DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
'Videodrome'u izlerken aklıma gelen 'Oyun'

Gökçen GÖKSAL
 
 
'Videodrome' benim zihnimde iz bırakan belgesellerdendir. 1982 yılında çekilen bu belgeseli 1990'lı yıllarda izleme fırsatım olmuştu. Videodrome 1980'li  yıllarda çok revaçta olan video filmlerin, dolayısıyla televizyon ve teknolojinin hayatımızı nasıl değiştirdiğini konu alıyordu. Teknolojinin insanın yaşadığı değişimlere nasıl yön verdiğini, bilinçaltımıza yaptığı etkiyi, şiddet ve cinsellik sarmalında bizi nasıl yok ettiğini usta bir dille anlatıyordu yönetmen David Cronenberg. Bugün hakim olan literatürle açıklamaya çalışırsam sanal dünyanın gerçek hayatımıza nasıl damga vurduğunu anlatıyordu belgesel, ironik bir dille.

Cronenberg sanki bugünleri görüp de hazırlamış belgeselini. Makaleyi yazarken belgeseli yeniden seyretme imkanı buldum. O yıllardan bu yıllara nokta atışı yapmış sevgili Cronenberg, pes doğrusu. On ikiden vurmuş. Olması gerekende bu aslında, sanatçı eseriyle zihinlerde yeni ufuklar açan kişidir, yani öyle olmalıdır. Dikkat çekmelidir, tıpkı 'Videodrome' gibi. Cronenberg bu yapıtından sonra çok daha tanınır ve bilinir oldu. Her şeyden öte saygınlık kazandı. Nedenine gelince. Cronenberg yaşadığımız ve ileride şiddetini daha da fazla hissederek yaşayacağımız bir soruna dikkat çekiyordu da ondan. Videodrome izlerken, Amerika'da mansiyon ödülüne layık görülen Seyid Çolak'ın 'Oyun' adlı kısa filmi geldi aklıma.

Seyid Çolak genç bir yönetmen ve senarist. 'Oyun' adlı kısa filmi 15. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada ödüle layık görüldü. Çolak, genç bir yönetmen olmasının yanında, araştıran, soruşturan, yenilikleri merak eden, gözünü kulağını açık tutan bir sanat insanı. Önemli olan da bu zaten. Yaşadığı ve yaşayacağı zamana yabancı olmamak. Seyid Çolak'ın 'Oyun' adlı kısa filmi ne yalan söyleyeyim umutlandırdı.

Çolak, belirli referansları taşıyan bir yönetmen buna rağmen farklı soruşturma konularıyla karşımıza çıkıyor.* İçinde bunduğu toplumun sorunlarına kayıtsız kalamayacağını ve bu sorunlara objektif bakabileceği izlenimini çıkartıyorum 'Oyun' adlı kısa filminden. Buna inanmak istiyorum.

Türkiye'nin her yerinde yaşanan fakat hiçbir yerde konuşulmayan, binlerce çocuğun hayatını cehenneme çeviren bir konuya dikkat çekiyor Çolak. Kısıtlı bütçesi, sınırlı imkanlarıyla Türkiye gerçeğine çağırıyor bizi. Herkesin konuşmaktan kaçtığı bir toplumsal gerçeğe, gelin gelin! diye sesleniyor. Bu çok önemli bir çağrı.

Sanatçı içinde yaşadığı toplumun çirkinliklerine sessiz kalmayan, her türlü baskı ve zorlamaya rağmen sanatçı kimliğinin kendisine yüklediği misyonla hareket edebilen kişidir. Topluma değer katan, kör zihinlere ışık tutan el feneridir sanatçı. Genç yaşında böyle bir misyonu yüklenmeye aday gözüküyor Çolak, aldığı ödülle de bunu pekiştiriyor. Çolak'a destek vererek belgeselin yapımcılığını üstlenen Yüksel Akça da duyarlı bir sanatsever. Oyunculuğu da hiç fena değil. Orta seviye bir memur maaşı ile geçinen Akça'nın sanata gösterdiği bu ilgi örnek alınması gerekiyor birileri tarafından.

Genç zihinlerin kitle iletişim araçlarıyla uyuşturulduğu bir yüzyılda Çolak gibi gençlerin sayısının artması gerekiyor. İnsanoğlunun yaşadığı sorunlara bigane kalmayan, milyonlarca genç sanatçıya ihtiyacımız var...

Büyük bütçeli, 'vurdulu-kırdılı', kitlelerin geri bilinçlerini harekete geçiren işlerden çok, saygınlık kazandıracak yapıtlara yönelmek lazım. Saygınlık öyle kolay kazanılmıyor. Cronenberg'in 'Videodrome' adlı belgeseli kimlere ilham kaynağı olmadı ki. Dövüş Kulübü mesela.

Evet, Cronenberg ile Çolak'ın yan yana gelmesi bir tesadüf olmamalı. Çolak ileride yapacağı işlerle bizlere bunu ispatlamalı. Varolan toplumsal yaralara ışık tutmakla birlikte, bizi yolculuklara çıkarmalı. Usta Cronenberg gibi.

* Vampirlerin Tarihteki Kanlı Yolculuğu, Seyid Çolak Milli Gazete, 02/12/2010.

 
24 Aralık 2010 - 10:50:23
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app