DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Teknolojik haberler

Hakan TOPUZOĞLU
[email protected]
 
 
2010 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde, okuyucularımız için yıl içerisinde dikkat çeken haberleri bir araya getirmeye karar verdik.

İşte 2010 yılında gözümüze takılan teknoloji haberleri. Haberleri www.btnet.com.tr sitesinden aldığımızı, BTNet’e teşekkür ederek bildirmekte yarar görüyoruz.

12 Mart 2010
Bu ajan kişisel verileri çalıyor


Dünya Tehdit Raporu'na göre, kişisel bilgileri çalan Win32/Agent yükselişte...

ESET, bilgisayarlara yönelik Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı. Buna göre, Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım çok hızlı bir yükseliş içinde. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Avrupa'da şimdiden ilk üç büyük tehlike arasında yer alan bu tehdit, Türkiye'de de ikinci sırada yer alıyor.

Kişisel bilgilerle ilgileniyor

Hassas bilgileri açığa vuran "Win32/Agent" adlı bulaşıcı uygulama, internet üzerinden kullanıcının haberi bile olmadan bilgisayara bulaşıyor. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Win32/Agent etiketi birçok taşıyıcıdan yararlanarak yayılan geniş bir yelpazedeki zararlıları tanımlıyor. Bu grubun üyeleri belli başlı davranış biçimleri ve önemli kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana yönlendirebilmeleri ile ayırt edilebiliyorlar. Avrupa'da şimdiden yüzde 4 ile ilk üç arasında yer alan bu yazılım, dünyaya bakıldığı yüzde 3,57 ile en büyük dördüncü tehdite yükselmiş durumda.
Durum Türkiye açısından da hayli riskli görünüyor. Win32/Agent, Türkiye'de yüzde 8.51 ile en büyük ikinci tehdit pozisyonunda.

Ne yapmalı?

ESET, güvende kalabilmeleri için kullanıcılara güncel bir antivirus yazılımı kullanmalarını ve yayınlanır yayınlanmaz işletim sistemi güncellemelerini yüklemelerini aynı zamanda çeşitli yazılımlar için yayınlanan güvenlik yamalarını da unutmamalarını tavsiye ediyor.

19 Nisan 2010
Virüs kapmışlara güncelleme işlemiyor


Windows, XP işletim sisteminin güncelleştirmelerinin yapılamadığını açıkladı.

Windows XP'nin bazı son güvenlik güncelleştirmeleri önceden kapılan sinsi bir malware yüzünden işletim sistemlerine yüklenemiyor.
Microsoft'tan gelen açıklamaya göre, Şubat ayında güncelleme sorunları Alureon isimli rootkit çakışması yüzünden gerçekleşmişti. Sonraki güncelleştirmelerin de halen Alueron rootkit bulunduran bilgisayarlarda yüklenememiş olabileceği bildirildi.
Alureon kullanıcıların isim, şifre ve kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgilerini sızdırabiliyor. Ayrıca saldırıcılara da makineleri savunmasız yakalama şansı sağlıyor. 2008'de ortaya çıkan virüs, birçok internet sitesinden bulaşabiliyor.
Güncellemelerin yüklenmesinden sorun yaşayan kullanıcıların mutlaka virüs programlarını kullanması gerektiğini vurgulayan Microsoft, ardından tüm güncelleştirmelerin yapılması gerektiğini belirtti.
Bu tür virüslerden kurtulabilmek için AVG, Avira, F-Secure - Blacklight, McAfee, Panda, Sophos, Trend Micro gibi programlar kullanılabilir.

21 Nisan 2010
Apple'ın yüzde 10 hissesi 800 dolara satıldı


Üstelik hisseleri satan Ronald Wayne bu satıştan pişmanlık duymadığını açıkladı.
Bugün 35 bin çalışanı bulunan Apple'ın kurucu ortaklarından Ronald Wayne, payına düşen Apple'ın yüzde 10'luk hissesini 1976 yılında 800 dolara sattığı için pişman olmadığını söyledi. Wayne eğer hisselerini satmasaydı bugün 13,6 milyar poundun üzerinde oturuyor olacaktı.

Apple'ın kuruluşunda Steve Jobs ve Steve Wozniak ile birlikte çalışan Wayne, 1976'da kurulan şirketin hisselerini aynı yıl sattı. O zamanlar kendisine hatırlatıldığında, "Belki şimdi hisseler elimde bulunsaydı çok zengin bir insan olabilirdim. Ancak sağlığını kaybetmiş,  kalp krizi geçirip mezarında yatan bir zengin olmak de istemezdim" dedi.

Hisseleri satış sebebini ise şöyle anlattı: "Jobs o dönemde bilgisayar yapabilmek için malzemeleri 12 bin dolar borç alarak toparlamıştı. Ben de elimde bulunan yüzde 10'luk hisse ile bin 500 dolar borçlu durumdaydım. Parayı kazanabileceğim hiçbir yer yoktu, hayatımda yeterince stres vardı. Ben her zaman sakin bir hayattan yana oldum."
Şu an 75 yaşında olan Wayne, Amerika'nın Nevada eyaletinde mütevazi bir hayat sürüyor. İnsanların sürekli "Ya şimdi elinde o kadar para olsaydı?" diye soranlara da hayatın çok kısa olduğunu, sağlığın ve ailenin hiçbir zaman riske atılmaması gerektiğini anlatıyor.

06 Mayıs 2010
Facebook utanç veren güvenlik açığını kapatıyor


Site, kişinin diğer kullanıcıların canlı sohbetlerini görmesine izin veren ciddi güvenlik açığını kapatmak için harekete geçti.

Kullanıcıların özel bilgilerinin gizlenmesi amacıyla oluşturulan gizlilik ayarlarındaki bir boşluk dolayısıyla oluşan açığın tamiri sırasında Facebook, canlı sohbet uygulamasını bir süreliğine kaldırdı. Sorunun giderilmesinden sonra, canlı sohbet uygulaması tekrar aktive edildi.
Facebeook yetkilileri konuyla ilgili, "Bu sorun hakkında şikayetler almaya başladık ve mühendislerimiz hemen harekete geçti. Sohbet özelliliğini geçici bir süre kaldırarak görünebilir arkadaş listelerinde de yeni bir düzeltme yaptılar." açıklamasında bulundu.

07 Mayıs 2010
Microsoft 4 bin siteyi imha edecek


Artık verimsiz olan, kullanıcılarını memnun etmeyen forum siteleri tarih olacak.

Eski tip forum sitelerinin artık kullanışsız ve güvenli olmadığını düşünen Microsoft, NNTP haber grupları denen sitelerden desteğini çekeceğini bildirdi. Microsoft, kullanıcılarını bünyesinde bulunan Microsoft Answers, TechNet ve MSDN gibi forum sitelerine yönlendirmeyi hedefliyor.
Eski tip sitelerin ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl neredeyse yarı yarıya düştü. Yeni tip forumlara ise ayda 15 milyon ziyaretçi gelirken, bu sayıda her ay yüzde 12'lik bir artış gözleniyor.

20 Temmuz 2010
ABD’de 70 binden fazla blog kapatıldı


Binlerce blog barındıran Blogetery.com, teröre yönelik içerikler barındırdığı gerekçesiyle kapatıldı.

Türkiye’de internet sansürünün fazlasıyla tartışıldığı şu günlerde ABD’de 70 binden fazla blog sayfası kapatıldı. Terörizmi teşvik ettiği gerekçesiyle suçlanan ve kapatılan Blogetery.com’la birlikte barındırdığı binlerce blog sayfası da kapatılmış oldu.
BurstNet, web alan barındırma hizmeti sunduğu Blogetery.com’u FBI’ın talimatıyla kapattığını duyurdu. Yapılan açıklamada, sitede terör içerikleri ve yasa dışı terör örgütü El-Kaide’nin ölüm listesine yönelik bir bağlantının verildiği öne sürüldü. 70 binden fazla blog barındıran sitenin bu sebeple kapatıldığı belirtildi.

20 Temmuz 2010
Google arama sonuçları zenginleşecek


Google’ın MetaWeb’i satın almasıyla aramalarda asıl istenen sonuca ulaşmak kolaylaşacak.

Google’ın MetaWeb isimli şirketi satın almasıyla arama motorunda bazı önemli yenilikler gerçekleşecek. San Francisco tabanlı şirket MetaWeb, 12 milyondan fazla konuda sonuç barındıran Freebase isimli içerik sistemi ile Google’ın işini kolaylaştıracak.
Google’ın arama motoru algoritmalarını geliştirecek olan yeni sistem ücretsiz kullanılacak. Aramalarda kullanıcıların karmaşık sorgulamalarına daha ayrıntılı ve anlamlı bilgiler sunacak olan Freebase, coğrafi lokasyon bilgisi, şirketler hakkında ayrıntılar, TV şovlarının verileri, film bilgileri gibi eğlence içerikleri için kapsamlı, aranabilir bir veritabanı sunuyor.

21 Temmuz 2010
Yalın ADSL’in fiyatı da yalın olmalı


TELKODER, yalın ADSL hizmetinin artık başlaması gerektiğini belirtiyor.

Günümüzde internet hizmeti almak isteyen vatandaşların kullanmasalar bile sabit telefon abonesi olmak zorunda kaldığını belirten TELKODER, “telefonsuz internet” (Yalın ADSL) hizmetinin gerekliliğini dile getiriyor. Yetkilileri bu konuda göreve çağıran TELKODER, hem tüketici hakları hem de internet kullanımının yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım olarak nitelediği “telefonsuz internet”in fiyatlarının da sade olması gerektiğine dikkat çekiyor.
Yalın ADSL ile 17 TL tasarruf etmek mümkün
Sade bir hesapla tüketicilerin internet için bugün vergiler dahil toplam 52 TL ödediğine dikkat çeken TELKODER, “telefonsuz internet” bedelinin yine vergiler dahil en çok 35 TL’ye düşmesi gerektiğini belirtiyor. Dolayısıyla, tüketiciler ayda en az 17 TL tasarruf edebilecekler ve bu durumun internet kullanıcı sayısını büyük ölçüde artırması bekleniyor.

26 Temmuz 2010
Lenovo klavyeyi avucunuza sığdırıyor


Avuç içi boyutundaki mini kablosuz klavye N5901 ile bilgisayarın başında oturmaya gerek kalmıyor.

Lenovo, geliştirdiği aksesuarlar kategorisine yeni bir ürün kazandırdı. Lenovo N5901 isimli ürün, klavye ve fareyi kompakt tasarımda buluşturuyor. Avuç içine sığabilecek kadar küçük olan N5901, özellikleri ile üzerinde durmayı hak ediyor.
Siyah parlak rengi ve turuncu çizgileri ile dikkat çeken ürün, 124mm x 135 mm x 25mm ölçülerinde ve sadece 107 gram ağırlığında. Üzerinde bulunan 69 adet tuş ve bir adet navigasyon topu ile ürünün 10 metreye kadar çekim gücüne sahip olduğu iddia ediliyor. Lenovo mini kablosuz klavye ile her türlü yazı işlemi ve kumanda işlemi gerçekleştirilebiliyor.
Film izlerken ve oyun oynarken başlatma, durdurma, ileri ve geri gitme ya da ses alçaltıp yükseltme gibi ihtiyaçların gerçekleştirilebileceği N5901, fare yerine kullanılabilen navigasyon topu ile farklı bir alternatif sunuyor.
N5901, USB bağlantısı olan tüm bilgisayarlara bağlanabilme imkanı veren nano alıcısı ile Microsoft Windows 2000 dahil Windows XP, Vista ve 7 gibi işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. KDV hariç 59 dolarla satışa çıkan N5901 ile bilgisayarın başında oturmaya gerek kalmıyor.

27 Temmuz 2010
İnternetin yüzde 96'sı tükendi

Uzmanlara göre kısa süre içerisinde geri kalanı da tükenecek.

Web üzerinde 32 bitlik değerlerden oluşan İnternet Protokolü sürüm 4'ün (IPv4) artık yeni site ve adresler açmaya yetmeyeceği uzun süredir konuşuluyordu. IPv4, web üzerinde 4 milyardan fazla (4,294,967,296) IP adresine ev sahipliği yapabiliyor.
Bu rakam ilk bakışta fazla gibi görünse de, artık ihtiyacı karşılayamayacak durumda. Zira bu rakamın yüzde 96'sı şimdiden tükendi. Teknoloji uzmanları artık 128 bit sayıdan oluşan IPv6 standardındaki IP adreslerine geçilmesi gerektiğini belirtiyor.
İnternetin gelişimi ve inovasyonunun yeni sisteme geçilmedikçe kısıtlı kalacağını belirten uzmanlar, IPv6'ya geçilmediği takdirde operatörlerin, geliştiricilerin ve son kullanıcıların bu durumdan olumsuz etkileneceğini ifade ediyor.

28 Temmuz 2010
"Hayatın anlamı nedir?"


Arama motorlarında bulamadığınız tüm soruların cevabını bulabildiğiniz bir site geliyor.

Siz de Google'a sorularınızı doğrudan soranlardan mısınız? Çözümlerin Google'dan geleceği inancı Google'a yazılan hemen her kelimede istediğimize yakınlaşmasıyla daha da perçinleniyor, ama bu denemeler nafile. Çünkü Google'ın sistemi "soru" üzerine çalışmıyor. Peki ya çalışanı bulunursa?
Ask.com'un beta sürümü geçenlerde gözümüze takıldı. Bir arama motoru gibi duran site, bizden kendisine soru sormamızı bekliyor. Siteye istediğiniz soruyu yazıyorsunuz ve cevabı kısa süre içinde karşımıza geliyor.
Mesela biz siteye "which team won the last world cup" (son dünya kupasını hangi takım kazandı?) yazdığımızda doğrudan "The 2010 World Cup was won by Spain over the Netherlands, by a score of 1-0" (İspanya, Hollanda'yı 1-0 yenerek 2010 Dünya Kupasını kazandı) cevabı altında kaynakları belirtilerek çıktı. Ayrıca konuyla ilgili web siteleri de hemen aşağıda sıralanıyor.
Ünlü bir film repliğinin kimin söylediğini sorabiliyorsunuz. "Who said may the force be with you?" (May the force be with you sözünü kim söyledi?) dediğimizde hemen "Many characters from the Star Wars movies" (Yıldız Savaşları filminden birçok karakter) cevabını alıyorsunuz.
Ask.com'u biraz daha zorlayarak "what is the meaning of life?" (hayatın anlamı nedir?) yazıyoruz. Bu sefer de cevap vermesini beklemiyoruz. Ancak karşımıza "The meaning of life is a philosophical question concerning the purpose and significance of human existence" (hayatın anlamı, insan varlığının anlam ve amacına ilişkin felsefi sorudur) cevabı çıkıyor. Altında yine detaylandırılan kaynaklar ve uzun soluklu bir yolculuk yer alıyor.
Ask.com sorulanlara doğru cevapları vermeyi, bunun yanında da uygun siteleri çıkarmayı hedefleyen bir site görünümünde. Söylenenlere göre 500 milyon soru cevabıyla ilişkilendirilmiş durumda. Şimdilik sitenin Türkçe sürümü bulunmuyor. Ama başında belirttiğimiz gibi, site henüz beta aşamasında. Belki de geliştirilen sürümlerde Türkçe sorularımıza da yanıt bulabiliriz.

30 Temmuz 2010
Bunun neresi "yalın"?


BTK kararıyla sabit telefona sahip olmadan ADSL sahibi olmak mümkün hale geliyor ama...

Evine sadece internet almak gibi doğal bir hakka sahip olmak için kullanıcıların yaptığı başvurular sonuç buldu. Bilişim teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK) birçok internet kullanıcısını ilgilendiren kararı kamuoyuna açıklandı.
Buna göre yalın ADSL olarak bilinen, sabit telefon zorunluluğunu ortadan kaldıran DSL hizmeti almaya olanak tanıyan uygulamanın fiyatı vergisiz olarak 8,13 Lira olarak belirlendi. Vergilerin eklenmesi sonrası fiyatın tüketiciye 13-14 TL civarında yansıması bekleniyor.


02 Ağustos 2010
Kapa bilgisayarları, 1 milyon dolar cebinde kalsın


HSBC şubelerinde gece ve hafta sonları bilgisayarlar kapatılarak tasarruf sağlandı.

HSBC, akşamları ve haftasonları dünya çapında 300 bin bilgisayarın fişini çekerek 1 milyon dolar tasarruf ettiğini açıkladı. Böylece hem doğa korunmuş oldu, hem de harcamalarda büyük tasarruf sağlandı.
Bankanın uluslararası ağına yerleştirilen kapatma sistemiyle 88 ülkede 8 binin üzerindeki ofise ulaşılabildi. Yaklaşık 300 bin makineye yerleştirilen sistemle 1 milyon 90 bin dolarlık enerji tasarrufu sağlandığı bildirildi.

11 Ağustos 2010
İnternette eşitlik elden gidiyor


Dev şirketler daha fazla gelir elde edebilmek için interneti sınıf ayrımına sürüklüyor.
Google ve Verizon internette daha fazla para ödeyerek öncelik alma hakkından söz eder oldu. İki dev şirket, internetteki içerik sağlayıcıların sayfalarının belli bir ücret karşılığında daha hızlı açılmasına olanak sağlayacak. İnternet kullanıcılarına da diğer kullanıcıların önüne geçerek öncelikli olarak bir siteye erişim hakkı verecek. Peki, bu fikir uygulanabilir mi?
Şu anda dünya çapında internetin tarafsızlığı ve eşitliği konusunda kesin kararlar bulunmuyor. Büyük şirketler de bu açıktan yararlanarak kendilerine yeni gelir yolları yaratıyor. Görünen o ki, orta çağ Avrupa'sında yaşanan sınıfsal ayrımlara doğru gidiyoruz. Yakında kendimizi ikinci sınıf internet kullanıcısı olarak bulursak şaşırmayalım.


15 Ekim 2010
E-beyannamede virüs tehlikesine dikkat!

E-beyanname için Maliye'nin hazırlayıp dağıttığı uygulamanın virüslü benzerleri etrafta dolanıyor.

Sahte e-beyanname uygulamasıyla kullanıcıların ne tür bilgilerinin ele geçirilmesinin hedeflendiği henüz bilinmiyor. Ancak programı indirip kullanacak olanların indirme işlemini mutlaka https://ebeyanname.gib.gov.tr adresinden gerçekleştirmesi ve kurmadan önce virüs taramasından geçirmesi tavsiye ediliyor.

Haberler www.btnet.com.tr adresinden alınmıştır.

 
24 Aralık 2010 - 09:34:06
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app