DOLAR 1.556 - EURO 2.068 - ALTIN 70.45 - IMKB 66822
Perşembe 30 ARALIK 2010
Gençlerbirliği'nde doping şoku Dolar 1,5530, Euro 2,0640 lira Uluslararası göçmen kaçakçılığına darbe ANKARA'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM GELDİ MHP, Gül'ün Diyarbakır ziyaretini olumlu buldu Babacan: Borç stoğu düşen tek ülke Türkiye AMCA, 4 KİŞİYİ MİRAS İÇİN KATLETMİŞ Türkiye, elçinin atanmasından memnun Gül-Baydemir görüşmesi 45 dakika sürdü Aytaç Durak'a dönüş yolu kapandı habertaraf.com
 
 
 
Yerli dizi için ekran başına geçiyoruz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Billy Taylor 89 yaşında hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hınzıra bak sen
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Dinçer ile Ayva arasında
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Diyarbakır'a niye gidiyor?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Tank gibi köşe yazarları...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Neden ölelim?
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Çevik Kuvvet neden copluyor?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Solcu bir kişi nasıl Balyoz dostu olur?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Şili, Türkiye olsaydı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
2 dil ve özerklik seçim sonrasına...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İlke mi tutalım, siyasi parti mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslüman
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Papermoon'a giden erkekler
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve Kayseri'de yeni iddialar
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Şahin son noktayı koyarken, yargıdan “ses noktası” henüz konulmadı
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Beyaz Türklerin yılı
 
 
 
 
Can DÜNDAR
 
Oray EĞİN
 
Nazlı ILICAK
 
Emre AKÖZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
İki taraf da endişeli

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Geçtiğimiz hafta Doğu Anadolu’daki illerin bir kısmını ziyaret ederek, oradaki vatandaşların “endişeli” hallerini gözlemledim.

Her ne sebeple bir araya gelinirse gelinsin, gündem yine değişmiyor. “Hacı ziyareti” vesilesiyle bir araya geldiğimiz insanların çoğu, kısa bir sohbetin ardından başlıyor Türk siyasetinde yaşananları konuşmaya. Gündemi ilgiyle takip edip, kimi “bilerek” kimi de televizyonlardan, gazetelerden edindikleri “bilgi”lerle konuşuyor, tartışıyor.

Aynı evde farklı görüşteki insanları görmek, orada demokratik bir ortamın olduğuna işaret ediyor. Herkes farklı bir partinin politikasını savunuyor (benimsiyor). Durum böyle olunca bize de bu konuşmaları sabırla dinleyip, durumu anlamak düşüyordu. Son günlerin hararetli konularından biri olan “İki dil, iki meclis, özerklik” talepleri orada da yoğun bir şekilde tartışılıyor. Gazete okuma oranının düşük olduğunu tahmin ettiğim yerlerde, televizyon haberlerinden “bilgilenme” daha fazla öne çıkıyor. Vatandaşların çoğu, izlediklerini anlatıyordu.
Televizyondan izledikleri haberlerle medyadaki “yandaş ve candaş”lığın farkına varan insanlar, medyadaki haberlerin dilini eleştirmeyi de ihmal etmiyor. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaşanan gerginlik sonrası, özellikle Doğu Anadolu’da yaşayan vatandaşların ifadelerinden tedirgin olduklarını söylemek yanlış olmasa gerek. Bu tedirginliğin nedenini ise;

BDP’li Hasip Kaplan’ın Meclis’te başlattığı ‘Kürtçe şovu’, Sırrı Sakık’ın Kürtçe konuşması oluşturuyormuş. Bu konuşmalar Meclis tutanaklarına “Bilinmeyen bir dille konuştu” şeklinde geçtiği için büyük tepkilere neden olmuştu. Bu duruma tepki gösteren Hasip Kaplan, Meclis kürsüsünden Kürtçe şiir okumuştu( Şair Ciğerhun’un ‘Robson’ adlı Kürtçe şiiri).

Kaplan’ın şiir okuduğu esnada sesinin kısılmasıyla gerginlik daha da artmış ve Sırrı Sakık’ın Kürtçe konuşması başlamıştı: “Ne Anayasa ne yasa ne Lozan’daki anlaşma benim dilime, kimliğime gem vuramaz.” Endişeye neden olan bu ifadeler vatandaşa “Ne oluyoruz?” dedirtti. 

“Bölünürüz, parçalanırız, mahvoluruz” endişesi taşıyanlara karşın bizler böyle bir endişe taşımasak da bu tartışmalardaki Marksist söylemin dikkatimizi çektiğini belirtmemiz gerekir. Endişeye neden olan belki de bu “dil”(söylem) idi. Belli bir olgunluk çerçevesinde her türlü konu konuşulup, her türlü mesele masaya yatırılabilmeli. Bu yapılırken de Kürt siyasetinin öncelikle kendi içerisinde ‘demokratikleşmesi’ ve “dilini”(söylemini) değiştirmesi gerekir.

Tahrik eder bir şekilde değil, anlaşılır, uzlaşılır bir şekilde konuşulmalı. Fikirleri “tehlike” olarak görmeyip, silahları “tehlike” olarak görmek lazımdır. Yani asıl tehlikeyi silahlar oluşturuyor. Osman Güzelgöz’ün “Kürt Meselesi İle Yüzleşmek” kitabından aktaracak olursak “Askere ‘sen silahı bırak, biz de örgüte ateşkes ilan ettirelim’ diyebilecek kadar yanlışlık içerisinde olan bu Kürt siyasetçilerin, çözümden yana olduklarını söylemek çok da mümkün değildir.”

Başı çeken Kürt liderlerin, Türkiye’de doğan, büyüyen, yaşayan; kendi dil ve kültürlerini yaşatmak isteyen diğer Kürtler için “demokrasi, özgürlük, refah” istediklerine inanmak da biraz aldatıcı geliyor. Belki de ‘ezildiklerine’ ikna edilen Kürtleri, kendi ezecekleri iktidarı oluşturmanın aktörleri olarak kullanma peşindedirler.

Bu tartışmalar karşısındaki Türk kökenli vatandaşlar “Bu durum birgün patlak verir” derken; Kürk kökenli vatandaşlar da “Bunlar (bazı Kürt liderler) fırsat bulduklarında bizleri ezecekler” diyor. İki taraf da endişeli görünüyor! Başbakan Erdoğan’ın sözleri belki de bu endişeyi biraz olsun hafifletmiştir.

Unutulanlar: Yanı başımızda Irak örneği dururken “ayrılmayı” göze alanların amaçlarının ‘mazlumu oynamak ve partilerini kapattırarak kendi ezici iktidarlarını oluşturma gayreti’ içinde oldukları niyetini unutmamak gerekir. 
28 Aralık 2010 - 00:18:55
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.053 2.068
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
70.01 70.45
 
 IMKB
66822  
 
 
Özkök: Kemalist değilim, Özalcıyım...
 
Ertuğrul Özkök: Bize 'toplum mühendisi' diyenler müteahhit oldu. Ben Kemalist değilim, Özalcıyım.
 
 
 
 
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Seren Serengil’in şikayetini değerlendirmeye almadı  
 
 
 
  Reşat Nuri Güntekin'in eserinden uyarlanan ve 5 yıl önce yayınlanmaya başladığı günden bu yana reyting rekorları kıran Yaprak Dökümü dün akşam son bölümü ile ekranlardaydı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin