DOLAR 1.559 - EURO 2.061 - ALTIN 70.23 - IMKB 66361
Salı 28 ARALIK 2010
KKTC Başbakanı Küçük, Başbakanlık'ta Kılıçdaroğlu'ndan 'hıdır'lı gönderme Pakistan'da 3 füze saldırısı: 17 ölü Gül: Enerjimizi iç sürtüşmelere harcadık Danıştay kararına protesto Askerin koşamamasına maksatlı yorumlar Erdoğan, yeni yıla baba ocağında girecek 423 bin öğrencinin tamamına burs ve kredi DEMİRTAŞ: BEN BU ÜLKE İÇİN CANIMI VERİRİM BALYOZ DAVASI SENEYE ERTELENDİ habertaraf.com
 
 
 
Netanyahu, Lieberman'ı neden görevden almalı?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Rojin nerden senin oluyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Üç komplo bir sonuç
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Mehmet Akif neden Ankara'ya çağrıldı?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 üzerine bir beyin fırtınası
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Siz de Atatürkçü onlar da bizden ne istiyorsunuz?
 
 
AKŞAM
Atılgan BAYAR
Cumhuriyet'in şoparları
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hangi dil kadar nasıl bir dil de önem taşıyor!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Sizce, Davutoğlu iyi bir tamirci mi?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Kürt sorunu çözülüyor
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AYİM Başkanı Arslan'dan açıklamalar
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
BDP'ye sorular...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Bahçeli, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ittifakı
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Fehmi Koru krizinin kodları
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Başbakan son noktayı mı koydu?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kürtler ve totalitarizm
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Oray EĞİN
 
Mümtaz'er TÜRKÖNE
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
3 paşa kördüğüm

Mustafa ÜNAL
[email protected]
 
 
İsimlerini Türkiye ezberledi. Ağustostan beri gündemden düşmüyorlar. İkisi tümgeneral, biri tuğamiral...

Gürbüz Kaya, Halil Helvacıoğlu, Abdullah Gavremoğlu. Balyoz davasının sanıklarından... Hükümete karşı darbe hazırlamakla suçlanıyorlar. Demokratik sistemlerde bundan daha ağır bir suç düşünülemez.

Ağustos Şûra'sına girerken haklarında yakalama kararı çıkarıldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, yargının kararını umursamadı, sivil iradenin vetosuna aldırmadı, üç paşayı da terfi almış gibi 'vekaleten' üst görevlere atadı. O gün de çok eleştirildi, kamuoyu sert tepki gösterdi. Başbuğ iki yıllık görevi sırasındaki başarısızlığını ağustostaki beceriksizliğiyle noktaladı.

Başbuğ'un davranışı ne hukuka ne de TSK'nın teamüllerine uygundu. 'Ben yaptım oldu' dedi. Ama olmadı. O gün sistem krizinin tohumlarını ekti. Sorun önce krize, ardından kördüğüme dönüştü. Sivil idare haklı olarak 'by-pass'ı kabullenmedi. Bir ay önce bir ilk yaşandı; Milli Savunma ve İçişleri Bakanı, üç paşayı açığa aldı.

30 Ağustos'ta kapanması gereken dosyanın yeni sayfaları açıldı. Cumhurbaşkanı Gül rahatsızlığını gizlemedi ve 'Bu mesele 30 Ağustos'ta bitmeliydi' dedi. Üç paşa, açığa alma işlemini hükümsüz kılmak için Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme itirazı reddetti, bakanları açığa alma kararını doğru buldu.

3 paşa sorununun noktalanması beklenirken önceki gün herkesi şaşkına çeviren yeni bir gelişme oldu; Askerî Yüksek İdare Mahkemesi üç paşayı oybirliğiyle terfi ettirdi. Bu karar açıkça hem YAŞ'ı hem de sivil idareyi 'by-pass' anlamına geliyor. Bu kapı açıldığı an ne YAŞ'ın anlamı kalır, ne de sivil idarenin...

Bir üst rütbe için mahkemenin kararı yeterli görülürse başbakanın imzası da cumhurbaşkanının onayı da hükmünü yitirir. Terfi alamayan herkes mahkemeye koşar. TSK'da vaktiyle olduğu gibi yine 'mahkeme paşaları' diye yeni bir sınıf oluşur.

Terfi işlemlerine karşı yargı yolu kapalı olduğuna göre Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararı nereden çıktı? Anlayan beri gelsin. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sistemi kördüğüme çeviren mahkemenin kararını eleştireceği yerde sivil idareye yüklendi, 'Hukuk devletinde yargı kararları uygulanır. Uymayanlar görevlerini kötüye kullanmış olurlar' dedi.

Daha geçen hafta sonu olağanüstü kurultayda vaatlerini sıralarken CHP iktidarında Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin kaldırılacağını söylemişti.

Açığa alma kararını doğru bulan mahkemenin terfilere nasıl onay verdiğini anlatabilseydi keşke. Aynı mahkeme bir ay arayla bu iki kararı nasıl verebildi? Hem açığa alma doğru hem de terfiler... Nasıl? Hukuk tahsili bir yana, bir ilkokul öğrencisinin yalın mantığıyla değerlendirildiğinde bile burada bir yanlışlık olduğu kolaylıkla görülebilir.

Herhalde mahkemenin bu iki kararı dünya hukuk tarihine geçer. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner bu sürecin neresinde tam anlayabilmiş değilim.

Peki, bundan sonra ne olacak? Açığa alma devam ettiğine göre üç paşanın omuzlarına bir yıldız daha takılacak. Maaşları yükselecek, emeklilikleri sırasında tazminatlarında artış olacak. Başbakanın imzası, cumhurbaşkanının onayı olmadan terfi mümkün mü?

Sivil idareden geri adım atmayacağını biliyoruz. İçişleri Bakanı Beşir Atalay 'Bu konuda kararlılığımız sürüyor ve sürecek. Yasal düzenleme de dahil gerekeni yapacağız' dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ 'Ortada anayasa ve yasa ihlali var' dedi.

Ne olacağı sorusunun ipuçları bu açıklamalarda gizli... Yasal düzenleme kaçınılmaz gözüküyor. Gelinen noktada 3 paşa kördüğümünü ancak yeni bir yasayla çözmek mümkün. Buradan başka çıkış yok. Kılıçdaroğlu'nun Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ni kaldırma vaadi olduğuna göre CHP de desteğini esirgemez... [email protected] 
26 Aralık 2010 - 10:40:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.549
1.559
 
 Euro
2.046 2.061
 
 Sterlin
2.370 2.410
 
 Altın
69.84 70.23
 
 IMKB
66361  
 
 
Neden Özhaseki hedef oldu?...
 
Özhaseki: Babam ‘Bu memlekette iyi adamı yaşatmazlar’ demişti
 
 
 
 
  Ülker markasını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding'in, Davutpaşa’daki Ülker Shop tesisi ve deposunu Tacir ailesine sattığı belirtildi.  
 
 
 
  'Programına gidip tanıştığı spikeri silah zoruyla eve götürüp taciz etti' iddiası!    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin