DOLAR 1.565 - EURO 2.032 - ALTIN 68.80 - IMKB 69127
Cuma 7 OCAK 2011
Afganistan'da intihar saldırısı: 17 ölü Çelik: Tahliyeler af değil, hükümetin ne suçu var? GÜL, ÖZCAN'I KÖŞK'E ÇAĞIRDI Dolar güne 1,551; euro 2,024 TL'den başladı İşte sözleşmeli er modeli Fatih'in ünlü tablosu intihal mi? ABD'den 54 Türk firmaya "İran" takibi ÜNLÜLERE FUHUŞ OPERASYONU Yargıdaki bahaneleri bitiren örnek daire PwC'den Türkiye hakkında müthiş rapor habertaraf.com
 
 
 
PKK'nın gayriislami yapısı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Anıttepe İÖO eski Müdürü Ömer Özdil
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aşık Mahzuni Şerif'in doğum günü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Vurun Osmanlı’ya!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Yargıda zihniyet devrimi gerçekleşmeli
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Soygun özel değil tüm bankalara özgü!
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Kadın, töre ve söylenmeyenler
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
AKP'de Hizbullah tahliyesi sıkıntısı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Paşazadeler Partisi
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Kılıçdaroğlu’nun imajına büyük darbe
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
Hangi yazar neyi yazmıyor?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
'İktidar olmadan iktidar olmak' peki ama nasıl?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yargının sefaleti ve yargı reformu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Kavgayı bırakın, bu yarayı kapatmaya bakın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hizbullah ve bir belge
 
 
Radikal
Murat YETKİN
'Hizbullah sanıkları İran'a kaçabilir ya da...'
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yargıtay'ın ve hükûmetin ihmali
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
11 bin yargıç ve savcı 730 bin asker
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu yıl tasfiye olacak ilk gazeteci
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Ben de sana çaktım hadi bakalım!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sorumlu kim?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Bilal CAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Oray EĞİN
 
 
 
Anıttepe İÖO eski Müdürü Ömer Özdil

Mustafa YOLCU
 
 
1934 yılı Aksaray ili Yeşilova kasabası doğumlu olup, Köseli Mahallesinden Seyit Ali Fahrettin ÖZDİL’ in oğludur.
Köyünde başladığı ilkokul öğretimi sırasında, okul müdürü Hacı Özcan çalışkanlığı ve gayreti sebebi ile kendisini keşfederek, ilgilendi. Eğitime devam etmesini, okumasını tavsiye etti. Ömer Özdil’in ailesi okumasını istemiyordu.

1948 yılında Yeşilova İlkokulunu bitirdikten sonra, 1949 yılında girdiği Konya-Ereğli’de bulunan İvriz Köy Enstitüsünden, 1954 yılında mezun olmuştur.
Aynı tarihte Aksaray’a bağlı Mandama (Bozcayurt) köyüne Başöğretmen olarak atanmıştır.
1957 Yılında Yeşilova İlkokulu Başöğretmenliğine, 1960 yılında Okul Müdürlüğüne yükselmiştir.
1962 Yılında Ankara-Mamak Merkez İlköğretim okulunda göreve başladı.
1969 Yılında Ankara - Çankaya Kurtuluş İlkokulu Müdür Yardımcılığını, 1982 yılında Okul Müdürlüğü görevini yürütürken emekli oldu.
1983–1992 Yılları arasında Ankara da çeşitli özel okullarda Öğretmenlik, Müdür Yardımcılığı ve Okul Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1993 yılında (emeklilik dönüşü) Ankara- Eryaman İlköğretim Okulu Müdürlüğüne atandı. 1993–1994 Eğitim yılında Ankara Çankaya Balgat Ortaokulu Müdürlüğüne nakledildi.1995 yılında, Devlet Bakanı Sayın Ayvaz Gökdemir’in emrinde başbakanlıkta çalıştı.

1995–1996 ders yılında, Ankara-Çankaya Anıttepe İlköğretim Okulu Müdürlüğüne tayin olundu. 2000/2001–2001/2002 yıllarında Çankaya Sarar İlköğretim Okulu’nun Müdürlüğünü yaptı. 2002 Mayıs ayında tekrar Anıttepe İlköğretim Okulu Müdürlüğüne nakledildi. Yılsonu itibari ile de yaş haddinden emekliye ayrıldı.
Ömer Özdil, Yüksek Öğrenimini Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünü bitirerek tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, İdari Bilimler Enstitüsüne devam ederek “Lisans Üstü Bilimler Uzmanlığı Mastır diploması aldı.” Ankara Üniversitesi İnkılâp Tarihi Enstitüsü Doktora sınavını kazandı. Yeterlilik sınavını tamamladı. Tez yazmaya fırsat bulamadığı için doktor unvanını alamadı.
Ömer Özdil öğretmeni ben; 1995 yılında, Anıttepe İlköğretim Okulu Müdürü olarak tanıdım. Çocuklarım bu okulda okuyorlardı. Hacı Özcan hocanın oğlu Temel benim arkadaşım idi. Sohbetimizde “ Babasının talebesi olan Ömer Özdil’in Anıttepe İlköğretim Okulunda müdür olarak tayin olduğunu söyledi. Arkadaşım ile buluşarak Ömer beyle tanışmaya gittik.

Ömer Bey tombul yüzlü, babacan tavırlı, öğretmen gibi öğretmen biriydi. Kendisi ile tanıştıktan sonra, kısa sürede dost olduk. Artık oğlumun müdür öğretmeni olmuştu. Fırsat buldukça kendisini ziyaret ederek, çayını içip, sohbet ediyordum.

Anıttepe ilköğretim okulunun derslik sıkıntısı vardı. Öğrenci sayısı çoğalmış, sınıflar yetmiyordu. Okulun kapalı spor salonuna ihtiyacı vardı. Çağdaş öğretimin gereği olan; bilgisayar, dil sınıfı, fizik laboratuarı olması gerekiyordu.

Ömer öğretmen okula ait vakıf kurarak, para toplayıp, okula kat ilavesi yapmayı aklına koymuştu. Velilerden toplanan para ile Vakıf kuruldu ve kat ilavesi çalışmaları başladı. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer yetkililer, bu teşebbüse her safhada yardımcı oldu. Okula kat ilavesi talebi, yatırım programına alındı. 1998 yılında ihale edilerek yaz tatilinde kat ilavesi tamamlandı. İnşaat okul tatilinde devam ettiği için, Ömer Bey her gün okula geliyor, inşaatın başında duruyor, beton suluyordu. İnşaat sırasında kolunu incitmiş, günlerce kolunu yukarı kaldıramamıştı. Beton dökülmeden, döşenen demirlerin kontrolünü bana yaptırmıştı. Çalışan işçilere çay demletip dağıttırıyordu.

İnşaat bittikten sonra okulun temizliği yaptırıldı. İhtiyaç olan masa, sandalye, sıralar vâkıfın parası ile alındı. Bir veli bilgisayar sınıfının bilgisayarlarını temin etti. Müzik sınıfı oluşturularak, müzik enstrümanları alındı. Fen laboratuarı kuruldu.
Velilerin kaymakamlığa yazılı talebi ile alınan izin ve olurla kurulan kütüphanenin ismi “Ömer Özdil Kütüphanesi” olarak belirlenerek, isim tabelası kütüphaneye asıldı.
Ankara-Çankaya, Anıttepe İlköğretim Okulu, örnek bir okul olarak öğretime devam ediyordu. Ömer Öğretmenin yüzü gülüyor, mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Ömer Özdil; daha öncede görev yaptığı Kurtuluş İlkokulunda, Okulu tamir ettirmiş, kaloriferleri yenilemişti. Başka okullarda da bu tür inşaat işlerine girişmiş, yaz tatilinde bile boş durmayıp, bu tür faaliyetler ile geçirmişti.

Ömer Özdil öğretmen 48 yılını verdiği öğretmenlik hayatından 2002 yılında emekli oldu. Kendisine oturmak için daire alacaktı. Bu daireyi de TED kolejinin Sıhhiyedeki İlköğretim binasını bakan sokaktan almıştı. Evini buradan almasının sebebi de “ Okuldaki çocukların sesini duymak, onlardan ayrı olmamaktı.”

Ömer Özdil öğretmen gibi öğretmendi. Talebeleri ile birlikte olmak, onların sesini duymak, yanında bulunmak, ona yaşama sevinci veriyordu. Kendisinde hat safhada “vatan, millet sevgisi “vardı. Diyordu ki; “ Devlet bana çok masraf etti. Beni okuttu. Bende devletime bunun karşılığını vermeliyim. Verebildimse ne mutlu bana.”
1954 tarihinde öğretmen olarak başladığı eğitim hayatını 48 yıl sürdürdü. Ömer Özdil  “48 yıllık hizmetine rağmen öğretmenliğe doyamadan ayrılan bir beni Âdem” diye adlandırabilecek bir efsane eğitimcidir. Talebeleri ile birlikte atan kalbi, onlardan ayrı kalmaya dayanamadı. 48 Yıllık öğretmen, öğretici, rehber 22.04.2010 tarihinde gözlerini yalan dünyaya kapadı.
Uğurlar olsun, ruhun şad olsun Ömer Özdil öğretmen.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
4 Ocak 2011 - 10:53:43
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.385 2.430
 
 Altın
68.25 68.80
 
 IMKB
69127  
 
 
Gelir dağılımında uçurum büyüyor...
 
Cansuyu Derneği geçtiğimiz günlerde 'Türkiye'de Yoksulluk Algısı Araştırması' adlı çok önemli bir araştırmaya imza atmış ve bu araştırma sonucunda Türkiye'de yoksullukla ilgili çok çarpıcı verileri gözler önüne sermişti. Yeni Asya gazetesi geçtiğimiz hafta bu araştırma ilk yayınlandığında 'Yoksulluğun baş sebebi işsizlik' başlığı ile birinci sayfasına taşımıştı.
 
 
 
 
  Hanımın Çiftliği'ne sürpriz transfer yapıldı: Halide'ye yeni bir aşk geliyor...  
 
 
 
  Habercilerin 'korkulu rüyası' haline gelen zaytung.com'un kurucularıyla Aycan Aşkım Saroğlu Aktüel için konuştu...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin