DOLAR 1.598 - EURO 2.180 - ALTIN 69.62 - IMKB 63727
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
Baskı ve rıza

İlhami ATMACA
 
 
Bir Müslüman olarak, İslâmî zaviyeden bakıyor ve konuşuyoruz. Zihinlerimizi kirleten modern dünyanın labirentlerinden kurtulmanın bir yolu bu.

Modern dünyanın Labirentlerinde biz olmak... İşte dilemma.

Yaşadığımız topluma, dolaylı ya da doğrudan yapılan dayatmalar ve kurulan baskılar; sosyo-kültürel alanda yapılan yabancılaştırma ve evirme çabaları, bir şekilde tesir etti bize. Bunu inkâr etmenin anlamı yok.

Kusurlu dünyanın, huzursuz bireyleriyiz.

Modern dünyanın labirentlerinden kurtulmak ifadesi korkutmasın kimseyi. Nefsiyle mücadeleyi cihat kabul eden bizler için kolay bu. Biz zaten hep bu türlü mücadelenin içinde değil miyiz?

Modern dünyanın bize tuzakları ve saldırıları da genellikle nefsimiz üzerinden değil mi?

Meselemiz, hayatımızı kuşatan ve baskılayan modern dünyanın dayatmalarına karşı koymak değil sadece. Nefsimize karşı sürdürdüğümüz mücadele bunun için elbette yeter.

Daha anlaşılır söylemek gerekirse, meselemiz yapmamamız gerekenlerden çok, yapmamız gerekenleri yapmayışımız. Ya da yapmamız gerekenleri Allah rızası için ve razı olarak hakkıyla yapmayışımız. (Yapmamamız gerekenler, edep ve haya duygularımızla zaten yapamayacağımız kadar büyük sıklette.)

Bir Müslümanın, bir ideoloji müridine göre işi daha kolay oysa. İdeoloji müridi, ideolojisinin doktrinlerini uygulamak zorundadır. Doktrinler ideolojisinin cüzü değil, göreceli zorunluluğudur. Bir konsensus ile tecrübe edilmiş ve başarısız olmuş doktrin değiştirilebilir. Bir Müslümanın partizana göre işinin kolay olması, islâm’ın nâslarıdır. Nâslar, her türlü beşeri yapı ve kurumun üzerindedir, değişmez ancak değiştirme gücüne sahiptir.
Bir Müslümanın nâslara uyması ve yaşaması önerilirken, nâsları koruma gibi bir sorumluluk da yüklenmemiştir. Bir Müslümanın, ideoloji müridinin yaptığı gibi koruması ve tesis etmesi gereken bir ideoloji ve ideolojik kurumu yoktur. Koruması gereken imanıdır.  Dini sahibi, yani yüce Allah Kelam-ı Kadim’i koruyacağını zaten açıkça söylemiştir.

İdeolojiler, bireyin vicdanî ve rızasıyla ilgilenmediği gibi, ideoloji müridi bireyler de kendilerini gönüllülük ve rıza üzerinden ifade etmezler. Bu zor, zahmetli ve karmaşık bir ilişkidir ve ideolojiler baskıcıdır. Hatta, ideolojilerde, ideolojinin mürid ve militanları arasındaki ilişki de birbirlerine karşı baskıcıdır. İdeolojisi olan devletler de bu anlamda baskıcı devletlerdir. Kamu ve özel alanlar ideolojik devletlerin müdahale alanlarıdır. Bu alanlara müdahale ideolojik devletleri totaliter yapar. Birbirinin zıttı olan Komünizm ve Faşizm bu bağlamda totaliter rejimlerdir ve baskıcıdırlar. Üretim ve emek ilişkileri her iki sistemde de baskı ile yürütülür. Üretim, Paylaşım ve Sömürü,  ideoloji elitlerinin erki ele geçirmiş yöneticilerinin baskıcı kontrolündedir. Kapitalist ve Liberal sistemlerde üretim, paylaşım ve sömürü zaten burjuvazinin elitlerinin kontrolündedir.

Ülkemizde kamu ve özel alanlardaki baskı ve dayatmaların ardında da bir ideoloji vardır. Bir Demokratik Cumhuriyet rejiminde olmaması gereken baskı ve dayatmaların sorumlusu -resmi olarak ifade edilmese de- bu ideoloji devrim ve devrim sonrası yönetim erkini elinde tutmuş olan Kemalist ideolojidir. Kemalist ideoloji,  ekonomik alanda bir varlık gösterememiş, ülkeyi liberal kapitalizmin kucağına teslim etmiştir ancak; sosyal alanlarda baskıcı ve yasakçı yüzünü darbelerle taçlandıran oligarşik bir zihniyet olarak göstermiştir.Neresi olursa olsun, İdeolojinin olduğu yerde rıza yoktur. Ne yönetimin, ne bireyin rızasından bahsedilebilir.  Bu insani olmadığı gibi hakkaniyetin de olmadığı bir dünyadır. İdeolojik sistemlerin mukaddesi yoktur belki, ancak; yüksek haklar ve güçlerle donanmış üstünleri vardır. Yönetici üstünler... Yönetici üstünlerin vicdanı hukukun üzerindedir çoğu zaman. Onların ideolojik vicdanı razı olmaz, hesap sorar, yasaları kendi ideolojilerinin menfaatine büker; razı etmez, zorlar, cezalandırır ve gerektiğinde silah gücü kullanır.İslâm ahlâkı rıza üzerine kuruludur. İslam’da mukaddes olan sadece Allah ve onun rızasıdır. Kul ve kullar arasındaki rıza da Allah’ın rızasını kazanmaya yönelik olduğu için aynı gövdeden bir rızadır.
Üretim, paylaşım, tüketim bu rıza üzerinden itibar görür ve sömürünün hiçbir türü kabul görmediği gibi, hiçbir şekilde bu rıza anlayışında yer almaz.
Peygamberi bile kul olarak gören İslâm’da, Kul’un mükellefiyeti sadece Allah’adır ve kulun kula üstünlüğü yoktur. Allah’ın rızası üzerine kurulmuş bu ilişkiler silsilesinde her Müslümanın öteki müslüman kardeşine yönelik mesuliyetleri vardır. Hem maddi, hem manevi mesuliyetlerdir bunlar.
Ayrıca; özellikle komunistlerin jargonuna girmekle kalmayıp savunuculuklarını yaptıkları, haklar, özgürlükler, emek, paylaşma, sömürü düzenine başkaldırı;  Müslüman ya da gayri müslüm fark etmeden insanoğlunun hakkını hassasiyetle savunmak ve mücadele etmek Müslümanların mesuliyeti farz düzeyindedir.

İslam’ın bireyle ilişkisi, öteki ideolojilerde olduğu gibi kemmiyet değil, keyfiyet üzerinedir. Bu ilişki nâslar sayesinde çarpıtılamaz, değiştirilemez. Ve yön yitimi yaşamaz bu sebeple Müslümanlar.

İslam’ın insanoğluna sunduğu özgürlüğü hiçbir yeryüzü ideolojisi sunamaz.

Birey, vicdan, merhamet ve şefkatin olduğu bir kabulle kıymet görür, kendini rıza ile  özgürce temsil ve ifade eder.

Müslüman imanı ve rızasıyla özgür kalır ve Allah rızası için özgür kılar.
 
22 Ocak 2011 - 00:01:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.588
1.598
 
 Euro
2.165 2.180
 
 Sterlin
2.548 2.590
 
 Altın
68.75 69.62
 
 IMKB
63727  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin