DOLAR 1.595 - EURO 1.932 - ALTIN 62.71 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
“Çağdışı bir ülke yerine İsrail’i tercih ederim” Referandumda ilk oylar 3 ağustosta Hakkari'de polis noktasına saldırı: Ölen yok 2 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit Rusya, İran'a S-300 füze satışlarını dondurmuyor At ve eşek eti op: 16 kişi serbest kaldı Borsa z54861 puandan günü tamamladı Dolar 1,588 TL, Euro 1,922 TL'den günü bitirdi İsrail'in gemi baskını kınandı Karabulut ailesinin talebi reddedildi habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Hoca Efendi’ tartışılmaz mı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fethullah Gülen’den korkuyor muyum?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Bıçak sırtında yürüyen Başbakan...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı
 
 
Yeni Asya
Cevher İLHAN
Saldırı soğumaya bırakılıyor…
 
 
Vakit
D. Mehmet DOĞAN
Seyfi Oktay neden bakan olmuştu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bölgede barış istediği sürece Türkiye dertten kurtulamaz
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Mavi Marmara oyları
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Saadet ve yeniden format
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Mossad ajanı Türk gazeteciler!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İsrail, AK Parti hükümetini yıkabilir mi?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bülent Yıldırım anlatıyor
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Anayasa Mahkemesi kuzuyu yemeye karar verirse...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Korkuyorum
 
 
Posta
Rauf TAMER
Birikmiş notlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hem İsrail’e, hem ABD’ye, hem kendi cemaatine seslendi
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Kevser TOPKAR
 
Harun KABAN
 
 
 
Direnişsiz adalet olanaksızdır

Mert OĞUZ
 
 
Marks insanlık tarihinin mülk sahipleri ile mülksüzler arasında mücadelenin tarihi olduğunu söylerken hiç kuşkusuz ki aynı zamanda insanlık tarihinin "adalet" mücadelesinin tarihi olduğunu söylüyordu. İlk insanla birlikte ortaya çıkan adalet kavramı kimi Hint ve Yunan mitleri ve Semavî dinlerin de temelini oluşturmuştu.
Çünkü adalet denilen olgu insanlığı ayakta tutabilecek çok güçlü bir çimentodur. Tarih adaletsizliğe karşı mücadele edenlerin kahramanlıklarıyla doludur. Son İsrail-Mavi Maramara gemisi olayının salt "İslamî" bir mücadele etrafına hapsedilmesi, bu mücadelenin kazanılacak taraflarının bir şekilde kaybedilmesi anlamına gelir. İnsanı "bizden" olduğu için değil de mücadelesinde haklı olduğu için desteklemek, "insan" olduğu için sevmek, İsrail zalimliğine karşı en uygun metodoloji olur.

Filistin halkının haklı mücadelesini bir Müslüman-Yahudi çatışması olarak görüp değerlendirmek, Filistin'e İsrail'in yaptıklarından sonra verilebilecek en büyük zarar olur. İsrail'i tüm dünyanın gözü önünde "adalet" ve "insan hakları" kavramıyla vurup Filistin'e verilen desteğe küresel ölçekli bir "meşruiyet" kazandırmak israil'e indirilebilecek en büyük darbedir.

Holokost'dan sonra hareket eden her Yahudi, olmayan şeyi "İsrailoğullarının kökünü kazıyabilme potansiyeline sahip" olarak görüp nazileri anımsatan yöntemlerle bunlara karşı koyması, İsrail'in içinde bulunduğu politik bilincinin aslında salt bir "korku" psikolojisinin eseri olduğunu, diplomasisini şekillendirirken epistemolojik bir süzgeçten geçirmek yerine "bizi yok etmeye çalışıyorlar" gibi bir paranoya ile hareket ettiğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İsmini "Tevrat'tan" alan ve kuruluşu "israiloğullarının kurtuluş günü" olarak anılan israil devleti, yaptıklarını Yahudi cemaati içinde meşrulaştımek için eski Ahit ve Talmud'dan alıntılar yapmakta ancak tavrat'da bulunan bir çok bab israil hükümetinin meşrulaştırma aracı olarak temel aldığı kutsal kitaplar bazında bile yaptıklarını "haklılandırma" konusunda büyük zorluklarla karşılaşmasına neden olmaktadır. "Tanrı'nın sözleriyle "ve her insanın ve kardeşinin elinden insanın ruhunu talep edeceğim. Kim insan kanı dökerse, onun da kanı insan tarafından dökülecektir. Çünkü, Tanrı kendi görüntüsünden insanı yarattı." (Bereşit 9:5-6)

İsrail'i kendi yöntemleriyle vurmak yerine tüm dünya çapında etkili bir sivil direniş göstererek israil'in uluslararası kamuoyundaki desteğini en aza indirmek, zaten yalnızlaşan İsrail'i hepten yalnız bırakacak ve "kendisi üzerine düşünme eylemini" daha farklı bir bakış açısıyla ortaya koyarak daha farklı yollar aramasına neden olacaktır.

"İsrail'den izin alarak İsrail kontrölünde Filistin'e yardım yapılmalı" görüşü tam anlamıyla bir safsatadır. Adaletsiz bir gücün yardım ve izniyle adalet sağlandığı bir olayı tarih henüz kaydetmemiştir. Adaletsizliği ortadan kaldırmak, Gazze ablukasını kırmak için yapılması gereken uluslarası çapta sivil mücadele yerine sadece birkaç yüz ton malzeme ile Filistinleri abluka altında "karnı tok" bir şekilde yaşatmak da adaletsizliğin devamını sağlamaktan başka birşey değildir. Mavi Marmara İsrail adeletsizliğine karşı uluslarası sivil direnişin sembolü olmuştur. Mavi Marmara'yı birkaç ton yiyecek maddesi taşıyan bir gemi olarak görmek yerine "sivil direnişin" sembolü olarak görmek çok daha yararlı sonuçlar doğuracaktır.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
8 Haziran 2010 - 01:08:46
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.585
1.595
 
 Euro
1.917 1.932
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.95 62.71
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda gerçekleşen “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Ankara Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Recep Vidin de vardı. Yazarımız Adem Yavuz Irgatoğlu, Recep Vidin’le Mavi Marmara'da yaşananları konuştu.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin