DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Kürtlere ‘Nereye gidiyorsun’ diyebilmek

Nasuhi GÜNGÖR
[email protected]
 
 
Kabul edelim ki, Kürt meselesinde konuştuklarımızdan çok daha fazlası var ve de bunları gündeme getirmeye cesaret edemiyoruz.

Öncelikle bu tartışmaların doğru dürüst bir tarihsel zeminde yapılması gerekiyor ki, geçmişten bugüne hangi hikayenin parçası olduğumuzu daha doğru dürüst görme şansımız olsun.

Türkiye’nin modernleşme tarihi; seyri, gelişimi ve temelleri itibarıyla bugün yaşadığımız sorunlar hakkında önemli ipuçları taşıyor. Burada doğru dürüst ve karşılaştırmalı bir değerlendirme yapabilirsek; bugün var olan sorunların birdenbire ortaya çıkmadığını, hatta şaşırtıcı biçimde yeni isimler altında tekrar üretildiğini görebiliriz.

***

Sözün özü şu. PKK, basit bir terör örgütü değil; aksine dönüştürücü ve modernleştirici bir etkiye sahip. Abdullah Öcalan’ın kendisini ‘Kürt modernleşmesinin mimarı’ olarak ilan etmesi de sıradan bir iddia değil. Dolayısıyla aynı coğrafyada peş peşe gelen iki modernleşme hikayesinin birlikte değerlendirilmesi kaçınılmaz.

Neresinden bakarsanız bakın PKK’nın temsil ettiği ‘Kürt modernleşmesi’ ile bizim yüzyıl önce merkeze aldığımız ‘Türk modernleşmesi’ arasında ciddi bir benzerlik ve etkileşim var. Hatta Öcalan’ın bu modeli kendi şartlarında ‘taklit’ ettiği bile söylenebilir.

‘Yüzyıl önce kaybettiğimizi bugün nasıl buluruz’ sorusu, can yakıcı olduğu kadar cesaret isteyen bir soru. Üstelik dün pek matah bir şeymiş gibi üzerine atladığımız ‘ulus devlet’ modeliyle ciddi bir hesaplaşmayı gerektiriyor. O gün, bu modeli inşa edenlerin zihinsel anlamdaki takipçileri, bugün Kürtlerin iddialarına ve tezlerine cevap vermekte zorlanıyor. Çünkü Kürtler, daha doğrusu Kürtçü akımın sözcüleri, dün var olma ya da varlığını sürdürme adına kabul edilen modelin, bugün itibarıyla bütün gerek şartlarına sahip olduklarını iddia ediyor.

Dün ‘AK Parti’nin Kürtleri’ başlığı altında söylemeye çalıştığım özetle şuydu. Bu coğrafyada bugün birilerinin dudak büktüğü gönül birliği ve kardeşlik konusunda hassasiyetlerini hala koruyanların, olup bitene karşı söyleyecekleri sözü olmalı.

***

Herkes zamanın ruhundan bir şekilde nasibini alır, alacaktır da. Kürtlerin bir dönem bu coğrafyayı yakıp kavuran ve eninde sonunda paramparça eden akımlardan geç de olsa nasibini almış olması bizi neden bu kadar şaşırtıyor? Sonuçta Kürtler de kendilerine sadece ‘Kürt’ denilmesi noktasında hayli mesafe almış görünüyorlar!

Bunun geçmişte kime ne kadar yaradığını, yarın Kürtlerin ne kadar lehine olup olmayacağını tartışmak nafile. Yaşamayan anlamıyor, anlaması da çok zor.

İşte bu tabloya bakınca, BDP’nin son dönemde yapılan kamuoyu araştırmalarında oyunun yükseliyor olması şaşırtıcı değil. Dün ne kaybettiğini sormaya cesareti olmayanlar, bugün Kürtlere ‘Durun nereye gidiyorsunuz’ diyemiyor.

Kimin ne hissettiğini bilemem. Ama kendi payıma bundan büyük bir acı duyuyorum. En çok canımı acıtan ise, düne kadar kardeşliğin, gönül birliğinin, ortak değerlerin önemine vurgu yapanların, bugün esen rüzgarlara kapılıp BDP-PKK hattına doğru savrulması.

Bugün bu tezler geçer akçe gibi görünebilir. Ama bir kez daha hatırlatmış olalım; bunlar dün kimseye yar olmadı, yarın da kimseye yar olmayacak. Ne uluslar arası şemsiyeler, ne de coğrafyamızda yüzyıl sonra yeniden ‘çözüm’ paketleriyle dolaşan Kraliyet sözcüleri sizi ayakta tutmaya yetmez.

 
24 Aralık 2010 - 11:09:41
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin