DOLAR 1.595 - EURO 1.932 - ALTIN 62.71 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
“Çağdışı bir ülke yerine İsrail’i tercih ederim” Referandumda ilk oylar 3 ağustosta Hakkari'de polis noktasına saldırı: Ölen yok 2 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit Rusya, İran'a S-300 füze satışlarını dondurmuyor At ve eşek eti op: 16 kişi serbest kaldı Borsa z54861 puandan günü tamamladı Dolar 1,588 TL, Euro 1,922 TL'den günü bitirdi İsrail'in gemi baskını kınandı Karabulut ailesinin talebi reddedildi habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Hoca Efendi’ tartışılmaz mı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fethullah Gülen’den korkuyor muyum?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Bıçak sırtında yürüyen Başbakan...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı
 
 
Yeni Asya
Cevher İLHAN
Saldırı soğumaya bırakılıyor…
 
 
Vakit
D. Mehmet DOĞAN
Seyfi Oktay neden bakan olmuştu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bölgede barış istediği sürece Türkiye dertten kurtulamaz
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Mavi Marmara oyları
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Saadet ve yeniden format
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Mossad ajanı Türk gazeteciler!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İsrail, AK Parti hükümetini yıkabilir mi?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bülent Yıldırım anlatıyor
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Anayasa Mahkemesi kuzuyu yemeye karar verirse...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Korkuyorum
 
 
Posta
Rauf TAMER
Birikmiş notlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hem İsrail’e, hem ABD’ye, hem kendi cemaatine seslendi
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Kevser TOPKAR
 
Harun KABAN
 
 
 
İslami kesimin en büyük açmazı:

Mehmet Veysi MALKOÇ
[email protected]
 
 
Yıllar önce bölgemizde şahit olduğum bir olayı anlatmak istiyorum: Aynı “Nakşibendî” tarikatına mensup oldukları halde farklı kulvarlarda irşatta bulunan ve tarikat şeyhi olan iki kardeşin müritleri neredeyse birbirlerini gördüklerinde boğazlayacak durumuna gelmişlerdi.

İslamiyet’te olmayan ve olması mümkün olmayan bir bağnazlıkla birbirlerine ağır derecede hakaret etmekteydiler. Neymiş Efendim (!) "gerçek tarikat şeyhi  sizinki değil de bizimki"ymiş. "Sizinki korsan"mış. Ya kardeşim iki kardeşin rant ve post kavgası neden İslam’a mal edilsin ki?

Gerçekten de; bizler ya Müslümanlığı yanlış yorumluyoruz ya da işimize geldiği gibi yaşadığımız için bu yaşadığımıza İslamiyet diyoruz.

Hangi inançtan, hangi ideolojiden ve hangi görüşten olursa olsun; körü körüne birilerine itaat etmek ve iradesini ona teslim etmek her halde “Türkiye” halklarının trajikomik bir kaderi olsa gerek. Zaten koca koca adamlar sokağa çıkıp benim iradem falancadır veya filancadır demiyorlar mı?

Yani bunu demek "ben hiçbir şeyim, (affedersiniz) ot gibiyim. Hiçbir düşüncem ve hiçbir sorgulama mekanizmam yok. Bana robot gibi ne denirse onu yaparım" anlamına gelmez mi?

Elbette Önce Cenabı-Allah’ın ilahi emirlerine, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S)’in sünneti seniyesine uymak ve kutsal kitaplarda adı geçen ve tarihe mal olmuş tüm İslam büyüklerinin tavsiyelerine ve yaşamlarına riayet etmek Müslümanlığın temel gerekliliğidir. İslami düşünceyi kabul etmiş ve buna inanmış tüm kimselerin bu değerleri sorgulama hakkı yoktur. Biz Müslümanların bu gerçekliğe itirazı olamaz.

Fakat insanlığın kurtuluş reçetesi olan koskoca İslam dinini günümüzdeki fani olan bir takım kişilere endekslemek ve hatta onun söylemlerine indirgemek İslamiyet’e yapılacak en büyük haksızlık ve kötülüktür.

Manevi kişiliği ne kadar büyük olursa olsun ve ya öyle gösterilirse gösterilsin, sonuçta her beşer gibi bu kişiler de hata yapabilir. Yeri geldiğinde yanlış bir söz söyleyebilir. Hatadan münezzeh olan sadece “Peygamberlerdir”

Yok, "sen şeyhimi eleştiremezsin. Benim tarikat önderimi sorgulayamazsın. Sorgulasan dinden çıkarsın!" şeklindeki anlayışlar son derece ilkel ve cehalet kokan tehlikeli anlayışlardır. Zaten İslam’ın öcü gibi görülmesinin ve gösterilmesinin asıl mesnedi bu tür dar kalıba sıkıştırılmış ve İslam’la alakası olmayan davranışlardır.

Genelde ülkemizde özelde bölgemizde zaman zaman bu tür kişiliklerle karşılaşıyoruz. Bir bakıyorsunuz gerek davranışıyla ve ailevi yaşantısıyla, gerekse ilmi yönden yetersizliği nedeniyle dinimizle tezat bir duruş sergileyen ve kendisine “Şeyh” dedirten bazı düzenbazların arkasında binlerce saf Müslüman gidebilmektedir.

Bağlı olduğu tarikatın şeyhini ve ya onun önderini (hâşâ) neredeyse Allah’ın ya da resulünün yerine koyacak kadar kör cehalete dayalı dolu insanların varlığı sır değildir. Çoğu zaman bu kişiler bu tutumlarıyla dinden çıktığı halde haberi olmamaktadır.

Sıkıntıya düştüğünde Allah’tan (C.C) değil de şeyhinden imdat beklemektedir. Be ey akılsız adam! Şeyhinin gücü (!) olsa önce kendisine yardım eder.

Tüm bunları neden söylüyorum;

Sn. Fethullah Gülen’in İsrail ile ilgili sarf ettiği sözlerin eleştirilmesi nedeniyle eleştiride bulunan kişilere neredeyse hakarete ve küfürlere varan tepkilerin olması bu bağlamda değerlendirilebilir.

Her Müslüman’ın düşündüğü gibi bizlerin de Sn. Fethullah Gülen’in İslami kişiliğine herhangi bir diyeceğimiz olamaz. Ona her Müslüman gibi gerekli olan saygıyı ve sevgiyi gösteririz. Ama bu durum onun söylediği her sözü kayıtsız şartsız kabul edeceğimiz anlamına gelmez.

Kaldı ki; Sn. Fethullah Gülen, eleştirilemez ve doğaüstü bir varlık değildir. Kendisi her Müslüman ve her fani gibi günü geldiğinde hataları ve sevaplarıyla bu dünyadan göç edecektir.

Dün yine söyledim. Bugün yine söylüyorum. Eğer benim anladığım şekilde İsrail ile ilgili böyle bir sözü sarf etmişse ve sonradan bu sözlerini düzeltecek veya açıklık getirecek ikinci bir açıklama yapmamışsa, ( ki şimdiye kadar düzeltmediğine göre demek ki sözlerinin arkasındadır.) bu sözü Müslümanları yaralayacak bir sözdür.

Ajitasyon yapmıyorum ama nur yüzlü on dokuz yaşındaki bir çocuğun kafasına büyük bir kinle dört el ateş eden hayvanlar sürüsüne karşı "onlardan izin almak gerekirdi" şeklinde söylemde bulunmak gerçekten yüreklerimizi bir kez daha kanattı.

Biz bunu söylemeye ve anlatmaya çalışıyoruz.

Yoksa bizim Fethullah Hoca’nın şahsına ve misyonuna karşı bir saygısızlığımız yoktur.

Körü körüne cehalet dolu kinle sağa sola küfredenler de olsa bizler böyle düşünüyoruz.

 
9 Haziran 2010 - 00:10:50
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.585
1.595
 
 Euro
1.917 1.932
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.95 62.71
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda gerçekleşen “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Ankara Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Recep Vidin de vardı. Yazarımız Adem Yavuz Irgatoğlu, Recep Vidin’le Mavi Marmara'da yaşananları konuştu.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin