DOLAR 1.575 - EURO 1.935 - ALTIN 61.84 - IMKB 55234
Salı 15 HAZİRAN 2010
Thy uçağı Kırgızistan'a gitti Japonya:1 - Kamerun:0 Çok sayıda Türk tahliye edildi Kırgız-Özbek sınırında büyük dram Vederson Bursaspor'da İKT, Kırgızistan'a heyet gönderiyor Isparta'da okula yıldırım düştü Borsa değer kazandı Dolar günü 1.5740 TL'den kapattı ''Siz kardeşsiniz, evlenemezsiniz'' habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah sonumuzu hayreyleye!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bütün sosyalistler İnönü’de toplandı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Gel de vurma birader!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
İHH ve AK Parti
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davutoğlu: ‘Bir gün Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız’
 
 
Vatan
Can ATAKLI
İktidarın “Yeni Osmanlıcılık” hayali
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
Vuvuzela
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Allah'tan korkmayıp kendi gölgesinden korkanlar
 
 
Milliyet
Hasan PULUR
Burka’nın fazileti!!!
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Sözcüklerin politikası
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
"Muhalif olmak"la "Düşman olmak" aynı şeyler değildir...
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
İçerdeki eksen kayması
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Raportörden bomba öneri
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Kürt sorunu ve ortak akıl
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Cihat kafasıyla uluslararası sorunlar çözülemez
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aydın MENDERES
 
Kevser TOPKAR
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
8. Türkçe Olimpiyatları

Mustafa YOLCU
 
 
120 ülkeden 750 öğrencinin katıldığı Türkçe Olimpiyatları 05.06.2010 tarihinde Ankara’da Arena spor salonunda yapıldı.

Onbin kişilik Arena spor salonu ilk defa açılıyor, açılışını da Türkçe olimpiyatları ile yapıyordu. Salonun düzenlenişi, ışıklandırılışı, olimpiyatlara renk veren 120 ülkeden 750 çocuğumuz izleyenlerin gözlerini yaşarttı.

Salonu dolduran binlerce vatandaşla birlikte devletin zirvesi de olimpiyat coşkusuna ortak oldu. Dünya çocukları, seslendirdikleri türkü, şarkı ve şiirlerle sergiledikleri halk oyunları ve gösterilerle ‘dünyaya barış’ mesajı verdi.

Törene, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri, vali, müsteşar, rektör, belediye başkanı, sanayici, sanatçı ve işadamları katıldı.

Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, olimpiyata katılan öğrencileri 'Türkçenin çiçeği' olarak nitelerken, 7 sene önce 17 ülke ile başlayan organizasyonun çığ gibi büyüdüğünü kaydetti. Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden mezun olan öğretmenlerin bir ideal uğruna dünyanın dört bir tarafında dilimizi öğrettiğini anlatan Sağlam, "Onları hiç uğurlamıyoruz, kendi çocuklarımız gibi Türkçe açan çiçekleri gibi bağrımıza basıyoruz." dedi.

Tacikistan'dan İsmoil Saidov'un 'Dönülmez Akşamın Ufkundayız' şarkısı ve Bangladeş'ten Farzana Siddique ile Sevdenur Işılak'ın hem Türkçe hem de Bangladeş’çe söyledikleri 'Üsküdar'a Giderken' parçası yoğun alkış aldı.

Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili Ödülü ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na verildi.

Davutoğlu'na ödülünü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç takdim etti. Dakikalarca süren alkışlar eşliğinde ödülünü alan Davutoğlu- "Bir milletin dış politika hedefi o ülkenin dilinin yaygınlaşma hedefi ile aynıdır. Dilimizi dünyanın her tarafına yaydıkça Türkiye'nin dünyadaki yükselmesini kalıcı hale getiririz. Artık şöyle diyorum: Hattı lisan yoktur, sathı lisan vardır, o satıh ise bütün dünyadır. Türkçemiz bütün dünyada yaygınlaşacaktır. Türkçe bilmek ikinci dil bilmek olmayacak, sizde bu dili bilmek ile çağımızın seçkin insanları arasında yer alacaksınız." dedi.

Bülent Arınç ise-“ Türkiye çok itibarlı ve güçlü bir ülke oldu. Tacikistan’dan gelen çocuklarımıza sordum ‘ Siz nerden geliyorsunuz? Bana cevap verdiler- Hacı Atanın memleketinden geliyoruz. Onlar Tacikistan’ı Hacı ata’nın memleketi olarak görüyorlardı’ Onlar buraya sevgi ile geliyorlar. Kardeşlik ile geliyorlar. Türkçe anamızın ak sütü gibi helal bir dildir. Bu okullarda görev yapan öğretmenler analarına, memleketlerine mektup yazıyorlar ‘ Biz buraya dönmek için gelmedik.’

Yurtdışında bulunan bu okulların açılmasına ülkemizden birçokları karşı çıkarken rahmetlik Ecevit bu okullara sahip çıktı.” Dedi.

Memleketimizde bazıları Türkçeye karşı çıkarken, Türkçe konuşmanın aleyhine faaliyet düzenlerken “Dünya da halen iki yüz elli milyon insanın konuştuğu Türkçeyi öğrenebilmek için, 120 ülkede insanlar Türkçe konuşmayı öğrenmek için gayret gösteriyorlar.”

8.Türkçe olimpiyatlarında gözüm Devlet Bahçeli’yi de diğer partilerin ileri gelenlerini de aradı ama yoklardı. Sol düşünceli sivil toplum örgütlerini de görmeyi arzuladım ama onlarda yoktu.

Bu kadar büyük ve önemli bir toplantıya bu saydıklarım davet edildikleri halde katılmamalarına ne mazeretleri olabilirdi!
Burada hepimizin ana dilinin olimpiyatı vardı. Yürekler Türkçemiz ve bu Türkçeyi kendi ana dilleri gibi konuşabilen 120 ülkenin çocukları için atıyordu. Bu güzellikler görülmeli idi, görülmeye değerdi.

Ben ve benim gibi 1973 kuşağı olanlar üniversite yıllarında Türk dünyası için çok hayaller kurmuş, umutlar beslemiştik. Bu olimpiyatları, 120 ülkedeki Türk okullarını ve sağlanan bu gelişmeyi hayal bile edememiştik. Şimdi ise yapılması gereken bir şey var-“ Bunu düşünen, sağlayan büyüğün elini öpmek.”

Bu okullardaki çiçekler büyüyecek, gelişecek, çoğalacaktır. Bunlarla birlikte Türkçemizde, kültürümüzde bütün dünyaya yayılacak, dilimiz dünya dili olacaktır.

Bütün bu gelişmelerin olması rahmetlik Atatürk’ün, Menderes’in, Özal’ın, Türkeş’in, Ecevit’in, Muhsin Başkan’ın, Hacı ata’nın ruhlarının şad olmasını sağlayacaktır.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
12 Haziran 2010 - 11:17:24
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.562
1.575
 
 Euro
1.917 1.935
 
 Sterlin
2.298 2.340
 
 Altın
61.23 61.84
 
 IMKB
55234  
 
 
'Fethullah Gülen, İHH'yı değil hükümeti uyardı'...
 
Taraf'tan Neşe Düzel, Prof. Dr. Doğu Ergil'e Mavi Marmara saldırısı sonrası gelişen iç ve dış olayları sordu. İlginç cevaplar veren Ergil bir soruyu “Fethullah Gülen, İHH’yı değil, hükümeti uyardı. Gülen yaşadığı yerde birçok kişiyle temas ediyor. Daha gemi yola çıktığında, çevresine 'bu, kötü sonuçlar doğurur' demiş. Gülen hareketi Türkiye’nin en büyük ihraç ürünü oldu. Cemaat uluslararasılaştı. Din, giderek kültürelleşiyor. Gülen, moderniteye uyum sağlamayan din r
 
 
 
 
  Çin ile birlikte YouTube sitesine erişimi yasaklayan Türkiye'de internet erişimi engellenen sayfa sayısı 6 bini geçti. Ayda ortalama 200 site de yasaklanıyor. Yasakçı zihniyet, bir-iki videoyu beğenmediği için halkın bilgiye ulaşma ve haber alma hakkını hiçe sayarak binlerce internet sitesine erişimi engelledi.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin