DOLAR 1.552 - EURO 2.037 - ALTIN 69.13 - IMKB 66267
Cuma 24 ARALIK 2010
Bütçenin maddeleri kabul edildi Erdoğan: Bilgisayar hayattan koparmasın Atalay: Açığa alma kararımız var 'Taliban'la görüşmelerde ev sahipliğinize seviniriz' Doğan ve Kıyat yeniden ifade verecek Otobüs şarampole yuvarlandı: 35 ölü Bakan Atalay: Kararlılığımız sürecek Gül: Nisan 2011'de ortak tatbikat yapılacak Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa, günü 48,37 puanlık artışla tamamladı habertaraf.com
 
 
 
Türk-Çin ilişkilerinde bu yıl öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hamid Karzai'nin doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Kayseri meselesi ve AK Parti
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Kubilay sakızı daha kaç yıl çiğnenecek?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yaftacı, senin çocuğun hiç sıtma oldu mu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Netekim orası Arjantin' mi?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Turgut Özal'ın ölüme terk edildiği apaçık değil mi?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
'Videodrome'u izlerken aklıma gelen 'Oyun'
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
İki dillilik parçalanmaya götürür
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Zenginleşen dindarlar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir tango başlıyor...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
Kürtlere ‘Nereye gidiyorsun’ diyebilmek
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Başbakan neden suskun?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kılıçdaroğlu'nu neden önemsemeli
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Komplocular bu aralar çok mutsuz
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Melez demokrasi
 
 
Star
Şamil TAYYAR
10 trilyonluk senedin sırrı çözüldü
 
 
Zaman
Süleyman SARGIN
Cennet'e girmemek için inat edenler
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Şamil TAYYAR
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Ya varolursun ya kaybolursun

H. Vicdan TEKİN
 
 
Kapital, sosyal statü, cinsellik ve iktidar, şüphesiz herkes için en temel imtihan alanlarıdır. Müslüman şuuru ve onun algılar dünyasını bir blender gibi paramparça eden modern ve postmodern dayatmalar, ne yazık ki en başta bütüncül bir bakış açısının kaybedilmesine yol açmıştır. İslam toplumlarında onları bir hizaya sokma girişimleri ince ince işlenerek kendi varlıklarının sebeplerini ve kimliklerini unutturmayı başarmış görünmektedir. Artık bir çoğu neyi, niçin ve neler pahasına seçtiğini bilmeden kendini bir mecrada akıyor buluverir. Zira her tercih insanın önceliklerini, şahsına biçtiği payeyi, hayata yüklediği anlamı ve göz diktiği şeyleri ele veren bir hüviyet taşır.

Tercihini müslüman kalmaktan yana yapmış, insan veya evren için problem teşkil eden ne varsa onun sıkıntısını dert edinen çileli ve meşakkatli bir hayatı da göze almış olur. Bütün bu problemlere yarını kurgulamak için de kafa yorması gerekmez aslında. Bugün yapılabilecek bir yükümlülük varsa- muhakkak vardır- onlara sahip çıkmak, varolan imkanları bulmaya çalışmak, hatta imkanlar yaratmaktır amaç. Neredeyse  müslüman kendi dışında gibi görünen her riskin bir şekilde yine kendisini ilgilendiren tarafı illaki bulunan insandır bile diyebiliriz. Sorunlarla kuşatılmış olmaktan doğan çaresizlik hissine kapılmak pasifize olmaya ya da sürüklenmeye götürebilir. Öncelikle mevcut olumsuzluklara nasıl ve ne yollarla gelindiği ıskalanmamalıdır. Dolayısıyla kaldıysa düşlerimizin, ideallerimizin, bizim anlam dünyamız ve değerlerimizin yabancısı aktörler eliyle gerşekleşeceği sanrısından yakamızı kurtarmak zorundayız.
“Önce refik sonra tarik” sözü ne kadar anlamlıdır. Her gün Allah Teâla'ya bizi kendilerini gazap ettiği dalalete düşenlerin değil, nimet verdiklerinin istikametine yöneltmesi için dua ederken samimi değil miyiz acaba? Veya kurtuluş yolu yeterli sayıda mü'min tarafından ve belki yeteri kadar ihlas ve ısrarla istenmiyor olmalı.

Mehafetullaha yabancılaşmış yüreklerimiz toplum, ölüm, yoksulluk ve konforu kaybetme gibi korkularla istila olmuş durumdadır. Tanrıtanımaz özgürlük algıları özgüvensizlik ve Batı hayranlığı bizi özgürlüğün müebbet tutsaklarına çevirmiştir. Hayalet müslüman tipinin hayatı içerisinde İslam, bir aroma, bir tını veya egzotik bir imaj gibi kalıvermiştir. Daha fazla dünyevileşecek olursa, kendisini negatif niteliklerle birarada anmaya bilhassa özen gösteren güçler nazarında marjinalleşmekten kurtarabileceği fikrine kapılmıştır. Aslında belki de her yolu gidilebilir zannetmemiz kaybolmamıza sebep olmuştur. İmanlarımıza ihtirasın bulaşması kullukla yani gerçek özgürlükle mesafemizi günden güne daha da fazla açmaktadır.

Oyunun kuralını, racona göre iş bitirmeyi öğrenmeyi farz ilimden zannetmeye başladık. İstikbal dediğimiz 20, 40, 50 yıl uğruna hakiki istikbalimizi ipotek etmekteyiz. Rantın takdis edildiği, cinselliğin pespayelik sanıldığı, menfaatin her türlü değerin önüne geçtiği haz ahlakı normalleşirken giderek metrekareye düşen günah miktarı çoğalmaktadır. Artık yeni utanma biçimlerimiz var; bakımsızlık yakalanmak, uyumsuz giyinmek, yobaz ve gerici olduğumuzun düşünülmesi veya dayatılan fizik ölçülerini kaçırmak, Rasülullah'ın (SAV) yaşadığı ve önerdiği gibi sade ve mütevazi yaşamak gibi.

Hangi konjonktür veya hangi zor zamanda olursa olsun önümüzdeki en kolay yolu yürünebilir sanmaktan kurtulursak, kurtlar sofrasındaki taksimatı bozabilir, her tercihin bir vebal olduğunu hatırlayabiliriz. Hakkın ve haklının yanında dik bir duruşla sahici bir gündemi takip edebiliriz. Hem bugüne hem de yarına ne katabileceğimiz ve kaybolmamamız, hangi yolları yürümeyeceğimizi gösteren  srezervleri idrak etmemizle mümkün olacaktır.  
21 Aralık 2010 - 00:13:44
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.542
1.552
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.75 69.13
 
 IMKB
66267  
 
 
Çiller'e: Artık bir karar ver...
 
DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, Tansu Çiller'in gelip gelmeyeceği yönündeki belirsizliğin partiye büyük zarar verdiğini belirtti. 'Bu söylentinin giderek vesayete dönüşme tehlikesi var' dedi
 
 
 
 
  ANKA Haber Ajansı'nın satıldığı ya da satışının pazarlık aşamasında olduğu yönünde yapılan haberlere sert tepki gösteren ANKA, haberi yayınlayan internet sitesi hakkında yasal işlem başlattıklarını açıkladı...  
 
 
 
  Fehmi Koru’nun bugünlerde iki köşesini birden boşaltması gerçekten de gazete içi gerilime mi bağlı?    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin