DOLAR 1.552 - EURO 2.037 - ALTIN 69.13 - IMKB 66267
Cuma 24 ARALIK 2010
Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa, günü 48,37 puanlık artışla tamamladı Dolar günü 1,547 TL, euro 2,029 TL'den kapattı Sahte çürük raporu davasında tahliye yok Hugo Almeida resmen beşiktaş'ta Şırnak'ta iki terörist teslim oldu BAŞBAKAN'A HAKARETE SORUŞTURMA Topbaş: Derdimiz İstanbul'u ihya etmektir Tansel Çölaşan'ın 'AK Parti'yi devirme' formülü "RESMİ DİL TÜRKÇE'DİR, KONU KAPANMIŞTIR" habertaraf.com
 
 
 
Türk-Çin ilişkilerinde bu yıl öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hamid Karzai'nin doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Kayseri meselesi ve AK Parti
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Kubilay sakızı daha kaç yıl çiğnenecek?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yaftacı, senin çocuğun hiç sıtma oldu mu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Netekim orası Arjantin' mi?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Turgut Özal'ın ölüme terk edildiği apaçık değil mi?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
'Videodrome'u izlerken aklıma gelen 'Oyun'
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
İki dillilik parçalanmaya götürür
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Zenginleşen dindarlar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir tango başlıyor...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
Kürtlere ‘Nereye gidiyorsun’ diyebilmek
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Başbakan neden suskun?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kılıçdaroğlu'nu neden önemsemeli
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Komplocular bu aralar çok mutsuz
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Melez demokrasi
 
 
Star
Şamil TAYYAR
10 trilyonluk senedin sırrı çözüldü
 
 
Zaman
Süleyman SARGIN
Cennet'e girmemek için inat edenler
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Emre AKÖZ
 
Şamil TAYYAR
 
 
 
Bu kafayla özerklik de böler, anadil de!

Ayhan BİLGEN
[email protected]
 
 
Dünya da özerkliğin ayrılmaya, kopuşa dönüştüğü örnekler de var, dönüşmediği örnekler de. Bölünme kaçınılmaz  değil, mutlak değil. İhtimal dışı da değil elbette. Özerkliğin neyi doğuracağını yada doğurmayacağını belirleyecek olan içerisinde bulunulan ülkenin genel politikalarıdır. Genel bir demokratikleşme süreci ile paralel seyreden bir özerklik inşası, bölmek bir yana, bir arada yaşamanın yeni bir formülü haline gelir. Tek tipçi ulus devletin patlama, ayrışma ve kopuş noktasına getirdiği toplumda, birlikteliğin alternatiflerini geliştirir.

Korkulara hitap etmekte Genel Kurmaydan bir adım önde  duran siyasetçilerin egemen olduğu ülkelerde her talep bölünmeye neden olabilir. Sadece özerklik değil, anadil talebi de, anayasa da vatandaşlık tanımının değişmesi talebi de, seçim barajının inmesi gibi daha bir çok talep de bölünmenin önünü açabilir. İnsanlar bölünme korkusu ile terbiye edilip ya bu taleplerinden vazgeçecekler ya da ülkede top yekin bir demokratikleşme süreci için kararlılıkla baskı yapmaya devam edecekler.

Eğer Türkiye bölünme ortamına sürüklenirse bunun sorumlusu, daha fazla özgürlük talep edenler, kendi geleceğini belirleme talebinde bulunanlar, anadillerini hayatın her yerinde kullanma kararlılığını ortaya koyanlar değil bunu kolaylaştıracak demokratikleşme adımlarından Türkiye’yi alıkoyanlardır. Kürt siyaseti eleştirilecekse, neden demokratik özerklik yada anadil talebinde bulunuyorsun diye değil, neden demokratik anayasa talebinin daha yaygın ve güçlü bir Türkiye projesi haline gelmesini sağlayamıyorsun diye eleştirilmelidir.

Kürtler, Türklerin yada daha farklı bir tanımlamayla Kürt olmayanların nasıl bir Türkiye’de yaşayacaklarına  karar verme olanaklarına gün geçtikçe daha fazla sahip oluyorlar. Bu, onların çok şey istemesinden değil, Türkler ve diğerlerinin etkin bir isteme iradesi ortaya koyamamasından kaynaklanıyor.  Dindarların, Alevilerin, Çerkezlerin, Lazların, işçilerin, işsizlerin, gençlerin daha fazla şey istemesi ile yeni bir denge ve hukuk oluşabilir.

Katılımcı bir süreçle şekillendirilecek ve köklü değişiklikler içeren yada tümden yenilenen bir anayasa hazırlanmazsa demokratik özerklik de, anadil talebi de bölünmeye götürebilir. Bu durumda yapılması gereken, özerklik talebini, anadil arayışını bastırmak, ertelemek mi olmalıdır, yoksa genel demokratikleşme iradesini güçlendirmek mi ?

Hangisi daha insani, hangisi daha gerçekleştirilebilir gözükmektedir ?  Kürtlerin oluşturduğu basınç Türkiye’yi  iç çatışmaya götürmesin istiyorsak bunun üç yolu gözükmektedir. Bunlardan birincisi inkar ve imha politikasını çok daha kanlı biçimde uygulamayı göze almak, ikincisi gerçek bir eşitlik ve özgürlük zeminini her kes için güvence altına alacak anayasayı hazırlamak, üçüncüsü ise demokratikleşiyor gibi gözüküp bir yandan talep ve beklentileri yükseltip diğer yandan her an hamasete dayalı siyasal dili ön plana çıkarmaya hazır pozisyonda beklemek.

Bu günün Türkiye’sinde en güçlü, egemen ve belirleyici olan tercih üçüncüsü gibi gözükmektedir. İkinci tercihi önemseyenlerin, parçalanmışlığı, bir araya gelmeyi beceremeyişi, ellerindekini kaybetme korkusundan kurtulamayışları ciddi bir handikaptır.

Türkiye, tepedekiler arasındaki tahterevalli ilişkisi ile toplumsal tabanın içinde bulunduğu bileşik kaplar ilişkisi arasında bir yol ayrımındadır. Değişim iradesini, tabanda, ezilenler, ayrımcılığa uğrayanlar arasında geliştirmek bu nedenle önemlidir. Aydınların ve örgütlerin bırakın güç yetirmeyi, gözlerine bile kestiremedikleri bu süreci önemsemek tarihsel bir dönüşümü doğurabilir.

Kürtler doğrudan halka yönelik çalışmalar yaparken, Türkiye’nin batısında yaşayan aydınlar birbirlerinin sırtını sıvazlama, örgütler ise bir birine çelme atma hesabı ile oyalanmaya devam ediyorlar. Bu kısır döngüyü aşabilen en mütevazi çalışmalar bile geleceğimize damgasını vurma potansiyelini kolayca yakalayabilir.

Aksi taktirde Türkiye gerçekten bölünebilir.  Kendi kaynaklarını daha verimli kullanan, refahı yaygınlaştıran, özgürlükleri herkes için yaşanılır kılan bir bölgenin, daha hantal, daha yozlaşmış, daha adaletsiz bir bütünden ayrılma talebinin önünde hiçbir güç duramaz.

 
21 Aralık 2010 - 09:08:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.542
1.552
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.75 69.13
 
 IMKB
66267  
 
 
Çiller'e: Artık bir karar ver...
 
DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, Tansu Çiller'in gelip gelmeyeceği yönündeki belirsizliğin partiye büyük zarar verdiğini belirtti. 'Bu söylentinin giderek vesayete dönüşme tehlikesi var' dedi
 
 
 
 
  ANKA Haber Ajansı'nın satıldığı ya da satışının pazarlık aşamasında olduğu yönünde yapılan haberlere sert tepki gösteren ANKA, haberi yayınlayan internet sitesi hakkında yasal işlem başlattıklarını açıkladı...  
 
 
 
  Fehmi Koru’nun bugünlerde iki köşesini birden boşaltması gerçekten de gazete içi gerilime mi bağlı?    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin