DOLAR 1.556 - EURO 2.033 - ALTIN 68.86 - IMKB 66218
Cuma 24 ARALIK 2010
BEŞİKTAŞ SON BOMBASINI DA PATLATTI Fenerbahçe Ülker amacına ulaştı Beyazkart'ın süresi 31 aralıkta dolacak Tasarı gündemden kolay çıkmayacak "Füze kalkanı ilişkileri etkilemez" MECLİSTE 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' TARTIŞMASI TBMM spordaki şiddete el attı "Maliye Bakanımızı Avrupa kıskanıyor" Basketbolda 11. Hafta programında değişiklik İşadamları: İzmir'e hakaret havası almadık habertaraf.com
 
 
 
2010 Türk-Çin ilişkisi ve öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
YÖK öyle dava

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Dün Meclis’te Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK bütçesi görüşüldü. O görüşmelerde insanı şaşırtan ve şaşırtmayan kimi çıkışların fazla bir anlam ifade etmediği gerçeğini aynı anda yaşadık.

CHP muhalefet cephesi meğer ne kadar demokratlaşmış haberimiz yok. CHP adına konuşan Nur Serter, YÖK’ün siyasallaştığından dem vurdu. Niçin? Çünkü YÖK’ün yeni yapılanmasında iktidarın etkinliği varmış. Niçin? YÖK üyeleri ve üniversite rektörleri belli bir kesimin içinden atanıyormuş. Ne olacaktı? Alaşağı etmek için olmadık kumpaslar içine girdiğiniz bu iktidar atayacağı kişileri sana mı soracaktı? Kaldı ki, YÖK ve üniversitelerin işleyişinin doğrudan iktidarla ilişkili olmadığını en iyi kendisi bilir. Bu konularda icra alanına girdiği ölçüde, iktidarın bir dahli olacaksa, elbette gereken yapılacaktır. Bunda ne sakınca var? Hem sonra Ak Parti’yi iktidara taşımayı zorunlu kılan sebeplerin başında, sizin de içinde olduğunuz anti demokratik tezgâhlar, tuzaklar vardı(r). İşte böyle, artık hiçbir kötülüğün sürgit devam etmediğini anlamış olmalılar. Ama onlar her dönemde ellerinde bulundurdukları iktidar alanlarını kaybetmenin sıkıntısını yaşıyorlar. Millet onları fena kuşattı, fena kıstırdı. Milletin değerlerini ayaklar altına alamıyorlar. Güvendikleri dağlara da kar yağdı. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor.

Bilmeyen de sanır ki, 28 Şubat döneminin bu darbeci Rektör yardımcısı bayan, gerçekten demokrasiden, özgürlükten yana. İşte tam bu noktada söyledikleri insanı şaşırtıyor. Çünkü vazife başında olduğu dönemde, üniversiteler özgür düşüncenin kuduz köpek gibi izlendiği yerler olmuştu. İnsanların bilim ve araştırma yeterliliğinden çok ideolojik eğilimlerine bakılıyordu. Ulusalcı olmayan, kendi amaçlarına hizmet etmeyen kim varsa, saf dışı bırakma örgütlü çabası içindeydiler. Darbelerden yana olan ekibin etkin elemanlarından biri olan bu bayan, şimdi kalkmış demokrasiden dem vuruyor. Demokratlığınız gözlerimizi yaşartıyor! Bu ne yaman çelişkidir. Serter, “biz görev başında olduğumuz zaman her türlü zorbalığı yaparız, bizim böyle bir hakkımız var ve fakat demokratik usullerle göreve gelmiş bile olsalar, kimse bizim zulmümüzü ortadan kaldırmaya yanaşmasın. Yanaşırsa bu YÖK’ün siyasallaştırılması anlamına gelir” demeye getiriyor. “Demokrasi ancak benim için bir haktır, başkası için söz konusu olamaz. Ancak biz istediğimiz gibi ve kimseye hesap vermeden düşünür, yaşarız. Başkalarının bizim denetimimiz ve onayımız dışında farklı tercihi olamaz. Olursa onları cezalandırırız veya ikna odalarında onlara baskı uygular, istediğimiz biçime zorla da olsa sokarız” demek istiyor. Damarına basılmışcasına bağırması bundan. Canı yanıyor. Canı yanmak nasıl bir duygu? Sen çok canlar yaktın. Başkalarına yaşattığın duygunun binde birini yaşa bakalım. Bunlar böyledir. İşte bunun için de söylediklerini ne yazık ki önemsemiyorum. Bu yüzden şaşırmıyorum.


Serter, “YÖK bizim kontrolümüzden çıktı” demek istiyor. Eskiden istediğiniz gibi at koşturuyordunuz. Darbeleri destekliyor, size yakın olmayan hocaları, sizin istediğiniz gibi davranmayan, giyinmeyen, düşünmeyen öğrencileri okuldan atıyordunuz. Gürüz de Teziç de olur olmaz her konuda siyasete karışıyordu, iktidara baskı yapıyorlardı. Bunların hiç biri şimdi olmuyor. Kıçlarının üzerine oturdular. İmtiyazları elden gitti. Devlet imkânları ile üniversite imkânları ile Ergenekon darbecilerine destek veremiyorlar. Sesleri kısıldı.

İşte bu sebepten dolayı şimdiki YÖK’ü destekliyorum. İşte o sizin YÖK’ünüz yanlıştı, değiştirilmeliydi. Şimdi değişti. Bu YÖK’ü şu hali ile destekliyorum. Özgürlük şimdi mi aklınıza geldi? Bilim şimdi mi aklınıza geldi? Tandoğan meydanında ‘Ordu Göreve’ yazılı pankartlarla yürüyerek darbe kışkırtıcılığını, özgürlüklerden ve bilimden yana olduğunuz için mi yaptınız? Bu aziz millete doğrultulmak istenen silahınız elinizden alınmalı, gerekirse suratınıza patlatılmalıydı. Tırnaklarınız sökülmeli, sesiniz kısılmalıydı. Bundan niçin imtina edeyim, yapılanlardan niçin huzursuz olayım ki? Eğer siz o günlerde ortaya özgürlükçü bir tavır koysaydınız, bugün sizi desteklerdim. Eğer bunlar baskıcı olursa bunlara da karşı çıkarım.

Bizim şahsi davalarla ilgimiz yok. Bir yanlışı sadece sizin yapma hakkınız var ve fakat aleyhinize olduğu takdirde başkasının doğru yapma hakkı bile yok öyle mi? Siz bu kafayla ne anlarsınız doğruluktan, bilimden özgürlükten? Doğru ve özgürlükçü olduğunuz için mi, onca genç kızımızı ikna odalarına alarak belli bir görüşü ve yaşam biçimini dayattınız? Sizin ahlak ve özgürlük anlayışınız bu mu? Bu yaptığınızı dünyada hangi faşist yönetim yapmıştır? Siz ancak sizin boyunduruğunuza giren veya girecek olan kişilere yaşama hakkı, eğitim imkânı verdiniz? Şimdi de kalkmış, zulümleriniz başınıza geçirildiği için sızlanıp duruyorsunuz. Serter de cazgırca bağırıp duruyor. Bağırmak, sesini, yükseltmek seni haklı kılmaz. Sus ve otur yerine.

Bu memlekete, millete çok çektirdiniz. Şimdi dişiniz, tırnaklarınız sökülüyor. Sökülsün. “Tadın başkalarına yaşattığınız azabın, işkencenin bir kısmını” diyeceğim ama bu cümle meramımı ifade etmez. Niçin mi? Çünkü sizin yaptıklarınızı aynı ile size yapsalar, şu anda üniversitelerde sizin gibi düşünen bir tek insanın kalmaması lazımdı. Fişlenmeleri, sürülmeleri gerekirdi. Öyle olmadı. Yakinen biliyorum ki, en ateist adamlar bile üstelik ateistliklerine devam ederek görevlerinin başındalar. O Allahsızlar Allah’a inananların hoşgörü alanında kendilerine bir imkân buluyor, bulabiliyorlar. Sizin başkalarına asla hak olarak görmediğiniz alanda varlar, var olabiliyorlar. Hatta ben sizlerin bütün bu suçlardan dolayı yargılanacağınız günleri sabırsızlıkla bekliyorum. O masum, körpe kızların umutlarını, hayallerini hangi hakla diri diri toprağa gömdüğünüzün hesabının sorulduğu günü bekliyorum. O kızlarımızın, şimdi onların çocuklarının gasp ettiğiniz haklarının, paslı bir çivinin kerpetenle söküldüğü gibi, sökülüp alındığı günleri sabırsızlıkla bekliyorum.


 
22 Aralık 2010 - 00:05:43
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.018 2.033
 
 Sterlin
2.363 2.410
 
 Altın
68.42 68.86
 
 IMKB
66218  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin