DOLAR 1.566 - EURO 2.087 - ALTIN 71.49 - IMKB 67403
Pazartesi 3 OCAK 2011
İnönü'de başörtüsü olayına inceleme Konferans salonu inşaatı çöktü: 4 yaralı "Krizin bedelini biz ödedik" Unkapanı'nda silahlı banka soygunu Gerçeker: Fişleme dersek haksızlık olur CHP, 1930'lu yılları istiyor!.. Adalet Bakanlığı: Fişleme her zaman vardı Yaver: PKK'ya karşı ittifak yok Irak'ta geçen yıl 4 bin 561 kişi öldü CMK 102. maddeden 4 kişi tahliye edildi habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Engin ARDIÇ
 
Şamil TAYYAR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
"Osmanlı Uluslar Topluluğu" tabii ki olmaz

Hakan ALBAYRAK
[email protected]
 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bir Amerikan gazetesine verdiği beyanatta "Osmanlı Uluslar Topluluğu neden olmasın?" dediği ileri sürülünce, Arap alemindeki bazı çevreler tedirgin olabilir diye telaşlanmıştık. Nitekim, Türkiye'nin bölgesel entegrasyon çabalarına tam destek veren Lübnanlı gazeteci-yazar dostumuz Muhammed Nureddin bile 'Neler oluyor? Biz eşitlik esasına dayalı bir birlik kurulacak diye sevinirken Türkiye bize hükmetmeye mi hazırlanıyor?' diye sordu. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed de Hürriyet gazetesine verdiği mülakatta kafasında beliren soru işaretlerinden söz etti. Neyse ki Davutoğlu o haberi vakitlice yalanladı da fitnenin önü kesildi.

21 Aralık'ta konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı, geçen gün katıldığı bir televizyon programında meseleye bir kere daha açıklık getirdi. Dedi ki: "Sekiz yıllık görevimde başdanışman ya da dışişleri bakanı olarak hiçbir yerde Osmanlı'yı yeniden ihya edeceğiz, Osmanlı Milletler Topluluğu kuracağız gibi bir ifadem olmamıştır. O gün de olmadı. Benim verdiğim cevap şu; bunlar kayda da alınmış cevaplardır: Türkiye Cumhuriyeti devleti bir ulus devlettir ve uluslararası hukuk içinde, Osmanlı Devleti sınırları içinde kalmış olan her ülke ile kendimizi eşit görürüz. En küçük ülke kimse, onlarla da eşitiz. Hiç kimseye hükümranlık yapmak niyetinde değiliz. Tek başımıza bir şey de kurmak niyetinde değiliz... Bununla ('Türkler Osmanlı Uluslar Topluluğu kurmak istiyor' iddiasıyla) bir takım korkular, bir takım eski Osmanlı karşıtı, Türk karşıtı güdüler harekete geçirilmek isteniyor... Herkesle eşitiz. O eşit olduğumuz kardeşlerimizle yeni bölgesel düzenlemeyi birlikte kuracağız."

Davutoğlu bu konunun ne kadar hassas bir konu olduğunun farkında.

Belki farkında olmayanlar vardır diye, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın "Osmanlı Uluslar Topluluğu" fikrini ortaya attığı Nisan 2005'te Milli Gazete'de yazdığım bir yazının o hassasiyetle ilgili kısmını dikkatlere sunuyorum:

"Yakıcı bir anarşiden mustarip olan Cezayir'in cumhurbaşkanı, 'güçlü ve hoşgörülü Osmanlı düzeni'ni mumla arıyor. Biz de o düzeni mumla arıyoruz.

Fakat, Buteflika'nın 'Osmanlı Uluslar Topluluğu' önerisine katılmamız mümkün değil. Bu öneriyi Cezayir'in Türkiye ile alabildiğine yakınlaşma arzusunu ortaya koyan bir 'irade beyanı' olarak görüp büyük bir memnuniyetle karşılamakla beraber, akl-ı selim, ilm-i siyaset ve diplomatik nezaket, Türkiye'nin Osmanlı bayrağını açarak İslam dünyasının liderliğine soyunmasına el vermez diye düşünüyoruz.

Osmanlı'nın hatırası Türkiye için büyük bir prestij kaynağı olmakla beraber, bugün Müslüman ülkelerin çoğunun (bilhassa Ortadoğu'dakilerin) başında bulunan idarecilerin ve bu ülkelerdeki laik aydınların Osmanlı'ya pek sıcak bakmadıkları da bir gerçektir. Sömürgeci İngilizlerin ve Fransızların yazdığı yalan-yanlış Osmanlı tarihi son yıllarda ciddi bir tashihten geçti; idareciler ve aydınlar arasında Osmanlı aleyhtarlığının (dolayısıyla Türklere antipatinin) en yaygın olduğu Mısır'da bile Osmanlı'nın müspet yönlerine vurgu yapan sayısız kitap yayınlandı; Cemal Abdünnasır döneminde ayyuka çıkan "Türkler bizi sömürdü" edebiyatı irtifa kaybetmeye başladı; fakat "Gelin Osmanlı'yı ihya edelim" derseniz, bu 'trend' anında tersine dönebilir. Tarihe mal olmuş Osmanlı'ya sempati duyanlar, yeniden gün yüzüne çıkmaya çalışan Osmanlı'ya antipati duyabilirler. Her devletin bir gururu vardır. Bununla oynamamak lazım.

Bazı siyasetçilerimiz, televizyonlarda bile "Biz bölge ülkelerinin ağabeyiyiz" diyorlar. Halbuki, bölge ülkelerinden bize "ağabey" diye hitap edenler çıksa ile, biz böyle bir şeyi kapalı kapılar ardında bile telaffuz etmekten kaçınmalıyız. Suriye, Mısır veya Suudi Arabistan'a 'Biz size ağabeylik yapmak istiyoruz' demek, olacak şey değil. 'Biz sizinle işbirliği yapmak istiyoruz' demeli, eşitlik esasını gözetmeli, onlar bize 'ağabey' diye hitap edecek olsalar bile diplomatik nezaketimizi korumalı, asla liderliğimizi ilan etmemeliyiz. Ümmetin maslahatı için lider olmamız gerekiyorsa, bu konuma lafla değil işle yükselmeli, 'doğal lider' haline gelmeliyiz.

Dünün keskin Arap milliyetçileri, bilhassa 1 Mart devrimi sayesinde Türkiye ile entegrasyona sıcak bakmaya başladılar. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi lazım. Fitne ehlinin eline malzeme verecek ('Türkler Arapları yeniden sömürgeleştirmek istiyor' propagandasına zemin hazırlayacak) söylemlerden kaçınmak lazım. 'İngiliz Uluslar Topluluğu benzeri bir yapılanmaya gidelim, Osmanlı Uluslar Topluluğu'nu kuralım', böyle bir söylem olacaktır."

 
1 Ocak 2011 - 11:35:40
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.556
1.566
 
 Euro
2.072 2.087
 
 Sterlin
2.390 2.430
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67403  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin