DOLAR 1.586 - EURO 1.924 - ALTIN 62.28 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
Osmaniye'de operasyon sürüyor Real hipermarketlerde grev kararı Cari açık yüzde 175,4 arttı Şehit isimleri Ankara'da sokaklara verilecek İsrail'in saldırısı filmi BM'de izlendi Kasırga'da tutuklu sayısı 30 oldu Borsa 55.185,87 puandan başladı Ahmedinejad ''evet''e karşın Çin'i övdü ''Ehl-i Beyt o gece Mavi Marmara'daydı'' İsrail'in güvenliği bizim güvenliğimiz habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Nerede duruyorum
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Hikâye!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Darbe yapmak, zamparalık yapmak
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Paniğe gerek yok ama...
 
 
Radikal
Hasan Celal GÜZEL
Türk dış politikasını anlamak zorundasınız
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (4)
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'28 Şubat ekseni' harekete geçti!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
1 Mart intikamcıları
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan sözünü tuttu, peki yarın ne olacak?
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Abdülnasır’a bir faydası olmamıştı
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Türbanlı memur...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen üzerinden Erdoğan zayıflatılabilir mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Hükümet tasfiye planını nasıl okuyor?
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Kim bu MOSSAD ajanı gazeteciler?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Eksen kayması?
 
 
Radikal
Türker ALKAN
Erdoğan 'monşerlere' kızmakta haklıdır!
 
 
Star
Yağmur ATSIZ
Ankara tutarlı!
 
 
Yeni Şafak
Yusuf KAPLAN
Türk Barış Düzeni'ne doğru... (2)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Batı’nın AKP aşkı, nefrete dönüştü
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Taha KURUTLU
 
İbrahim YILDIRIM
 
Harun KABAN
 
Kevser TOPKAR
 
 
 
Korkuyorum

Nuray MERT
 
 
Türkiye’nin geldiği noktada, ne yazık ki kaygılarım, birer birer gerçek oluyor.

Bu noktada, artık söz konusu olan (en fazla sesini çıkarabilenlerin dediği gibi) ‘dış politikada aklın yerini duygunun alması’ değil. Konunun merkezinde İsrail’in olması dolayısıyla, ‘gık’ diyenin, ‘linç’e hedef olmasının mümkün olduğu bir ortamın doğması!

İsrail ile ilişkilerin, ‘stratejik dengeler açısından önemi’, ‘akıllı mı, duygusal bir zeminde mi yürütülmesi gerektiği’ ayrı bahis. Beğenen olur, beğenmeyen olur, bir iktidar, dış politikada da, ‘doğru’ olduğuna inandığı çizgide politikalar üretir. Beğenmeyen olursa, bunu demokratik yolla ifade eder, diğer taraftan, seçmen de ister ödüllendirir, ister cezalandırır. İktidar, doğru olduğuna inanıyorsa, İsrail ile tüm anlaşmaları iptal eder, isterse ekonomik ambargo uygular, uluslararası baskıda öncülük eder. Tüm bunlar iktidarın dış politika tercihiyle ilgilidir.

Ben, öteden beri, Türkiye’nin dış politika tercihlerinde, Ortadoğu ile ilişkilerin güçlendirilmesini destekleyen biriyim. Ortadoğu ilişkilerinin güçlenmesi, Filistin konusunda duyarlı olmayı, inisiyatif almayı gerektirir. Dolayısıyla, bu konuda mevcut politika ile sorunum yok. Ancak, bu inisiyatif, antisemitik bir dilin, savaş çığırtkanlığının önünü açacak, her politik tartışmayı İsrail yandaşlığıyla yaftalamayı kolaylaştıracak bir raya giriyorsa, o noktada itiraz etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu düşüncemi açıkladığım anda ‘Siyonist’ damgasını yemeye başladığım noktada ise düpedüz korkuyorum! Sadece, bu ülkenin geleceği açısından değil, düpedüz güvenliğim açısından korkuyorum! İşte geldiğimiz nokta budur!

Benim gibi birinin bile, kolayca ‘Siyonist’ diye hedef alındığı bir ülkede korkmak için her neden vardır!
Ben son 10 yıl içinde, Ortadoğu’da barışçı girişimleri desteklediği için, ‘İrancı’, ‘Suriye muhaberat ajanı’, ‘Hizbullah yandaşı’ diye damgalanmış biriyim. Vaktiyle, İsrail’in Lübnan saldırısının içyüzünü anlatma gayretiyle yaptığım bir röportajda (Milliyet, 21 Ağustos 2006) Lübnan Hizbullahı’na ‘terör örgütü’ demediğim için bir CHP milletvekilinin gönderdiği kınama mektubunu hâlâ saklıyorum. Irak işgaline karşı söylediklerim ve sivil toplum örgütleri çerçevesinde yaptıklarım için, ABD Kongresi’ne gönderilen ve Türkiye’de, anti-Amerikan dalgaya öncülük edenler arasında ismimin geçtiği resmi bir mektubu da saklıyorum. İsrail kaynaklı, basın izleme sitesi MEMRI’de de adım çıktı, bunlara karşı, Hizbullah’ın yayın organı El Manar televizyonuna çıkmakta tereddüt etmedim.

Siyasetlerini, söylemlerini desteklediğim için değil, ama siyasi bir meseleyi, kestirmeden ‘suç’ tasnifine soktuğu için ‘terör’ yaftalamasına sonuna kadar karşı durdum. Ne Lübnan Hizbullah’ı, ne Hamas, ne de PKK için hiçbir zaman ‘terör örgütü’ terimini kullanmadım, kullanmam! O bölgelere gittiğimde, Lübnan Hizbullahı’ndan ve Hamas’dan birçok kişiyle, siyasi görüş alışverişinde bulunurum ve bunu savunurum. Nitekim, son olaylar üzerine, Lübnan’dan bir Hizbullah mensubu ile telefonla uzun uzun konuştuk.
Tüm bunları, ‘Siyonist’ yaftalamasına karşı savunma olarak söylemiyorum. Çetrefil bir meselenin, kolay bir savaş diline dönüşmesine işaret etmek için, dün Hizbullahçı diye yaftalananın bugün Siyonist diye suçlanmasının mümkün olduğu, bir kâbus ülke tablosunun altını çizmek için söylüyorum. Geçmişte
tüm bu yaptıklarımı yapmamış ve söylediklerimi söylememiş olabilirdim, yine de, son olaylar
karşısında eleştirel bir tavır takınma hakkımı kullanırdım, bundan kimsenin kuşkusu olmasın!
Ancak, tekrar ediyorum, bugün gelinen noktada, ‘haklı’ veya ‘haksız’ olma tartışması bir yana,
düpedüz korkuyorum! Haklılıklarından kuşku duymayıp, karşısındakini kolayca ‘İsrail ağzıyla konuşmak’, ‘Siyonist’ diye yaftalayıp, hedef göstermenin bu kadar kolay olduğu bir ülkede artık söz söylemek zor, böyle giderse daha da zorlaşacak. Eğer dert ediyorsak, bu ortama son vermek, başta iktidar olmak üzere hepimizin görevi. Yoksa, kimsenin kuşkusu olmasın bunun sonu, herkesin, her vesile ile ‘İsrail yanlılığı’ ile suçlanıp, susturulabildiği bir ‘Ortadoğu otoriter ülkesi’ modeli olacak. Bunun ucu da, bir gün gelecek, herkese değecek! Estirilen sindirme havasından tırsıp, sesini kısanlara da, mevcut rüzgârdan, şimdilik fayda uman iktidardakilere de!

Ahmet Turan Alkan’a teşekkür

Ahmet Turan Alkan’ın Zaman gazetesindeki yazısını (9 Haziran 2010) bu yazıyı yazdıktan sonra gördüm, önce ilaç gibi gelen yazısından dolayı bir Türkiye vatandaşı olarak teşekkür ediyor, sonra hepinize hararetle okumanızı tavsiye ediyorum.

Dahası inanan birinin diğerine en iyi  teşekkürü dua olur diye, ‘Allah razı olsun!’ diyorum.

 
10 Haziran 2010 - 08:48:11
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.576
1.586
 
 Euro
1.909 1.924
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.73 62.28
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: 'Mavi Marmara cennetimdi'...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Recep Vidin de vardı. Sayın Vidin’le ‘Mavi Marmara’yı ve yaşananları konuştuk.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin