DOLAR 1.604 - EURO 2.202 - ALTIN 68.80 - IMKB 63278
Pazartesi 31 OCAK 2011
Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Kış oyunlarında dört dalda madalya verildi Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Evinde cephanelik bulunan zanlı serbest  Erol Evcil'in 16 yıla kadar hapsi istendi Baybaşinler mahkemeye sevk edildi habertaraf.com
 
 
 
Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hacı Hasan Dinç 24. yılında anıldı
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Suikastte JİTEM izi
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Ne biçim bir ordu buuu!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Terbiyesizleşmeyin
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ankara hâlâ demokrasi demedi
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Üniversite hastaneleri çöküşün eşiğinde mi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Yeni liderlik
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Mısır'ın ekseni kayarsa İsrail ve ABD ne yaparlar?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Paşasının Kılıçdaroğlu'su!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Başbakanı kendi silahıyla vurmak
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Erbakan Hoca neyi gördü de?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Mısır nereye?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?
 
 
 
 
İlhan AKKURT
 
Tarhan ERDEM
 
Abdülkadir SELVİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Tiranlar devrilirken

Güngör KIZILBAĞ
[email protected]
 
 
En son komünist Sovyet tiranlığı yıkıldığında kapitalizm suçlanmıştı, kimse o sistemin karanlık, kapkara bulutları altında yaşayan insana bakmamıştı. Orada ne zulümlerin, ne haksızlıkların olduğunu, insan hak ve özgürlüklerinin nasıl tırpanlandığını görmek istememişti. Bütün kötülüklerin anası kapitalizm olarak değerlendirilmişti. Ta ki sistemin mağdurları Anadolu illerine ellerinde küçücük bavullarla, üç kuruş para için döküldüklerinde, onların hayatlarından süzülen hikayelerden anlaşılmıştı tüm macera.  Sovyet sisteminin kapitalistlerin planlamasıyla tasfiye edildiği su götürmez bir gerçek olabilir. Ama sonuçta sürdürülebilir bir sistemin ortada kalmadığı da aynı ölçüde geçerlidir. Eğer ortada insani ve sürdürülebilir bir sistem olsaydı, 1917 Şubat devrimini yapan Rus halkı, kapitalizmin sosyalist sistemi tasfiyesine karşı da direnirdi. Aksine rejimin yenilenmesi ve değiştirilmesini arzuluyordu. Nitekim öyle de oldu.

Tunus’ta başlayan yasemin devrimi, 32 yıllık diktatörlüğü sona erdirdi. Bu devrim, şahsen benim çocukluğumdan beri beklediğim bir devrimler silsilesinin başlangıcı oldu. Tunus’un devrik devlet başkanı Zeynelabidin b. Ali, aslında yıllardır açık bir cezaevinin müdürüydü. Tunuslu Hayrettin Paşa’nın memleketinde yıllarca, baskı ve zulüm kol gezip durdu. Mağribin bu güzel ülkesinden yıllardır bir güzel haber alamadık. Çünkü ismiyle gayri mütenasib bir adam Tunus’u demir yumrukla yönetiyordu. Ne kadar güzel kokulu çiçek varsa daha açmadan koparıyordu. Sadece Bin Ali’mi, Mısır’ın Mübarek’i, Cezayir’in dikta hükümeti, Libya’nın Kaddafi’si, Ürdün’ün Abdullah’ı, Yemen’in 30 yıllık başka bir diktatörü ve de Suudi hanedanı… İslam’ın aydınlık dünyasının karanlık yüzleri. İnsan fıtratının üstüne çöreklenmiş, kendi toplumlarına düşman, kendi insanının ruhunu ve kimliğini kemiren zorbalar. Özgür düşüncenin, temel insan hak ve hürriyetlerinin, serbest rekabetin, adaletin, merhametin düşmanları. Bunların muhalefeti yoktur, çünkü kibirleri muhalefeti kabul edemez. Farklı bir retorik ya da söylemi olan birisi mi çıkmış hemen zindana atılır. Bunların ülkelerinde muhalefet hapistedir. Kendileri vazgeçilemez ve tektirler. Bunların ülkesinde, özgürlük şarkıları söyleyemeden kırkına, ellisine gelmiş kadük insanlar doludur. Ne kadar farklı ses, nefes, tefekkür, tezekkür, idrak, tarz, yaklaşım, renk… varsa hepsini söndürdüler. Yarattıkları korku imparatorlukları ile İslam’ın da imajını kendileri üzerinden bozdular, Allah’ın dininin doğru algılanması önünde en büyük engel oldular. Hayvan yerine koydukları kendi kavimlerine bir sandığı bile çok gördüler. Müslümanız dediler, ama ,Allah’ın “İş hakkında onlara danış.”  Ya da “Onların işleri aralarında danışma/görüş alışverişi iledir.”  şeklindeki ayetlerini hiç dikkate almadılar. Kibirlendikçe kibirlendiler, anlamsız bir iktidar mantığına abandıkça abandılar. Koordinat düzlemindeki yerlerini kaybettiklerini, tüm söylem, retorik ve felsefelerinin buharlaşıp gittiğini kavrayamadılar. Bunların ülkelerinde adaletsizlik, yoksulluk, adam kayırma, adam ayırma, rüşvet, iltimas semayı kuşatmıştır. Halklarının çoğunluğu hem yoksuldur, hem de potansiyel tehlike olarak görüldüğü için aşağılanmıştır. Mutlu azınlıklar ülkeleridir.  Yer, içer, gezerler. Kendi seçkinleriyle beraber hayranlık duydukları batılı zengin yaşamın keyfini çıkarırlar. Yatları, katları, İsviçre banklarında altınları, Amerikan mekteplerinde okuyan veletleri, veliahtları vardır. Halklarına Müslümanlık, dünyanın faniliği, cennetin asıl amaç olduğu üzerinden vaazlar verdirirken, kendileri bu fani dünyanın tüm güzelliklerinin dibine kadar tadına varmaktadırlar. Modernist ve tepeden inmeci bir ukalalıkla halklarına hizmet! ederler. Milyonlarca dolarlık saraylarında, bu kadar nimetlerle dolu topraklar üstünde bu kadar baskıcı, tiranik yönetim nasıl uygulanır, bu halklar bu kadar nasıl fakirleştirilirin hesabını yaparlar.

Dün Tunus’ta, bugün Mısır, Ürdün ve Yemen’de devam halk isyanları yüreklerimize su serpmektedir. Keşke Iraklılar da faşist Saddam rejimine karşı böyle ayaklansalardı. Bu zalimlerin en büyük korkusu özgür düşüncedir, farklı yaklaşım ve tarzlardır. Kur’anın ve peygamberin tavsif ettiği özgür, adil ve merhametli toplumu istemezler. İsrail karşıtlığı, Siyonizm edebiyatı ile hedef şaşırtarak absürt iktidarlarını bugünlere taşıdılar. Kendi iktidarlarının meşru ve İslami olduğunu inandırmak için seçim ve demokrasi karşıtı kitapları bedava dağıttılar. Gazete, kitap, dergi, parti, dernek, sendika, vakıf… ne varsa yasakladılar. Şimdi mahlukat yerine koydukları kendi halkları tarafından yıkılıyorlar. Yıkılmaları gerekiyordu, geç bile kalındı. Yıkılıp gitsinler. Bulundukları yerlerde ekini ve nesli kurutan, özgürlük ve insan hakları düşmanı tiranlar yıkılırken, mağribten maşrika bir uyanışın ayak sesleri yaklaşıyor. İsyan eden onurlu Tunuslular, mısırlılar ve diğerleri, artık boyunlarınıza kimse boyunduruk vuramayacak ve kimse sizlerin çocuklarını 30-40 yıllık diktatörlükler altında inim inletemeyecek. Tiranlar devrilirken gün direnmek günüdür.

 
29 Ocak 2011 - 11:02:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.594
1.604
 
 Euro
2.187 2.202
 
 Sterlin
2.525 2.570
 
 Altın
68.14 68.80
 
 IMKB
63278  
 
 
Yüksek yargıyı bekleyen tehlike...
 
Yüksek yargıda yıllarca görev yapan Cevdet İlhan Günay, yargı reformunun gecikmesiyle ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
 
 
 
 
  Seçime aylar kala CHP'de sular durulmuyor. İşte yeni iddialar...  
 
 
 
  Oyunlar Köyü’nde görevli personelin Kanadalı bayan sporcuları taciz etmesi bomba gibi patladı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app