DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Melez demokrasi

Rıza TÜRMEN
[email protected]
 
 
Economist dergisi her yıl bir demokrasi endeksi raporu yayınlar. 2010 raporu Türk demokrasisinin durumu hakkında iyi bir fikir veriyor. Rapor, demokrasi için serbest seçimlerin yeterli olmadığı noktasından hareket ediyor. Demokrasi, özgürlüklerin korunması amacına yönelik, kurumsallaşmış ilkeler ve uygulamalar şeklinde tanımlanıyor. Rapora göre, demokrasinin asgari koşulu, bireysel hak ve özgürlüklerin, azınlık haklarının güvence altına alınması, çoğulculuk, adil yargılanma ve yasalar önünde eşitliğin sağlanması.
Rapor ülkelerin demokrasi düzeyini şu beş öğe bakımından inceleyip not veriyor: Serbest seçimler, hükümetin işleyişi, siyasal katılım, demokrasi kültürü ve özgürlükler.
Rapor aldıkları notlara göre ülkeleri dört grupta topluyor. Birinci grupta tam demokrasiler var. AB ülkelerinin çoğu, Avustralya, Kanada, İsviçre, Japonya bu grupta. İkinci grup kusurlu demokrasilerden oluşuyor. Bu gruba, İtalya, Fransa, Yunanistan, Doğu Avrupa ülkeleri, İsrail, Brezilya giriyor. Üçüncü grubun adı ise, “hybrid”. Arnavutluk, Rusya, Singapur, Gürcistan, yani melez  rejimler. Rapor bunlar için ‘demokrasi’ sözcüğünü kullanmıyor. Bu grup, otoriter rejimlerle demokrasiler arasındaki ülkelerden oluşuyor. Bu gruba giren devletlerin özellikleri, hukuk devletinin ve sivil toplumun zayıf olması, basının taciz edilmesi ve baskı altında olması, yargı bağımsızlığının bulunmaması. Türkiye bu grupta. Rusya, Arnavutluk, Gürcistan, Ermenistan, Irak, Uganda, Kenya da aynı grupta. Dördüncü grup ise, İran, Çin, Arap ülkeleri gibi demokrasiden iyicene uzak otoriter ülkelerden oluşuyor.
Bundan da anlaşılacağı gibi, üçüncü gruba giren ve 162 devlet arasında 89’uncu sırada olan Türkiye gerçek bir demokrasi sayılmıyor. Kusurlu demokrasiler kategorisine bile girmiyor.
Türkiye’nin notları şöyle: Seçimler: 7.92, hükümetin işleyişi: 7.14, siyasal katılım: 3.89 (oysa 2007 raporunda 4.4) siyasal kültür: 5, Özgürlükler: 4.71 (oysa 2007 raporunda 5.59) Not ortalaması: 5.73...
Bu notlardan ortaya şu resim çıkıyor: Türkiye’de secimler serbest yapılıyor. Sorun bundan sonra başlıyor. Siyasal katılım, özgürlükler notu kırık. Özgürlükler notu sürekli düşüyor. Demokrasi kültürü notu ise çok düşük. Demek ki, özgürlükler güvence altında değil. Özgürlüklerin güvence altında olmaması korku doğuruyor. Korkunun olduğu bir ülkede, siyasal katılımın güçlü olması beklenemez. Bütün bunların en önemli nedeni, demokrasi kültürünün zayıf olması.
Raporun Türkiye ile ilgili yargısının ne denli doğru olduğunu görmek için sadece son bir hafta, 10 gün içindeki olaylara göz atmak yeterli.
Başbakanlık Basın Müşavirliği bir açıklamayla, Başbakan’a soru sormak isteyen gazetecilere konu ve soru sınırlaması getirdi. Bundan böyle gazeteciler sadece istenilen sorular sormak zorunda. Bu ancak otoriter devletlerde görülebilecek, basın özgürlüğüne kaba bir müdahale.
Ankara’da, Aydın’da içkili lokantalarda çocuklar aileleriyle otururken içeri polis giriyor. Çocuklar hakkında zabıt tutuyor. Çocukları ve ailelerinin herkesin içinde düşürüldükleri durumu düşünün. Devletin özel yaşama yaptığı bu müdahale kabul edilemez. Bu müdahaleyi haklı gösterecek bir kamu çıkarı da yok. Böyle bir dava AİHM’ye gelse, özel yaşam hakkının ihlaline karar vereceği kesin.
Başbakan’ı protesto etmek yasak. Oysa, protesto düşünce özgürlüğünün bir parçası. Protesto eden öğrenciler polis tarafından copla dövülüyorlar, gözlerine biber gazı sıkılıyor. Ondan sonra da polisler hakkında doğru dürüst soruşturma yapılmıyor. Polisin orantısız güç kullanması hem Türk Ceza Yasası’na, hem İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı. Protestolara izin verilmemesi ise, ifade ve toplantı özgürlüklerinin ihlali.
DTK’nın hazırladığı özerk Kürdistan taslağı ve bu konuda düzenlenen toplantıyla ilgili olarak bir yandan savcılık soruşturma açarken, öte yandan Yargıtay Başsavcılığı DTK ile BDP arasındaki bağı araştırıyor. Böyle bir bağ bulursa, BDP’yi kapatma davası açacak. DTK’nın hazırladığı taslaktaki görüşlere katılmayabilirsiniz. Ama şiddet öğesi taşımayan bu düşüncelerin açıklanması ifade özgürlüğünün gereği. Bu nedenle partinin kapatılmasının, parti kurma özgürlüğüne ve demokrasiye aykırı olduğunu anlamak için AİHM’nin verdiği ihlal kararlarını okumak yeterli.
Simdi siz karar verin. Economist Türkiye’nin gerçek bir demokrasi olmadığını söylemekte haklı mı, haksız mı?


 
24 Aralık 2010 - 10:54:18
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app