DOLAR 1.607 - EURO 1.922 - ALTIN 63.98 - IMKB 55234
Salı 8 HAZİRAN 2010
AYM ''şekil'' dedi, CHP ''esas''ta ısrarlı Kurbağalıdere'ye düşen işçi bulunamadı Kahramanmaraş'ta hafif şiddetli deprem Yağmur yağdı, Boğaz görünmez oldu (FOTO) Sav: Siyaset takım oyunudur Livni'ye gün doğdu! Başbakan için aynı benzetmeyi yaptılar Kredi kartı skandalı doğrulandı ''Görevimiz sadece namaz kıldırmak değil'' 2. seans 53.675,99 puandan başladı habertaraf.com
 
 
 
Türk bayraklı Yahudilerin sırrı
 
 
 
 
Mert OĞUZ
Direnişsiz adalet olanaksızdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Yayınlanan haberi tasvip etmek!
 
 
 
 
Hz. Muhammed (SAV)'in vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İsrail ordusuna sorular
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin taşıma kapasitesi
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Kanlı saldırı Amerika onaylı mı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Madem bizi çok seviyorlar KKTC’yi tanısınlar o zaman
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Apo uyardı: Tasfiye sırası Erdoğan’da
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hiç zırlayan komando gördünüz mü?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Kukuleta mı, 9 can mı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hahamların dayanışma ziyareti
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (1)
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Hızlı davranmak
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu haysiyetsizliğe bir son verin artık!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Hocaefendi haklı diyenler
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siyasetin hizmetinde olmayan bir 'insani yardım'
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Netanyahu mantığını iç siyasetimize taşımayalım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İsrail’den İzin İstemek...
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
İslamcı harekette ‘çatlamanın’ işareti
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: İsrail'in değil, halkın avukatıyım
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
İyi ki varsınız...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Ses verin!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
İsrail-Türkiye denkleminde Fethullah Gülen
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Tartışma dine kayınca...
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Yükselen Türkiye ve Hamas
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Mavi Marmara'nın düşündürdükleri
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bağış’ıklık sistemimiz çökertiliyor
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
 
İlhami ATMACA
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
NilgüN ŞAHSİ
 
İsmail UĞUR
 
 
 
Çağdaş Kerbelalar

İhsan ÜNLÜ
 
 
Hz. Hüseyin, Kufe’ye doğru yola çıkma kararı aldığında Mekke ve Medine halkı yıkılıyordu. En yakınındakiler, O’nu bu kararından vazgeçirmeye çalışıyorlardı. Çünkü onlar iyi biliyordu ki Kufe halkı dönekti; Kufe halkı kahpeydi; onların ipiyle kuyuya inilmezdi.

Peki bütün bunları İmam Hüseyin bilmiyor muydu? O kendisini göz göre göre ateşe mi atıyordu?

Birilerine göre o, ucuz kahramanlık yapıyordu.

Kimilerine göre, iktidar hırsı güdüyordu.

Bazılarına göre, aklıyla değil duygularıyla hareket ediyordu.

Akıl dışı dediler, bilimsellikle açıklanamaz dediler. Fitili ateşleyip ümmetin başına onulmaz dertler açacak dediler.

Gün geldi, devran döndü. Ah Hüseyin, sen ne destan yazmışsın; meğer insanlık tarihine ışık tutacak ilahi senaryonun nice figüranlarını deşifre ettirmişsin.

Aradan asırlar geçse de, isimler değişse de zihniyetler değişmedikçe manzara değişmiyor. İşte yeni Kerbelalar! İşte yeni Yezidler! Zulüm hala kol geziyor..İnsanlık yine insanlığından utanıyor.

Aylardır aç, susuz bırakılmış; en hayati ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzak; hayatının idamesi tamamen İsrail’in merhametine(!) terkedilmiş, gözü yaşlı Gazze’ye insani amaçlı yardımdan başka hiçbir suçu olmayan sivil vatandaşlara ateş açılıyor. Sonuç malum..

Dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı yaşanıyor. Birleşmiş Milletler nedense bir türlü birleşemiyor! Nato’nun Barış Gücü ne hikmetse bir türlü barışı sağlayamıyor! Araplar her zaman olduğu gibi izlemeyi tercih ediyor. Efendileri ise sadece kınamakla-kına yakmakla- yetiniyor.

Savaşı ve ölümü akıllarının ucundan dahi geçirmeyen Ehl-i Beyt’in o güzide masumları gibi, salına salına kendilerinden medet bekleyen insanlara giden bu barış elçileri dahi kınanıyor nerdeyse.

Onlar da tıpkı o yüksek ahlaka sahip öncüleri gibi, kendileri acınacak durumda olan birileri tarafından acınıyorlar! Keşke gitmeselerdi! Gitmeyip otursalardı onlara ölüm gelip çatmayacaktı! Keşke o riske girmeselerdi! Üç beş Arap Filistinli için değer miydi! Neredeyse savaş sebebi oluyorlardı..

Evet, keşkelerin sonu gelmiyor. Fakat kader, ağlarını şöyle ya da böyle örüyor. Herkesin verecek bir canı var, ancak o canı O’nun yolunda verebilmek herkese nasip olmuyor. Canlarını O’nun yoluna adayanlar, zillet içinde yaşamaktansa izzetli bir ölümü tercih ediyor.

Risk almadan da hiçbir şey olmuyor galiba. O kardeşlerimiz büyük riskler aldılar. Kendilerini feda ederek binlerce canın masumiyetini dünyanın gözü önüne serdiler.

Onların da çok canlı, cıvıl cıvıl hayatları vardı. Hedefleri, kariyerlerdi vardı. Kimine göre enayilik ettiler, hayatlarını ateşe attılar. Ama, surda bir gedik açtılar. Konjoktör hazretlerinin yapamadığını; demokrat ağabeylerin, kraldan çok kralcı kesilenlerin bir türlü beceremediklerini hiç olmazsa başka bir yoldan denediler.

Belki delilik ettiler, belki çılgınlık yaptılar ama nice akıllı geçinip dünyayı sömürenlere meydan okudular. Onlar, zafere değil ama sefere talip oldular. Bu kutlu sefer sonunda, bütün dünya kamuoyunun dikkatlerini buraya çekmeyi başardılar. İsrail’in yaptığı bu barbarlığı kendi Musevi vatandaşları bile kınayıp protesto ediyorsa bu iş amacına ulaşmıştır.

Hz. Hüseyin Efendimiz de hiçbir risk almadan oturabilirdi pekala. Ama unutmayalım ki onun ikrarı Yezid’in zulüm düzeninin ebediyen meşru olmasını sağlayacaktı ve ardından gelen bu anlayışlara kapı aralanacaktı. Birilerine göre, Hz. Hüseyin devlete isyan etmişti. Hayır, Hz. Hüseyin’in işi devletin kendisiyle değil, çarpık düzeniyle ilgiliydi. Mazlum Hüseyin devlet adına işlenen terörün ne korkunç boyutlarda olabileceğini göstermek adına belki de kendini feda ediyordu.

Gün, elbette Kerbela mezalimini yalnızca duygusal boyutlarıyla anıp gözyaşı dökme günü değildir. Ancak gün, bu tip tarihi dramatik olaylardan ders çıkarıp güncel Kerbelaları iyi analiz edip yara sarma günüdür.

Kerbela şehitleri için gözyaşı dökenlerin, bugün sessiz kalmalarını anlamak mümkün değildir. Yazarın dediği gibi, ‘insanlığın ağlatıldığı her gün aşura, her yer Kerbela’dır.’

Unutmayalım, diller ve renkler ne kadar farklı olsa da gözyaşının rengi aynıdır. Bizim inancımıza göre, haksızlık kimden gelirse gelsin kime yönelik olursa olsun mazlumun yanında zalime karşı koymak zorunluluğumuz vardır.

Biraz empati yaparsak; o insanların yerinde pekala biz de olabilirdik. Düşünebiliyor musunuz dünyadan tamamen tecrit edilmiş, yıllardır abluka altında yaşayan bir insan topluluğu var orada. Çok uzakta değil, daha düne kadar bizim coğrafyamızda kalan hemen yanı başımızdaki kardeşlerimiz bunlar.

Ne korkunç bir oyun ki çok yakınımızdaki insanlar, bize çok uzak gösterilmiş. Ne büyük acılara maruz bırakılmış bu insanlara karşı tepkimiz çok zayıf. Adeta duygularımız koparılmış.

Nasıl hesap vereceğiz Allah’ım. Hani, ‘dünyanın öbür ucundaki bir Müslümanın canı yansa, onun acısını hissetmeyen kamil Müslüman değildir’ anlayışı?

Yoksa bizde mi ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ zihniyetinin öldürücü darbesine maruz kaldık.

Hiçbir şey bilmiyorsak, oradaki yavrucakların oyunlarını dahi unuttukları ve bizim çocuklarımız için çok cazip gelmeyen oyuncakları hasretle bekledikleri manzarayı bir düşünelim.

Biliyorum, bunları yazmak çok kolay; yaşamak yürek istiyor ama yine de en azından kendimizi sorumluluktan bir nebze kurtarmak adına hissiyatımızı satırlara döküverdik.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
6 Haziran 2010 - 07:13:25
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.597
1.607
 
 Euro
1.907 1.922
 
 Sterlin
2.292 2.343
 
 Altın
63.59 63.98
 
 IMKB
55234  
 
 
'Ben niye o gemide değilim diye düşündüm'...
 
Zamanında 'Türkçeniz ne güzel' iltifatını da işitmiş, İsrail'in devlet politikaları yüzünden akrabalarıyla da kapışmış. Gazze yolundaki yardım gemilerinin başına gelenler insanın gırtlağını düğümlerken, anti-Siyonist Yahudi ve sosyalist yazar, şair Roni Margulies'i aradık. İsrail üzerine fikrini zikrini biliyorsak da, onun bakacağı yer yine de başka bir zaviye...
 
 
 
 
  İran mı? Türkiye mi? Filistin mi? Libya veya Mısır mı? Tabii bu soru sorulunca ilk akla gelen Siyonizme karşı olan İslam ülkeleri. Oysa “Yahudiler için dünyada en tehlikeli yer İsrail.” Bunu söyleyen de Yahudi yazar, şair Roni Margulies.  
 
 
 
  KIRIKKALE- Yenimahalle Mezarlığı'nda bulunan çok sayıda mezar ve mezar başları, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından tahrip edildi.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin