DOLAR 1.565 - EURO 2.032 - ALTIN 68.80 - IMKB 69127
Cuma 7 OCAK 2011
Afganistan'da intihar saldırısı: 17 ölü Çelik: Tahliyeler af değil, hükümetin ne suçu var? GÜL, ÖZCAN'I KÖŞK'E ÇAĞIRDI Dolar güne 1,551; euro 2,024 TL'den başladı İşte sözleşmeli er modeli Fatih'in ünlü tablosu intihal mi? ABD'den 54 Türk firmaya "İran" takibi ÜNLÜLERE FUHUŞ OPERASYONU Yargıdaki bahaneleri bitiren örnek daire PwC'den Türkiye hakkında müthiş rapor habertaraf.com
 
 
 
PKK'nın gayriislami yapısı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Anıttepe İÖO eski Müdürü Ömer Özdil
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aşık Mahzuni Şerif'in doğum günü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Vurun Osmanlı’ya!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Yargıda zihniyet devrimi gerçekleşmeli
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Soygun özel değil tüm bankalara özgü!
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Kadın, töre ve söylenmeyenler
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
AKP'de Hizbullah tahliyesi sıkıntısı
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Paşazadeler Partisi
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Kılıçdaroğlu’nun imajına büyük darbe
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
Hangi yazar neyi yazmıyor?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
'İktidar olmadan iktidar olmak' peki ama nasıl?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yargının sefaleti ve yargı reformu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Kavgayı bırakın, bu yarayı kapatmaya bakın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Hizbullah ve bir belge
 
 
Radikal
Murat YETKİN
'Hizbullah sanıkları İran'a kaçabilir ya da...'
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yargıtay'ın ve hükûmetin ihmali
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
11 bin yargıç ve savcı 730 bin asker
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu yıl tasfiye olacak ilk gazeteci
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Ben de sana çaktım hadi bakalım!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sorumlu kim?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Bilal CAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Oray EĞİN
 
 
 
HaBertaraf'ta bir yıl

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Bir yıl nasıl geçti?
Bu yıl neler yapmayı planlıyorsunuz?
Ben 2010’u nasıl geçirdim?    
Arada durup geçmişin muhasebesini yapmakta yarar var.

Hemen sevincimi sizlerle paylaşarak başlayayım: Şimdi, şu anda, yüzlercesi gibi bu son yazımı sizlerle paylaştığım bu site, geçen yıl 1 Ocak’ta yayın hayatına başladı. Tam bir yıl geçti. Demek ki, kimi zorunlu ayrılıkları saymazsak tam bir yıldır kesintisiz birlikteyiz. haBertaraf’ın sahibi değerli dostum Rifat Yörük ve Genel Yayın Yönetmeni yine değerli kardeşim Mevlüt Peker Bey; belki ancak kendilerinin yapacakları, yapmaları gereken açıklama ile kimi hususları bizlerle paylaşırlar. Bu alanı onlara bırakarak ben kendi köşeme çekileyim. Neme lâzım, herkes kendi yerini bilmeli. Öyle değil mi?

haBertaraf, varlığını, Türkiye’de yoğun tartışmalar arenasının tam orta yerine girerek buldu. Türkiye bir yandan çete ve mafyalarla uğraşıyor, bir yandan parti kapatmaları oluyor, iktidar partisinin bile kapatılacağı söylentisi siyaseti ve ekonomiyi gerdikçe geriyor. Diğer yanda değişim ve dönüşüm hareketi çok keskin, kararlı ve hızlı ilerliyor. Kimi kurumlara yuvalanmış örgütsel yapılanmalar, imtiyazlarını kaybetmemek için şiddetli direnç gösteriyorlar. Özellikle yargıda köşe başlarını tutmuş kimi aktörler, belli bazı mahfil ve partilerle demokratik değişimi engellemek için blok oluşturmuşlar, açıkça siyaset yapıyorlar. Diğer yandan başta HSYK ve AYM’nin yapı ve işleyişini değiştiren anayasa değişikliği çalışmaları, referandum. Sürmekte olan Ergenekon soruşturma ve yargılamaları, balyoz davaları kapsamında yeraltından çıkan silahlar, gizlenmiş belgeler, suikast planları, MGSB’sinin değiştirilmesi; devletin olaylara, insanına ve dünyaya bakışını belirleyen ana felsefenin yeni bir paradigmayla yenilenmesi, CHP’deki değişim ve siyasi alanın tümünde özellikle muhalefet cephesinde yaşanan savrulmalar… Anlayacağınız toz duman içinde şiddetli savrulmaların yaşandığı bir yılı geride bıraktık. İşte haBertaraf tam bu toz duman içinde yayına başladı. İyi ki de başladı. Sevinçliyiz.

Bir düzen bozulmadan düzelmiyor, su bulanmadan durulmuyor. Kendi payıma, hemen her gün yazan biri olarak kendimi sadece düşüncelerimi söylemekle sınırlayamadım.  Eğer ülkenize, milletinize bir kasıt söz konusu ise, orada safınızı belirlemek, gerçekten taraf olmak durumunda kalıyordunuz. (haBertaraf, gerçekten taraf) Elbette daha iyiyi, daha güzeli arayıp bulma çabası ile ileri sürülen düşünceleri, farklı teklifleri saygıyla karşılamak gerekir. Ancak karşınızda millet varlığına yönelik komplo planları, gömülü silahlar başta olmak üzere suç unsurları ile deşifre olmuş art niyetler, ihanetler karşısında nasıl müsamahakâr olacaktınız? “Pek muhterem beyler” mi diyecektim, “her alanda ilerlemekte olan Türkiye karşısında durumdan vazife çıkararak, ülkemize ve halkımıza darbe yapmayı planlamakla ne iyi ediyorsunuz” mu diyecektim? Onu lakırdıya gelince halkçı, özgürlükçü kesilen seçkinci entel takımı söylesin.

Tarafsız olamazdım. Kendimi bir kavganın tam ortasında hissediyordum. Bir kavganın, bir savaşımın sorumluluğu ile yazdıklarım oldu. Başka ne yapabilirdim? Bazıları yıllardır meydanı boş buldukları için, keyiflerince at oynatmışlardı. Aslında meydan boş da değildi. Ama bir şey kazanalım derken her şeyi kaybetme endişesi ile bir neslin bilinçli bir olgunluk seviyesine yükselmesi beklendi. Özgürlükler kısıtlanıyor, insan hakları gasp ediliyor, ekonomi çöküyor onların umurunda değildi. Hepsinin tuzu kuruydu ne de olsa. Nasıl olsa ne yaparlarsa yapsınlar sorumsuzluklarının hesabını kimse soramıyordu, soramazdı. Dokunulmazdılar. Yasaların bile üstünde dokunulmazlıktı onlarınki. Gözünüzün üzerinde kaşınız var diyemezdiniz. Onlar efendi diğerleri köle idi. Her zaman onların gemisi yürüyordu. Böyle gelmiş, böyle giderdi.

Olgunlaşma tamlandı. Gün ağardı. Millet olarak bir büyük uyanış sürecine girdik. Süreç bilinçli demokratik bir kalkışmaya dönüşü adeta. Darbelere, yasakçılara dur dendi. Artık böyle gelen düzen böyle gitmeyecekti, gidemezdi. Bu köleci, bu seçkinci, korumacı düzen yıkılmalı ve müstekbirlerin başlarına geçirilmeli idi. Söyleyin, kendini bütün bir insanımızın, kültür ve medeniyet değerlerimizin karşısında olmakla görevli sayan, var oluş amacını böyle bir konumlanma ile özdeştiren zihniyet ve o zihniyetin temsilcilerine karşı ne yapabilirdik? Ne yapabilirdim? Elbette bizim yerimiz, ezilen, horlanan, dışlanan halkımızın yanı olmalı idi. O ezinç dolu kalplere umut olup akmalıydık. Aşağılık kibirlilerin kararttığı dünyalarının aydınlık rüyası olmalıydık.

Kimi durumlarda, özellikle entelektüel duyarlık düzleminde halkımızdan ayrı da düşünsek zulümle, ihanetle işbirliği yapamazdık. Bu memleketin vicdanı insanımızın bağrında şekillenir. Zihni birikimi ise aydınların dimağında. Millet bütünlüğünü idrak etmiş insanlar vicdanı ve dimağı çatıştırmazlar. Millet bütünlüğü her ikisinin müşterek bir varlığa dönüşmesi ile anlam bulur. Ben böyle düşünüyorum. Bu duruş yerini iyi anlamak, özümsemek gerekir.

Olaylar o kadar hızlı aktı ki, yazı aralarında soluklanmaya bile fırsat bulamadım. Allah’tan kimi zaman farklı şehirlerde konferans veya paneller vesilesi ile zorunlu olarak ayrılmak durumunda kaldım da biraz nefes aldım. Zararı yok, ülkemiz, insanlarımız uyanan bilinç ile mutlu olsunlar da biz bu zahmetlere razıyız. Kaldı ki, zahmet olacak bir durum da yok.
Bu vesile ile haBertaraf’ın değerli yönetici ve yazarlarına, siz değerli okurlara güzel günler, esenlikler diliyorum.
Selâm ve dua ile.


 
3 Ocak 2011 - 00:33:33
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.385 2.430
 
 Altın
68.25 68.80
 
 IMKB
69127  
 
 
Gelir dağılımında uçurum büyüyor...
 
Cansuyu Derneği geçtiğimiz günlerde 'Türkiye'de Yoksulluk Algısı Araştırması' adlı çok önemli bir araştırmaya imza atmış ve bu araştırma sonucunda Türkiye'de yoksullukla ilgili çok çarpıcı verileri gözler önüne sermişti. Yeni Asya gazetesi geçtiğimiz hafta bu araştırma ilk yayınlandığında 'Yoksulluğun baş sebebi işsizlik' başlığı ile birinci sayfasına taşımıştı.
 
 
 
 
  Hanımın Çiftliği'ne sürpriz transfer yapıldı: Halide'ye yeni bir aşk geliyor...  
 
 
 
  Habercilerin 'korkulu rüyası' haline gelen zaytung.com'un kurucularıyla Aycan Aşkım Saroğlu Aktüel için konuştu...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin