DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Çarşamba 2 ŞUBAT 2011
Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda Adana Demirspor- Elazığspor: 3-0 Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar A Milli Basketbol'un başantrenörü Ene oldu Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Barış Manço'nun vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
 
 
Liberal ekonomi ne işe yarar ?

İlhan AKKURT
[email protected]
 
 
İnsanoğlu kaostan kaçınıp, problemsiz-sıkıntısız rahat bir ortam-düzen içinde yaşamak ister. İnsan problemlerinin temeline baktığımızda, problemin temelinde insan bencilliğinin ve hırsının yattığı görülür. Elindekiyle yetinmeyip, her şey benim olsun, en büyük ve en güçlü ben olayım hırsına kapılanların, doymak bilmez hırslarını tatmin etmek için yaptığı faaliyetler,  problem ve sıkıntının kaynağı olmuştur. Bu düşünceyi kendine hedef alan insanlar yüzünden insanlık tarihi talanlar, katliamlar, işgaller ve savaşlarla doludur. Bu yüzden insanlığa harcanması gereken kaynaklar silah ve ordulara harcanmıştır. İnsanlık son üç asırdır süren özgürlük ve insan hakları mücadelesiyle, güçlünün yönetimi elinde tuttuğu feodal yönetimleri yıkarak, yönetimi halkın kendisi ele almıştır. Böylece yönetim sorunu görünür de önemli bir problemden kurtulmuş oldu. Ancak insan hayatının asli ihtiyaçlarının temin edildiği bir de ekonomik hayat var. Yeni yönetimle insanların ekonomik hayatlarının önündeki engeller de büyük ölçüde kaldırılmıştı. Feodal yönetimler ırk ve din birliğine dayandığından, sadece yönetimi elinde tutanlar ve bunlara yakın olanların ekonomileri büyümeye açıktı. Müdahale etmeyin   “laissez-fire-laissez-passez”  “bırakınız yapsınlar-bırakınız geçsinler” diye herkesin eşitçe yarıştırıldığı “KAPİTALİZM VEYA SERBEST PAZAR EKONOMİSİ” geliştirildi. Bu ekonomik sistemde hakları belirleyici tek kural “ARZ-TALEP” ti ve ekonomi, “sınırsız ve sonsuz insan ihtiyaçlarının, sınırlı ve kıt kaynaklarla en iyi şekilde nasıl giderilebileceğini inceleyen bir bilim dalıdır olarak tanımlandı. “insan ihtiyaçları sonsuz” diyerek körüklenen tüketim ve rekabet ortamında büyüme yeni ekonomik modelin itici gücü olarak belirlendi.

Eşitlik mi adalet mi?


Şimdi bu ekonomik anlayışın ne kadar insani, yani insanın özgürce ve sıkıntısız mutlu bir hayat sürme hedefine uymakta olduğuna bakalım. Problemin kaynağı olan “insan hırsının önünü keserek, hâkimiyetin güçlü olanın eline geçmesini” ne kadar engellemektedir. Bir kere herkesin eşit şartlarda yarıştığı bir yarışı güçlü olanlar kazanacaktır. Eşit olmayan insanların eşit şartlarda yarıştırılmaları en büyük adaletsizliktir. Her şeyin değerinin arz-talebe bağlı olarak belirlendiği bir sistemde zaten haktan bahsedilemez. Çünkü bir şey kıtsa değerli, bolsa değersizdir. Yani bazı Batı ülkelerinde ücretlerin yüksek oluşu, insanlara verdikleri değerden değildir. Ayrıca bu sistemin tek hedefi kıt kaynakları ele geçirip en büyük olmak olduğu için, insan hırsını sınırlamak yerine daha da kamçıladığı ortadadır. Bu sistemde ekonomik gelişme, daima bir önceki yıla göre daha fazla büyümeyi hedef aldığından, trilyonlara sahip olsan bile, bir önceki dönemi geçemediysen haline şükretmek diye bir şey yoktur. Kendi şehrin, bölgen, ülken yetmez, küresel boyutlara ulaşman ve diğer rakiplerini yok etmen gerekir.

Silahlanmanın sebebi

Ekonomik faaliyetlerin asıl hedefi “ihtiyaçları karşılamak ve geliştirmek” olmadığından bir türlü sonu gelmek bilmez büyüme peşinde iş kolik olan insanlar, asıl insani faaliyet olan diğer sosyal aktivitelere vakit ayıramayacaktır. Bu açıdan insan faaliyetlerini hayati-maddi ve sosyal faaliyetler olmak üzere iki ana sınıfa ayırabiliriz Telefon uçak gibi teknolojik gelişmelerle zamanın kısalmasına rağmen hala çevreye ayıracak vaktimiz yoktur. Herkes kıt kaynakları bir an önce ele geçirme mücadelesinde birbirinin rakibi yapıldığından, zaten haktan ve dayanışmadan söz etmek mümkün değildi. Tek değer ölçüsü her şeyde “BÜYÜK VE GÜÇ SAHİBİ” olmaktır. Bu gücün ölçüsü de maddi zenginliktir. Bu gidişin sonunda demokrasi ve liberal ekonomi, insan ihtiyaçlarını karşılayan kaynakların belli güçlerin ellerinde toplanmasına ve dünyamızın belli küresel güçlerin eline geçmesi yol açacaktır. Tam bir feodal zihniyet olan bu düşünceden dolayı insanlığın yararına harcanması gereken kaynaklar hala silahlanmaya harcanmaktadır. Çağdaş uygarlık diye övünülen bu medeniyeti işte bu yüzden hala düşmanlıklar üretmektedir.

Ekonomik sistemi yeniden kuralım

Liberal ekonominin bütün bu olumsuzluklarından kurtulmak için, önce onun dayandığı ana temeli değiştirmemiz gerekir. Ana değer olarak KAPİTAL yerine insan alınmalıdır. İnsanı Kapitalin değil, Kapitali insanın hizmetine sunmayı hedef alınması gerekir. Ekonomik faaliyetlerin temeline hırsı körükleyen “İnsan ihtiyaçları sonsuz kaynaklar sınırlıdır” hedefi yerine “İnsan ihtiyaçlarını karşılama ve geliştirmek” veya “İnsanlar iyi şeylere layıktır” hedefini koyabiliriz ve ekonominin hedefini “insanlığa hizmet” yönüne çevirebiliriz. Ne insan ihtiyaçları sonsuzdur ne de kaynaklar kıttır. KITLIK, DOYMAK BİLMEZ HIRSLARINI TATMİN ETMEK İSTEYENLERİN, İHTİYACINDAN FAZLA SERVET YIĞMASIYLA OLUŞMAKTADIR. Kıtlığı oluşturan bu ekonomik sistemdir. Hedef “insanlığa hizmet” olursa, şimdi değer gördüğümüz birçok şeyin zarar olduğu dostluk, namus, dayanışma gibi değersiz görülenlerin de son derece değerli bir hale dönüşeceği görülecektir. Servetin daha hakça paylaşımı düzenlenecek ve belirli ellerde toplanmasının önüne geçilecektir. Dünyanın en büyük zenginleri olan bazı küresel güçlerin servetlerinin şu an 2 trilyon doları geçtiğinden bahsedilmektedir. Bu serveti Türkiye nüfusuna bölersek kişi başına 30 bin dolar milli gelir etmektedir. Üstad Cemil Meriç ne güzel tanımlamış; "liberalizm, hür bir kümeste, hür bir tilki ile hür bir tavuk." Böyle bir sistemde sonucun ne olacağını siz düşünün artık. KITLIĞI, PROBLEMİ VE ÇATIŞMAYI bu ekonomik model üretmektedir. Demokrasi ve insan hakları bu ekonomik sistem var oldukça tam bir aldatmacadır. Asıl düzenlenmesi gereken ekonomik sistemin temelleridir. Demokrasi ve insan haklarında samimim olmadıklarından ve bunları küresel hâkimiyetleri için kullandıklarından, kendilerine yakın dikta yönetimlerine (Mısır ve Tunus gibi) her türlü desteği verenler, kendi yayılmacılıklarına karşı çıkanları da demokrasi ve insan haklarıyla tehdit etmektedirler. Son Davos zirvesinde "Ekonomik teorilerin tamamen yeniden düşünülmesi" çağrısı yapan Soros, (BBC-29.01.2011) bilmem bu tekliflerimize ne der.

 
31 Ocak 2011 - 00:27:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app