
 
 
  Çin ile birlikte YouTube sitesine erişimi yasaklayan Türkiye'de internet erişimi engellenen sayfa sayısı 6 bini geçti. Ayda ortalama 200 site de yasaklanıyor. Yasakçı zihniyet, bir-iki videoyu beğenmediği için halkın bilgiye ulaşma ve haber alma hakkını hiçe sayarak binlerce internet sitesine erişimi engelledi.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin