DOLAR 1.595 - EURO 1.932 - ALTIN 62.71 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
“Çağdışı bir ülke yerine İsrail’i tercih ederim” Referandumda ilk oylar 3 ağustosta Hakkari'de polis noktasına saldırı: Ölen yok 2 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit Rusya, İran'a S-300 füze satışlarını dondurmuyor At ve eşek eti op: 16 kişi serbest kaldı Borsa z54861 puandan günü tamamladı Dolar 1,588 TL, Euro 1,922 TL'den günü bitirdi İsrail'in gemi baskını kınandı Karabulut ailesinin talebi reddedildi habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Hoca Efendi’ tartışılmaz mı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fethullah Gülen’den korkuyor muyum?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Bıçak sırtında yürüyen Başbakan...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı
 
 
Yeni Asya
Cevher İLHAN
Saldırı soğumaya bırakılıyor…
 
 
Vakit
D. Mehmet DOĞAN
Seyfi Oktay neden bakan olmuştu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bölgede barış istediği sürece Türkiye dertten kurtulamaz
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Mavi Marmara oyları
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Saadet ve yeniden format
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Mossad ajanı Türk gazeteciler!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İsrail, AK Parti hükümetini yıkabilir mi?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bülent Yıldırım anlatıyor
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Anayasa Mahkemesi kuzuyu yemeye karar verirse...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Korkuyorum
 
 
Posta
Rauf TAMER
Birikmiş notlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hem İsrail’e, hem ABD’ye, hem kendi cemaatine seslendi
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Kevser TOPKAR
 
Harun KABAN
 
 
 
Kılıçdaroğlu: İsrail'in değil, halkın avukatıyım

Murat YETKİN
[email protected]
 
 
Dün İstanbul’da önemli bir anlaşma imzalandı. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasına göre, Azerbaycan’ın Şahdeniz yataklarından çıkarılan doğalgaz, Türkiye ve Türkiye üzerinden dünya pazarlarına çıkarılacak. Özellikle de Hazar havzası gazını Orta Avrupa’ya taşımayı amaçlayan Nabucco projesinin lafta kalmaması için bu anlaşmanın imzası önem taşıyordu.
Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Azeri mevkidaşı Natık Aliyev ile imza attığı anlaşma, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı anlaşması ardından bölge siyasetinde de etkisi olacak, stratejik nitelikteki ikinci enerji anlaşması niteliğinde.
Anlaşma aslında geçen ay Bakü’de imzalanacaktı, ancak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın o an önceliği İran nükleer anlaşmasındaydı ve bu konunun gölgede kalmasını istemeyen Azeri Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, fiyat pürüzünü gerekçe göstererek töreni, bu konunun öncelikte olması niyetiyle İstanbul’daki ‘‘Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler’ konferansına erteletmişti.
Ne var ki, İstanbul Konferansı’nda da bütün dikkatler bu önemli enerji anlaşmasında olamadı. Daha açılış konuşmasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,
en azından kendi dikkatinin İsrail’le yaşanan Gazze yardım konvoyu krizinde olduğunu ortaya koydu.

Kılıçdaroğlu-Erdoğan polemiği
Şu sıra İsrail’le yaşanan kriz Türkiye’nin yalnız dış değil iç politikasını da bütünüyle işgal etmiş durumda.
Başbakan Erdoğan ile CHP’nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında bütün hafta sonu Gazze-İsrail üzerine yaşanan siyasi tartışma dün de devam etti.
Kılıçdaroğlu, dünkü telefon konuşmamızda, Başbakan Erdoğan’ın kendisine ‘Tel-Aviv’in avukatı’ gibi bir suçlamada bulunmasına tepki gösterdi. (Erdoğan cuma günü Konya’da ‘Tevrat’ta öldürmeyeceksin yazıyor’ diye İsrail’i kınamış, Kılıçdaroğlu cumartesi günü Keşan’da ‘Tevrat’ta çalmayacaksın, yalan söylemeyeceksin de yazıyor’ diye Başbakanı iç politikaya çekmeye çalışmış, Erdoğan pazar günü Bursa’da ‘Tel-Aviv’e selendim, cevabı Keşan’dan geldi. Tel-Aviv’in avukatlığını yapıyor’ yanıtını vermişti.)
Kılıçdaroğlu söze “Ben İsrail’in değil, halkın avukatıyım” diye başlayarak şunları söyledi:

* “Başbakan’ın ezberi, vücut kimyası bozulmuş. Aslında beni eleştirmek istiyor ama, nereden nasıl eleştireceğini bilemiyor. Çünkü İsrail’in yaptığına biz de baştan karşı çıktık. Gazze’ye ablukanın kaldırılmasına biz de baştan itibaren yana olduk. Meclis’te İsrail’in bu yaptığına karşı kınama ve önlem alma konusunda birlikte davrandık. Şimdi bize ne münasebetle ‘Tel-Aviv’in avukatı’ diyor?”

* “Bakın bir Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın söylediklerini söylemiş olsaydık, belki avukatlıkla suçlanabilirdik. Birincisi, Fethullah Gülen’in Pennsylvania’dan yaptığı ‘İsrail’in onayı alınmalıydı’ açıklaması için Arınç ‘Hoca doğru söylüyor’ dedi. Ben Erdoğan’ın bu konuda ne düşündüğünü merak ediyorum. İkincisi, İsrail’le ilişkilerin koparılması, askeri anlaşmaların kesilmesi konusunda AKP grubundan Ömer Çelik gibi daha kesin konuşanlar varken, Arınç temkinli davranmak gerektiğini vurguluyor. Üçüncüsü, Arınç Mavi Marmara gemisine AKP milletvekillerinin binmemesi konusunda Meclis grupları aracılığıyla önlem alındığını söyledi.”

‘Başbakan esip gürlemesin’
* “CHP olarak Arınç’ın söylediklerinin hiçbirisini söylemedik. Erdoğan, mutlaka İsrail’in avukatlığını yapacak birini arıyorsa, bize değil yardımcısı Arınç’a bakabilir. Başbakan eğer Arınç’ın söylediklerini içine sindiriyorsa, o zaman boşuna esip gürlemesin, bizi avukatlıkla suçlamaya kalkmasın.”

* “Ayrıca, kendi milletvekillerinizin Mavi Marmara’ya binmesini sakıncalı bulup izin vermiyorsunuz, ama vatandaşlarınızın İsrail’in müdahale edeceği yolundaki uyarılarına rağmen o gemiye binip gitmesinde bir sakınca görmüyorsunuz, izin veriyorsunuz. Hükümetin, Dışişleri’nin bu konuda İsrail ve ABD ile yaptığı temasları açıklamasını, kamuoyunu aydınlatmasını istiyoruz.”
Kılıçdaroğlu dün NTV’de Murat Akgün’e de konuştu. NTV mülakatında başka konulara da değindi. Örneğin; Erdoğan’ın Konya konuşmasında Hamas’ı terör değil direniş örgütü olduğunu söylemesine atfen “Yarın birileri ‘PKK terör örgütü değildir’ derse ne diyeceğiz?” diye sordu. ‘AKP kendisine ne zaman güveniyorsa, seçime hazırız’ sözü önemliydi. Kılıçdaroğlu, eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’le ilgili soruları ise ‘Henüz görüşmedim’ diye geçiştirmeye çalıştı. Kamuoyu Kılıçdaroğlu ve Tekin’i 2009 belediye seçimlerinde birlikte tanıdı. Kılıçdaroğlu siyasette daha çok mesafe almak istiyorsa Tekin ile arasındaki sorunu bir an önce şeffaf ve adil şekilde açıklığa kavuşturmalı.


 
8 Haziran 2010 - 08:41:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.585
1.595
 
 Euro
1.917 1.932
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.95 62.71
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda gerçekleşen “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Ankara Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Recep Vidin de vardı. Yazarımız Adem Yavuz Irgatoğlu, Recep Vidin’le Mavi Marmara'da yaşananları konuştu.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin