DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir tango başlıyor...

Mehmet Ali BİRAND
[email protected]
 
 
Türk-Amerikan ilişkilerine ince ayar yapılıyor. Bir süre önceki tehlikeli gidiş, yerini daha sakin bir sürece bırakıyor. Karşılıklı, yeni bir deneme, ilişkileri rayına oturtmak için yeni bir fırsat yaratılıyor.
Obama yönetiminde ateş püskürenlere Beyaz Saray’dan “Türkiye’yi hırpalamayın” mesajı çıktığı anlaşılıyor. Başkanın haftasonu Hürriyet’e verdiği demeç, (“İlişkilerimiz dayanıklıdır, bazı anlaşmazlıklar olabilir, önemli değil” ) bunun ilk işareti sayılmalı.
Ardından da, yönetimin, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi gündemine gelmesi konusundaki duyarlığı da, buna eklemek gerekir. Anlaşılan, Yönetim Ankara’yı daha anlayışla izlemeye hazırlanıyor. Nitekim, geçen hafta İstanbul’a sırf  “Türk-Amerikan ilişkilerindeki gidişi  dönüştürmek ve Türkiye’yi anlamak” için gelen bir diğer heyetin ziyareti de dikkatleri çekti.
Başta, eski Dışişleri Bakanı Madeleine K. Albright olmak üzere, Amerika’nın dış politikası hazırlanırken görüşleri dikkate alınan, Emekli Büyükelçiler, Sivil Toplum Örgütleri, Akademisyenlerden oluşan (Morton Abramowitz, Henri Barkey gibi) ve Amerikan Barış Enstitüsü tarafından organize edilen bu ziyaretin amacı, Ankara’da ne olup bittiğini, Türkiye’nin nereye gittiğini, gerçekleri yerinde incelemek ve anlamaktı.
Hepsi, Türkiye ile ilişkilere çok önem veren, bölgeyi iyi bilen, daha da önemlisi Obama yönetimine yakın  isimlerdi. Anlayacağınız, kimsenin kimseyi ikna etmeye veya haklı davalarımızı anlatmaya ihtiyacı yoktu.
Nitekim de öyle oldu.
Onlar sordu,  İlter Türkmen başkanlığındaki Türk katılımcılar da  görüşlerini paylaştılar. Emin olun, görüş çeşitliliği ve yapılan analizler açısından toplantı son derece bilgilendiriciydi. Erdoğan’a zaman zaman eleştiren isimler dahi, Başbakanın hakkını verdiler.

Artık, eski abi-kardeş ilişkisi kalmamış...
Daha önce de bu tip toplantılara çok katılmışımdır, ancak bu defakinin tonu ve havası bambaşkaydı. Sonunda yayınlanan açıklama da bu gerçeği gösteriyor. Konuşmalardan çıkardığım izlenimlerimi özetleyerek şöyle aktarabilirim:
- Türk-ABD ilişkileri artık eskisi gibi, büyük abinin sözünden çıkmayan kardeş görünümünde değil. Amerikalıların bir bölümü, Türkiye’nin bölgede önemli bir rol oynadığını kabul ediyorlar, ancak Washington’un önemli bir bölümü bu gerçeği henüz içlerine sindirebilmiş değil.
- ABD’nin Ak Parti’den vazgeçmesi veya sırtını dönmesi gibi bir durum söz konusu değil.  Bundan böyle görüş ayrılıkları, hatta ciddi anlaşmazlıklar olacağını görüyorlar. Ancak yolun sonunda yine de aynı kampta buluşulacak.
- Washington'da artık genel tutumunu değiştirmek zorunda olduğunun farkında. Türkiye’nin, İran-Hamas-Hizbullah-Sudan ve Suriye ile ilişkilerini sevmiyor, ancak yutkunup kabullenmesi gerektiğini de görüyor.
- Eski “Stratejik Ortaklık” deyiminin içinin tamamen boşaldığı, onun yerine başka bir slogan aranması gerektiği de kendini açıkça gösteriyor.
- Türkiye’nin eksen kaymasından çok, kendine yeni bir yer ve yaklaşım aradığı kabul ediliyor.
- Türkiye’de bir eksen kayması olmadığı kabul edilmekle birlikte, Ankara’nın kendini daha doğru dürüst anlatması gerektiği de sık sık tekrarlandı.
- İran ve İsrail konusundaki Türk tutumunun değişmesi gereği kadar, Amerika'nın da Türkiye ile politikalarını paylaşması gereği üzerinde de duruldu.

Ankara'da tutumunu ayarlamalı
Aslında bu heyetin asıl amacı, Türkiye’yi Washington’da anlatmak. Türkiye tartışmalarını olumlu yönde etkilemek, doğru bir çizgiye oturtmak.  Nedeni de  Ankara'nın, eksen kayması olmadığını ABD’de yeterince anlatamaması. Davutoğlu’nun ABD’ye her gidişindeki temaslarında  ders verircesine uzun konuşmasına rağmen kimseyi inandıramaması. Diğer bir nedeni de, demokrasinin  daha da derinleşmesini sağlamak.
Bu toplantı ve ardından yapılan açıklama, bu yönden Türkiye’nin bölgedeki yaklaşımını anlatma yönünden çok yararlı olacak. Ancak, unutulmaması gereken bir diğer nokta da, bu çabanın Türkiye tarafından da desteklenmesi gereğidir.
Ankara’nın da tutumuna iyice ayar yapması, Washington’u yerinden zıplatmaması, İsrail’i sürekli dövmemesi bekleniyor.
Her konuda olduğu gibi, tango dansı tek başına değil, iki kişiyle yapılır.
Ermeni protokollerini mumla arayacağız...
Ermeni Soykırım tasarısında, uzatmaların oynandığı sırada, bir kaza golü yemekten zor kurtulduk.
Obama yönetiminin baskısı, Ermenilerin Kongre'de yeterli sayıda oy ve Yahudi lobisinden bekledikleri desteği bulamamaları sonucu, top dışarı çıktı.
Herkes rahat bir nefes aldı. Oysa hiç merak etmeyelim, Nisan ayında yeni bir tasarı gelecek. O da geçmezse, gelecek yıl tekrar bir yenisi sürülecek. 2015’e kadar  (Soykırım iddialarının 100'üncü yıldönümü) bu baskı devam edecek. Önemli bir adım atılmaz, beklenmedik bir gelişme yaşanmazsa, Ermeniler 2015’e kadar Soykırım tasarısını, ne yapıp edip çıkarmaya çalışacaklar.
Bu süreci durduracak tek unsur, Erivan ile imzalanan protokollerdi. Üstümüzdeki baskıyı kaldıracaktı. Ancak, bu protokolleri –birbirimizi aldatmayalım- Ankara hayatta tutamadı. Dışişleri Bakanlığı, ya Azerilere iyi anlatamadı veya Azeri kardeşlerimiz önce aldırmadı veya ciddiye almadı, ancak iş ciddiye binip imzalar atılınca ayağa fırladılar. Türkiye'de Aliyev’i kıramadı, Bakü’ye boyun eğdi.
Özetle, Ankara şimdi bin pişman.
Bu protokolleri yeniden canlandıramadıkça, Ermeni sarmalından kurtulmanın imkansızlığı ortada.
Peki ne yapacağız?
2015’e kadar her yıl bu işkence yaşanacak mı?

 
24 Aralık 2010 - 10:52:35
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app