DOLAR 1.565 - EURO 2.084 - ALTIN 71.49 - IMKB 67607
Pazartesi 3 OCAK 2011
Askeri yargıyla ilgili düzenleme imzaya açıldı Yemen açıklarında 80 göçmen boğuldu Borsa, günü 67607 puandan tamamladı Dolar günü 1,562; euro 2,079 TL'den kapattı Yargıtay 63 sanığı tahliye etti Altın yeni yıla rekorla başladı Cameron: Radikalizmde kendimizi sorgulayalım Liberman'ın "fakir diplomatları" Polislere kısa süreli askerlik geliyor Küçük yaştaki banka soyguncusu yakalandı habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Engin ARDIÇ
 
Şamil TAYYAR
 
 
 
Tehlike Kapital mi, yoksa Kapitalist Kültür mü?

İlhan AKKURT
[email protected]
 
 
İnsan, hayatta kalması ve varlığını sürdürmesi için bazı ihtiyaçlara bağımlı yaratılmıştır.  İnsan hayatının devamı bu ihtiyaçların teminine bağlıdır. Bu açıdan insanın öncelikli faaliyeti, bu ihtiyaçlarını çevreden temin etmektir. Ancak insan diğer canlılardan farklı olarak daha gelişmiş bir zekâya sahip olduğundan, bu ihtiyaçlarını hayvan gibi doğrudan tabiattan temin etmekle yetinmeyip, her geçen gün daha iyi şartlarda ve lüks bir hayat sürecek arayışlar içindedir. İşte insan arayış ve faaliyetlerinin temelindeki itici güç  İYİ ŞARTLARDA YAŞAMA ARZUSUDUR. İnsanın güç sahibi olma çabası da bu amaçtan kaynaklanır. Güçlü sahibi olan ihtiyaçlarını daha kolay temin eder.

“Rahat olayım bütün malım mülküm saltanatım feda olsun” sözü hedefinin hep bu rahat hayat arzusu olduğunu kanıtlar. Hayvanlarda da hayatta kalma çabası vardır ancak onlar için daha iyi şartlarda yaşamak söz konusu değildir. Hayvanlar yaradılışlarının ve içgüdülerinin kendilerine sundukları ile yetinmek mecburiyetindedirler.  Onlar yaratılışları gereği daha iyi şartlarda yaşamak için ev, giysi, araba vs. araçlara ihtiyaç duymazlar. Sadece zaman zaman kendi bölgelerini koruma amaçlı mücadeleleri olur. İnsanlar da onlar gibi sadece hayatta kalmak için yeme, içme ile yetinse ve başka lüks ihtiyaçlar peşinde koşmasa dünya herkese yeterdi.

Meşru kazanç

İyi şartlarda yaşamak demek her türlü ihtiyacın en iyisinin, en kolay yoldan temin etmek demektir. En iyisinin bir ölçüsü yoktur ve zamana bağlı olarak değişir ancak en kolay yoldan demek, en az çalışarak veya hiç çalışmadan temin etmek demektir. İnsanın sıkıntılardan kurtulup, daha rahat bir hayat sürdürme çabası içinde olması, belli ölçüler içinde sürdüğünde sorun olmaz. Yoksa kendisine verilen akıl nimetinin bir anlamı olmaz. Sahip olduğu akıl nimetiyle çevresini tanıyacak, daha verimli ürünler yetiştirecek, hayat şartlarını kendisi için daha kolay kılacak gelişmeler peşinde koşması yaradılışının gereğidir.  Farklı yiyecekleri bulmak için, hayvan gibi oturup, mevsimlerin değişmesini beklemek ve devamlı kas gücüyle çalışmasının bir anlamı olamaz.

Yani insanın çevresini tanıması, daha iyi şartlarda yaşama için bir şeyler geliştirmesi ve bunun sonucu karşılıklı ticarett yapması ve hayatının devamı için mal mülk sahibi olması belki de yaradılış gayesinin en önemlilerinden biridir. Tabi bu faaliyetlerin de bir düzen içinde olabilmesi için sosyal düzenlemeler de yapılması gerekir. Herkesin adilce yararlandığı, insan ve çevreye zararlı olmayan, sadece birilerinin daha iyi şartlarda yaşaması için değil, tüm insanların eşit haklara sahip olduğu, paylaşmanın ve yardımlaşmanın hedef alındığı bir düzende bu faaliyetler ve bunların sonucunda ele geçen maddi kazançların veya zenginliğin kimseye bir zararı olmaz. Aksine bu anlayışta ki bir zenginlik ve refah seviyesi, insanlığın daha sağlıklı bir ortama kavuşması için mutlaka edinilmesi gereken bir nimettir.

Ancak bu gelişme, bu anlayışa sahip insanların yetiştirildiği bir ortam ve düzende sağlanabilir. Bu gerçeğin aksine birilerinin veya bazı insanların diğer insanlardan kendilerini daha üstün görüp, hiçbir kural tanımadan diledikleri gibi lüks içinde yaşama arzularının sonucunda, dünya nimetlerinin belirli ellerde toplanması en büyük tehlikedir. Böyle anlayışta ki bir insan kendi bölgesindeki tüketecek kaynaklarla yetinmez, başka insanların sahip oldukları, başka bölgelerdeki kaynakları gasp eder. Uzun insanlık tarihinin en büyük problemleri bu anlayıştan kaynaklanmıştır.  Bu tehlikeyi asıl tetikleyen de iyi şartlarda yaşama arzusunun ölçüsünün kaçırılması ve aşırı zevk-sefa düşkünlüğüdür. Bu arzular insanda insani değerlerin tükenmesine ve doymak bilmez tüketim çılgınlığına yol açar.   Günümüz de bu anlayışı Kapitalist Kültür olarak bilimsel bir sistem haline dönüştürülerek, insanlık tarihinde çatışmaların temeli oluşturan mal toplama hırsı bilimsel bir gerçek olarak sunularak meşrulaştırılmış oldu.

Gerçek Tehlikeyi görebilmek

Geçen asırlarda bu anlayışın vahşi insan topluluklarından kaynaklandığı söylenirken, günümüzde bu anlayış son derece bilimsel bir ilerleme, insanlığın kurduğu en ileri medeniyet diye sunulmaktadır. Belki geçen yüzyıllarda görülen insanlık tarihinin en kanlı sömürge savaşlarından alınan dersler sonucunda, son yıllarda gelişen uluslar arası hukuk ve adalet, bir ölçüde birilerini saldırganlıklardan şimdilik vazgeçirmiş gibi görünmektedir. Ancak insanlık için birileri hala çağdaşlık adı altında Kapitalist kültürü pompalamaya devam etmektedir ve insanlık hala ölçüsüzce zevk-sefa içinde yaşamak ve tüketim çılgınlığı peşinde koşturulmaktadır. Çünkü O BİRİLERİNİN yalnızca tek bir hedefi vardır. O da her ne yolla olursa olsun durmadan KAPİTAL biriktirmektir. Zorla başkalarının zenginliklerini gasp etmenin şimdilik önü kapandığı için, bunun da tek yolu insanları ölçüsüzce tüketime zorlamak ve tükettirecek bir şeyler sunmaktır. Böylece gayet insani bir hedef olan “iyi şartlarda yaşamak” arzusu, saptırılarak “ölçüsüzce zevk ve sefa içinde yaşamak” arzusuna dönüştürülmüştür. İşte ekonomi ilminin ana temeli diye sunulan “insan ihtiyaçları sonsuz kaynaklar sınırlı” kaidesi ve serbest rekabet anlayışı, Kapitalist kültürün bilimsel gerçek maskesi altında meşrulaştırılmasıdır. Bu anlayış insanlığın kurduğu en ileri medeniyet seviyesi  olarak  sunulmaktadır.

Bu anlayışa kapılan insanlar için hayattaki en önemli hedef ve yaşam gayesi, bir başkası ele geçirmeden, bir an önce bu sınırlı kaynaklara hücum edip ele geçirmektir ve böylece bu yolda herkes birbirine rakip yapılmaktadır. Rakibini alt eden hayatta kalır ve kendine zevk-sefa sunacak zenginliğe-kapitale kavuşmuş olur. Mantıklı düşünen bir insan için bundan daha tehlikeli bir hayat anlayışı olamaz. İşte Kapitalist kültür ve bu anlayıştan doğan ekonomi ilminin sinsice insanlığa sunduğu gerçek tehlike budur. Bu anlayışın yerine “insan iyi şartlarda yaşamak ister” anlayışını oturtmalıyız. İnsanın bir şeyler geliştirip üretmesi için ille de para-kapital biriktirmek hırsına ve bundan kaynaklanan rekabet hissine sahip olması gerekmez. İnsanda çevreyi tanıma, daha iyi şartlarda birlik beraberlik, dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma arzusuyla da büyük işler başarır. Yeter ki bu özellikleri üstün tutan bir medeniyet kuralım. Silahlanma ve insanlık için hiçbir faydası olmayan diğer konulara yapılan boş harcamalardan kurtulan insanlık Kapitalist kültürden çok daha ileri ve mutlu bir dünya kurar. Hem de vahşi rekabete ihtiyaç kalmadan.

 
1 Ocak 2011 - 00:07:36
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.069 2.084
 
 Sterlin
2.390 2.430
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67607  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin