DOLAR 1.556 - EURO 2.033 - ALTIN 68.86 - IMKB 66218
Cuma 24 ARALIK 2010
BEŞİKTAŞ SON BOMBASINI DA PATLATTI Fenerbahçe Ülker amacına ulaştı Beyazkart'ın süresi 31 aralıkta dolacak Tasarı gündemden kolay çıkmayacak "Füze kalkanı ilişkileri etkilemez" MECLİSTE 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' TARTIŞMASI TBMM spordaki şiddete el attı "Maliye Bakanımızı Avrupa kıskanıyor" Basketbolda 11. Hafta programında değişiklik İşadamları: İzmir'e hakaret havası almadık habertaraf.com
 
 
 
2010 Türk-Çin ilişkisi ve öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Demokratik özerklik! Şaşıranlara şaşmak lazım

Adem Yavuz ARSLAN
[email protected]ün.com.tr
 
 
PKK'nın 'kurucu meclis' görevi verdiği Demokratik Toplum Kongresi, Diyarbakır'da yaptığı çalıştayla yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un başkanlık ettiği toplantılardan 'özerklik' çıktı. Yani ayrı bayrak, ayrı meclis ve ayrı yönetim biçimi.

Doğal olarak tartışma büyüdü. TBMM Başkanı Şahin devreye girdi, siyasilerden sert açıklamalar geldi. Dün akşam saatlerinde ise Diyarbakır Savcılığı inceleme başlattı. Şimdi herkes DTK'nın bu kararının 'bölünme' getirip getirmeyeceğini tartışıyor.

Düne kadar KCK ve DTK konusunda 'sempatik' yazılar yazan, destek mahiyetli yorumlar yapan bazı liberal çevreler ise 'tartışsınlar canım ne olacak' modunda.

Eminim Kandil'dekiler 'bıyık altından' gülüyorlardır. Çünkü örgüt ne yapacağını yıllardır önceden ilan ediyor. Sonra da adım adım uyguluyor.

Açıkçası bugün yaşanan 'öz savunma gücü' ve 'özerk yönetim' tartışmalarına şaşıranlara şaşmak lazım.

Bu köşede daha önce defalarca yazdık. Maalesef her öngörümüz de doğru çıktı. Bir yıl önce örgütün 'öz savunma gücü' çalışması yaptığını, 'demokratik özerkliği tek taraflı uygulamaya koyacağını' yazdığımızda 'komplo teorisi bunlar' diyenler şimdi ne diyecekler merak ediyorum.

Üstelik 'Gündem belirleme inisiyatifi örgütün elinde. Devlet rakibin attığı pasları kovalayan acemi futbolcular gibi' diye yazdığımızda 'PKK propagandası yapmakla' itham edilmiştim.

Şimdi geriye dönüp bakalım. Sadece son iki yılı incelersek bile, Kürt sorunu ile ilgili tartıştığımız her şeyin başlama vuruşunu bizzat PKK yaptı.

O yüzden son tartışmaya da şaşırmamak lazım. Çünkü örgüt yol haritasını uyguluyor ve bu yolun sonu 'Birleşik Bağımsız Kürdistan'a çıkıyor.

Nereden mi biliyorum? 'KCK Sözleşmesi'nden.

İddianame okumaya üşenen, örgütün iletişim kanallarını takip etmeden köşelerinde attıranlar için ne yaşadığımızı özetleyelim;

KCK, bizzat Öcalan tarafından 2005 yılında piyasaya sürülmüş 2007'den sonra da adım adım örgütlenmiş 'alternatif bir devlet yapılanması'dır. PKK'nın, BDP'nin dağda veya şehirlerde faaliyet gösteren, silahlı silahsız tüm birimlerinin üst çatısıdır.

Türkiye, İran, Suriye ve Irak'ı içine alan Birleşik Bağımsız Kürdistan'ı inşa etmek için yola çıkmıştır bu da sözleşmesinde açıkça yazar. Öcalan'ın tabiriyle silahlı bir yapılanmadır.

KCK bunu yaparken de Kandil'deki silahlı güçleri baskı aracı olarak kullanıyor. Orhan Miroğlu gibi aksi yönde görüş beyan ederse ölümle tehdit ediyor, imam Aziz Tan gibi farklı hareket eden olursa da öldürüyor. Halkı sindiriyor, kurtarılmış bölgeler oluşturuyor.

Terör örgütlerinin tarihlerini analiz edersek karşımıza net bir gerçek çıkıyor. Hiçbir terör örgütü *ila nihayet dağda kalmaz. Silahla mücadelede hedefe ulaşamaz. Bir dönem sonra şehre ve legal siyasete inmek zorundadır.

PKK'nın şu anda yaptığı da o.

Silahlı mücadelede artık hedefe varıldığı düşünülüyor. Halk yıldı, sindirildi. Kürtçülük pekiştirildi. Artık konjonktürel olarak şehir dağın önüne geçti. Bundan sonra silahlı güç ihtiyati olarak dağda tutulacak.

Bu aşamada Öcalan'ın 'siyaset akademileri' ve Demokratik Toplum Kongresi devreye girdi. Üç cilt halindeki 'demokratik toplum manifestosu' kitaplarına bakarsanız bütün çalışmalarda hedefin 'Kürt toplumunun zihnen bağımsızlığa hazırlanması' olduğunu görürsünüz.

Detayları merak edenler KCK iddianamesine bakabilirler. Orada örgütün toplumun her alanını nasıl esir aldığı, kendi yargısını kurduğu, terörün finansı için şirketler kurduğu açık seçik yazıyor.

Avrupa ayağı, medyası, lobi yapan şirketleri ve silahlı güçleriyle örgüt komple bir yapılanma. Üzücü olan şu ki; 30 yıldır terörle mücadele eden Türkiye hâlâ örgütü tanıyabilmiş değil.

Örgüt adım adım kafasındaki yol haritasını uygularken, siyasetçisi, akademisyeni, gazetecisi ortaya atılan gündemin peşine takılıp gidiyor. Kandil'deki Murat Karayılan; geçtiğimiz yılın temmuzunda herkesin gözünün içine baka baka 'tek taraflı özerklik ilan edebiliriz' dememiş gibi, Öcalan iki yıldır 'öz savunma gücü' diye bastırmamış gibi şimdi 'nereden çıktı bu özerklik ve öz savunma gücü' deniyor.

PKK, bir yandan siyasi alana ağırlık verirken bir yandan da şehirlerde lojistik hazırlık yapıyor. Elini güçlendirip hükümeti pazarlık masasına oturtmaya çalışıyor. Önümüzdeki günlerde büyükşehirleri içine alan kitlesel eylemler furyası da başlayabilir.

Daha önce de defalarca yazdım. Devlet artık cesur olmalı. Kürtçe'nin seçmeli dil olması dahil özgürlükler alanını genişletmeli ama teröre ve teröriste de meydanı bırakmamalı. Tabelaların ya da yemek menülerinin iki dilli olmasından bir şey çıkmaz. Ama gelişmelerin doğru okunamaması ağır faturalar doğurabilir.

 
22 Aralık 2010 - 10:38:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.018 2.033
 
 Sterlin
2.363 2.410
 
 Altın
68.42 68.86
 
 IMKB
66218  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app